Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

POCHODZENIE.. - Norwegia

347 Postów

(sorlandet)
Stały Bywalec
Nigdy nie chciałabym być jednym z nich..

Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
366 Postów

(nazwauzytkownikajuzistnie)
Stały Bywalec
Doskonale Cię rozumiem. Kiedyś na tym forum ktoś napisał "to bezdomny, który wygrał w lotto"
Kilka dni temu podszedł do mnie norweg i zaczęliśmy rozmawiać o młodych ludziach w tym kraju. Powiedział do mnie wskazując na młodzież w wieku 17-19 lat "this is shit" Zapytał mnie "co oni będą robić kiedy skończą się pieniądze w norwegi? Co roku kupują kurtkę wiosenną, letnią i zimową. Co roku kupują kurtkę narciarską, bo ta z zeszłego roku, w której jeździł 10 razy jest już stara, co 6 mc nowegi iphona i polega to tylko na "look at me". Co oni potrafią?" Opowiedział mi o swoim sąsiedzie, który ma dwóch synów. Ojciec kazał jednemu kosić trawnik a drugiemu wyrywać chwast w kwiatach. Starszy syn zapytał ojca "where is the fucking button" ( nie potrafił odpalić kosiarki spalinowej) po chwili rozpłakał się jak dziecko. "fourteen year old boy was crying like a baby" Ten kraj żyje dzięki i wyłącznie złożą ropy i gazu. Ale to nie może trwać wiecznie...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
555 Postów

(DariuszWysocki)
Wyjadacz
ty myslisz ze ja interesuja wywody?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
366 Postów

(nazwauzytkownikajuzistnie)
Stały Bywalec
to tylko powód dla którego ja nie chciał bym być jednym z nich
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
555 Postów

(DariuszWysocki)
Wyjadacz
bylbys nie byl byl ,,nie jestes ,,jestes soba i to jest kwintesencja
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
347 Postów

(sorlandet)
Stały Bywalec
Irytujące jest,iz coraz wiecej Polaczkow stara sie koniecznie,aby miec obywatelstwo Norweskie,zero wlasnej wartosci... sprzedają sie tylko dla norweskich pieniedzy. zenada!!!!!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
1557 Postów
Gct Kowalska
(Gct)
Maniak
Najpierw trzeba zrozumiec jedna, jedyna rzecz. A mianowicie, ze posiadanie norweskiego obywatelstwa nie robi ani z Polaka, ani z zadego innego obywatela Norwega.
Obywatelstwo to nie jest narodowosc i z narodowoscia nie ma nic wspolnego.
Posadanie obywatelstwa kraju innego niz ojczysty nie jest rownoznaczne z wyrzeczeniem sie wlasnej narodowosci.
Czeslaw Milosz nie byl posidaczem obywatelstwa poskiego, a czy wyrzekl sie Polski i polskosci?
Zbigniew Boniek rowniez nie ma polskiego obywatelstwa, a czy twierdzil kiedykolwiek ze jest Wlochem i ukrywal skad pochodzi?

Ktos, to urodzil sie Polakiem nigdy nie bedzie "jednym z nich", czyli Norwegiem. A to dlatego, ze jest przedstawicielem innej kultury, innej historii, ma w zylach polska krew i wpojone inne wartosci.

Norweskie obywatelstwo w dzisiejszych czasach warto miec chociazby dlatego, ze twor jakim jest unia europejska za kilka lat zniknie. Nie wiadomo jak Norwegia zareaguje w takiej sytuacji. Jezeli ktos sie tu osiedlil na dobre, to ciezko bedzie pakowac manatki i wracac.

Polska to piekny kraj, tylko rzadzony od lat przez idiotow. Jak nie zlodzieje z PO, to znow sie zanosi na psychopatow ultrakatolickich z PiS.

Jedno co mnie jednoczesnie bulwersuje, smieszy i zenuje to fakt, ze rodzice ( w tym wypadku polscy, ale z innych krajow tez) oboje Polacy na sile robia z dziecka Norwega, nie ucza jezyka polskiego, nie zwracaja sie po polsku do siebie publicznie, na 17 maja ida z flaga i spiewaja "ja vi elsker dette landet", a "Mazurka Dabrowskiego" to nawet pierwszej zwrotki nie pamietaja.
I o tym trzeba mowic, to ludziom tlumaczyc, mimo ze i tak kazdy bedzie postepowal wedlug wlasnego widzi mi sie. Jednak trzeba ludziom mowic i ich edukowac, ze wlasna tozsamosc narodowa jest wazna, a nie jakies tam obywatelstwo.
Obywatelstwo mozna stracic, mozna zmienic, mozna sie zrzec lub ubiegac ponownie.

Nie ma czego zazdroscic tym, ktorzy norweskie obywtarelstwo maja. Trzeba uswiadamiac spoleczenstwo, ze jakiekolwiek obywatelstwo nie robi krzywdy narodowosci i pochodzeniu, bo to sa dwie rozne sprawy. Moze wtedy nie bedzie takich smutnych watkow z elementami zazdrosci.
Mnie nie byloby wstyd byc posiadaczka norweskiego obywatelstwa, ale byloby mi wstyd mieszkac w kraju, w naszym przypadku w Norwegii, kilka lub kilkanascie lat i nie potrafic poprawnie sklecic zdania po norwesku, nie umiec zadzwonic do urzedu we wlasnej sprawie, a do szkoly czy lekarza potrzebowac tlumacza.
I oczywiscie w druga strone- byloby mi wstyd, gdybym znoreweszczyla moje dzieci i nie umialyby ani mowic ani pisac po polsku.

Milej soboty.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 6  
Odpowiedz   Cytuj
1633 Posty
Jan .
(WujekJanek)
Maniak
Swietnie ujete.
Dobrze, ze ktos pamieta o tym, ze patriotyzm to nie wykrzykiwanie na ulicach "Polska dla Polakow, Zydzi do gazu!". To z patriotyzmem nie ma nic wspolnego. Gloszenie hasel "Precz z muslimami" tez nie czyni z nikogo dobrego Polaka.
Jak kiedys pisalem, profesor Leszek Kolakowski przytoczyl kiedys, ze "Patriota stara sie zmienic swoj Narod na lepsze, nacjonalista stara sie go wybielic". O tym tez dobrze pamietac.
Dobrze tez znac swoj hymn, skoro o humnie wpomnialas. Nie wiem, ilu gardlujacych tu, na tym forum Prawdziwych Polskich Patriotow zna swoj hymn. Kiedys dziennikarze zrobili eksperyment. Sprawdzian z hymnu. W gmachy Sejmu na Wiejskiej sprawdzali ktorzy poslowie znaja 2 zwrotke hymnu. Poniwaz uwazam, ze lepiej jest mowic ze szklanka jest w polowie pelna, niz w polowie pusta, to przypomne, ze ta szklanka okazala sie pelna w 16%.

POZDRAWIAM.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
30 Postów

(Krowa)
Nowicjusz
napisał:
Najpierw trzeba zrozumiec jedna, jedyna rzecz. A mianowicie, ze posiadanie norweskiego obywatelstwa nie robi ani z Polaka, ani z zadego innego obywatela Norwega.
Obywatelstwo to nie jest narodowosc i z narodowoscia nie ma nic wspolnego.
Posadanie obywatelstwa kraju innego niz ojczysty nie jest rownoznaczne z wyrzeczeniem sie wlasnej narodowosci.
Czeslaw Milosz nie byl posidaczem obywatelstwa poskiego, a czy wyrzekl sie Polski i polskosci?
Zbigniew Boniek rowniez nie ma polskiego obywatelstwa, a czy twierdzil kiedykolwiek ze jest Wlochem i ukrywal skad pochodzi?

Ktos, to urodzil sie Polakiem nigdy nie bedzie "jednym z nich", czyli Norwegiem. A to dlatego, ze jest przedstawicielem innej kultury, innej historii, ma w zylach polska krew i wpojone inne wartosci.

Norweskie obywatelstwo w dzisiejszych czasach warto miec chociazby dlatego, ze twor jakim jest unia europejska za kilka lat zniknie. Nie wiadomo jak Norwegia zareaguje w takiej sytuacji. Jezeli ktos sie tu osiedlil na dobre, to ciezko bedzie pakowac manatki i wracac.

Polska to piekny kraj, tylko rzadzony od lat przez idiotow. Jak nie zlodzieje z PO, to znow sie zanosi na psychopatow ultrakatolickich z PiS.

Jedno co mnie jednoczesnie bulwersuje, smieszy i zenuje to fakt, ze rodzice ( w tym wypadku polscy, ale z innych krajow tez) oboje Polacy na sile robia z dziecka Norwega, nie ucza jezyka polskiego, nie zwracaja sie po polsku do siebie publicznie, na 17 maja ida z flaga i spiewaja "ja vi elsker dette landet", a "Mazurka Dabrowskiego" to nawet pierwszej zwrotki nie pamietaja.
I o tym trzeba mowic, to ludziom tlumaczyc, mimo ze i tak kazdy bedzie postepowal wedlug wlasnego widzi mi sie. Jednak trzeba ludziom mowic i ich edukowac, ze wlasna tozsamosc narodowa jest wazna, a nie jakies tam obywatelstwo.
Obywatelstwo mozna stracic, mozna zmienic, mozna sie zrzec lub ubiegac ponownie.

Nie ma czego zazdroscic tym, ktorzy norweskie obywtarelstwo maja. Trzeba uswiadamiac spoleczenstwo, ze jakiekolwiek obywatelstwo nie robi krzywdy narodowosci i pochodzeniu, bo to sa dwie rozne sprawy. Moze wtedy nie bedzie takich smutnych watkow z elementami zazdrosci.
Mnie nie byloby wstyd byc posiadaczka norweskiego obywatelstwa, ale byloby mi wstyd mieszkac w kraju, w naszym przypadku w Norwegii, kilka lub kilkanascie lat i nie potrafic poprawnie sklecic zdania po norwesku, nie umiec zadzwonic do urzedu we wlasnej sprawie, a do szkoly czy lekarza potrzebowac tlumacza.
I oczywiscie w druga strone- byloby mi wstyd, gdybym znoreweszczyla moje dzieci i nie umialyby ani mowic ani pisac po polsku.

Milej soboty.


Interesujace
Pozwole sobie przytoczyc czesc rozwazan Pani Haliny Bortnowskiej na temat obywatelstwa i narodowosci.
"Najlepiej określił to kiedyś w mojej obecności matematyk Zygmunt
Semadeni: Pytać kogos o obywatelstwo to
jak pytać o stan cywilny, czyli o coś formalnie określonego
pytać o narodowość, to jak pytać o to, kogo się kocha.
Jest to intymne i może się zmieniać. Co więcej, można kochać
więcej niż jedną osobę”
Zeby sie w to zaglebic polecam Myslenniki Bortnowskiej www.publio.pl/www/ajax/product-table-of-content.html?id=49396
W Twojej wypowiedzi brakuje mi troche uzasadnienia jaki czynnik determinuje narodowosc. Jest to dziedziczne czy srodowiskowe uwarunkowanie? Bo z jednej strony piszesz o "polskiej krwi", co wskazuje na genetyke, a z drugiej o kulturze i wartosciach, a te przeciez sa calkowicie "niegenetyczne"

A poza tematem, dla wszystkich roznosicieli teori (nie tylko spiskowych), powiernikow histori, specjalistow w zakresie nauk spolecznych propagujacych pewniki w ich ramach, polecam interesujacy artykul :
www.aftenposten.no/meninger/kronikker/Kr...tenskap-8130782.html

Ot tak, dla podtrzymania dyskusji
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
103 Posty
GRZEGORZ SOBÓR
(omegags)
Początkujący
Czemu w szkole miałem taki tekst :::LITWO OJCZYZNO MOJA:::
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok