Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

A propos EMIGRACJI - Norwegia

1633 Posty
Jan .
(WujekJanek)
Maniak
Czytalem dzis na WP, ze rzad szacuje iz w 2015 roku moze wyemigrowac z Polski okolo 1.200.000 osob.
Ale co ciekawe, dalej idzie konkluzja, ze jesli tak by sie stalo, to w sumie na koniec 2015 roku na emigracji przebywalo by 3 miliony Polakow.

Co za tym idzie informuje Was o pewnej ciekawostce. Otoz zgodnie z danymi rzadu w chwili obecnej takich jak my jest na calym swiecie nie wiecej jak 1.800.000 osob.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
Polsce niepodległość pasuje jak świni kamizelka miał powiedzieć minister spraw zagranicznych ZSRR Mołotow
i miał rację
zero rozumu, zero patriotyzmu, zero pozytywnych cech
a państewko to istnieje tylko dlatego, że Wschód i Zachód traktują to jako strefę buforową i nie bardzo zależy im na bezpośrednim sąsiedztwie
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
660 Postów
R. C.
(PACIFIC)
Wyjadacz
Widzę znów wskaźnik bezrobocia spadnie w kraju.
Rząd przypisze sobie to jako zasługę w walce z bezrobociem.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
739 Postów

(qantan)
Wyjadacz
"zero rozumu, zero patriotyzmu, zero pozytywnych cech"
no
i kto to pisze.....
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
345 Postów
P. H.
(Lomo)
Stały Bywalec
Panie Janie to nie jest tak jak się polskiemu rządowi wydaje że obywatel pojechał na zachód i mamy człowieka z głowy. Ja np. mam numery podatkowe z 4 krajów, N, DK, FO,NL i aktualnie przebywam w PL planując kolejną ewakuację choć tymczasową. A nie jestem odosobnionym przypadkliem , sporo ludzi wokół włącznie z małżeństwami które dorobiły się przychówku na emigracji ,siedzi na starych polskich śmieciach. A co tego że 1.200.000 chce dać dyla. No cóż , chcieć a móc, to dwie różne sprawy. Po wejściu do uni pracy za granicą było od metra dla każdego kto wykazywał chęci do pracy. Teraz nawet na krótkie oferty przez agencje są dość niestworzone wymagania. Niestworzone zwłaszcza dla najmłodszego pokolenia amatorów ucieczki z Polski które to pokolenie nie ma żadnych zawodów , ani innego doświadczenia poza roznoszeniem ulotek. Żerują na tym szemrane agencje z Niemiec i Holandi które sprowadzają ludzi i wpuszczają ich w kłopoty. Polecam lekturę uwaga oszust na mypolacy.de, lub opinie o agencjach z Holandi np. pierwszą z brzegu Axell. A i na MN nie ma chyba dnia żeby nie szukali pracy jacyś desperaci.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
weźmy tylko Królestwo
na moje obserwacje to na jednego legalnego przypada przynajmniej jeden na czarno
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1633 Posty
Jan .
(WujekJanek)
Maniak
jasta102 napisał:
weźmy tylko Królestwo
na moje obserwacje to na jednego legalnego przypada przynajmniej jeden na czarno


No i o to wlasnie mi chodzi, na podtawie jakich danych ktos policzyl, ze Polakow na emigracji jest zaledwie 1,8mln? Jak dla mnie, to dowcip.

Natomiast co do opinii Lomo, to owszem, zgadzam sie calkowicie ze te mozliwosci ktore byly kiedys to na dzien dzisiejszy sen zloty, ale (o czym wielokrotnie pisalem) coraz mniej do Norwegii przyjezdza "chopakow co chca robic na budowie" i w kieszeni maja jedynie swiadectwo o ukonczeniu zawodowki, a coraz wiecej ludzi wyksztauconych. A oni spokojnie, bez najmniejszych problemow sobie poradza. Pierwszy rok panie na szmacie, panowie z gipsplatte po schodeczkach na poddaze, ale po powrocie z pracy zamiast Tyskie i Polsat to Stein pa Stein czy Med tusen ord... I po roku zotawia mopa i wkretarke, a po kolejnym nie beda juz nawet pamietac, co to takiego praca fizyczna. Na ekonomistow, handlowcow, ksiegowych i przede wszystkim srednia kadre kierownicza wszelkiego typu jest tu taki popyt jak 10 lat temu na malarzy czy stolarzy...
Tak wiec ten typ da sobie swietnie rade.

Ale odplyw tych ludzi z kraju to jest prawdziwa katastrofa dla polskiej gospodarki.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1633 Posty
Jan .
(WujekJanek)
Maniak
OK, juz mi sie rozjasnilo.
Zgodnie z definicja GUS Departament Badan Demograficznych i Rynku Pracy emigrant to osoby ktore

przebywają poza krajem (często nawet przez wiele lat), ale nie dokonały wymeldowania z pobytu stałego w Polsce w związku z wyjazdem na stałe za granicę, istnieje zatem domniemanie, że wyjazd ten nie jest definitywny. Do momentu wymeldowania z pobytu stałego w Polsce w związku z wyjazdem na stałe za granicę osoba jest zaliczana do ludności Polski.

Czyli teraz wszystko jasne. W tych 1.800.000 nie ma na przyklad osob takich jak ja, moja zona i masa ludzi ktorych znam. Wiecej nawet, nie jestem juz ludnoscia Polski
Zostalem z kategorii Polak zdegradowany do katogorii Polonia i jako taki jestem elementem skladowym DIASPORY.

Ciekawa rzecz, warto wiedziec.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
132 Posty

(crow)
Stały Bywalec
Hm...... jakos nigdy mi do glowy nie przyszlo, ze wyksztalcenie zawodowe (zawodowka) nie jest wyksztalceniem. Cale zycie w nieswiadomosci Myslalem ze jakies tam wyksztalcenie mam. Dobrze jest sie nauczyc czegos nowego.

Jakkolwiek racja jest ze przedsiebiorstwa maja ogromna potrzebe na mellomledere to w dalszym ciagu najwieksze zapotrzebowanie jest na fagarbeidere (zawodowka) Na to jak narazie wskazuje ostatni raport NHO

Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1633 Posty
Jan .
(WujekJanek)
Maniak
OK, sorki, skrot myslowy. W mowie potocznej mowiac czlowiek wyksztaucony mamy na mysli cos ciut wiecej niz zawodowka czy matura, natomiast oczywiscie sformulowanie jet nieco niezreczne. Przepraszam.

Naturalnie masz racje ze w Norwegii jest duze zapotrzebowanie na pracownikow fizycznych.
Podobnie jak w kazdej gospodarce tak i w norweskiej na jednego prezesa przypada kilku dyrektorow, kilkunastu kierownikow i kilkuset szeregowych pracownikow.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok