Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Architekt w Norwegii - Norwegia

5 Postów
Miłosz Wu
(miloszwu)
Wiking
Jestem świeżak na forum więc wybaczcie indolencję.

Czy na rynku pracy jest miejsce dla polskiego architekta? Czy znacie Polaków pracujących w tym zawodzie w norweskich pracowniach? Jeśli tak, to czy język angielski jest wystarczający do komunikacji?

I pytanie uniwersalne: jak tam u Was w tej Norwegii?

Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
14 Posty
Wiking
Jesli masz bardzo dobrze opanowany AutoCAD i inne programy do projektowania w wersji 2D i 3 D i plynnie mowisz po angielsku to chyba masz szanse
z cala pewnoscia jako kreslarz.
pracowac samodzielnie bys mogl pewnie po opanowaniu norweskich przepisow i technologii. Tu buduje sie przewaznie z drewna. I przepisy zmieniaja sie w kierunku budownictwa pasywnego wiec znajomosc zasad bylaby pewnie plusem
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 6  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Miłosz Wu
(miloszwu)
Wiking
Dzięki za odpowiedź. Ze wszystkim poza językiem i prawem norweskim sobie poradzę. Kusi nas wyjazd, rozglądamy się gdzie. Norwegia blisko, Norwegia bogata i cywilizowana.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
417 Postów
Brudny Harry
(Hardi)
Wyjadacz
ja znam architekta Słowaka, jak sam przyznaje bez znajomości języka norweskiego wynagrodzenie o połowę mniejsze, jednak nie jest źle, poza tym można iść na kurs wieczorowy czy poszukać sobie prywatnego nauczyciela emeryta i jak się opanuje w jakimś tam stopniu norweski oraz obowiązujące tutaj (często chore) przepisy to można kosić już naprawdę dobrą kasę
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
14 Posty
Wiking
jesli znajdzie sie prace w sektorze publicznym lub dobrej prywatnej firmie to brak znajomosci norweskiego nie bedzie skutkowal polowa stawki. Publiczne zaklady maja widelki placowe i placa w zaleznosci od stanowiska i dlugosci stazu w zawodzie.
Ale oczywiscie brak znajomosci jezyka i przepisow moze skutkowac znacznie nizszym stanowiskiem niz wynikaloby to z wiedzy i doswiadczenia
mi sie po 6 latach udalo dostac prace w zawodzie
zycze powodzenia
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Miłosz Wu
(miloszwu)
Wiking
Domyślam się, że tak jest. Architekt bez znajomości prawa to po zwykły kreślarz.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
6 Postów
Bary Le
(barometr)
Wiking
Witam.
Jestem architektem. Od prawie roku pracuje w zawodzie w Norwegii. Pracy szukalem rok.
Czy jest zapotrzebowanie? Jest.. ale to zalezy co portafisz..

Ostatnio szukalismy architekta do biura.. na ok 30 CV zglosil sie tylko jeden norweg. NO i wybor byl mocno ograniczony... bo chcielismy osobe norweskojezyczna.

Opanowane oprogramowanie BIM (archicad, revit) oraz dobry angielski (budowlany) to podstawa.. i to zalezy gdzie trafisz.. Niektorym sie poprostu nie chce uzywac angielskiego.

Prawo budowlane, normy itd.. sa do opanowania. Niestety dostepne sa w jezyku norweskim glownie(czasem cos po angielsku, niektore Sintefy sa po polsku!)

Moim zdaniem szanse sa wieksze w malych miastach, najlepiej polozonych w regionach gdzie architektow jest malo! (statystyki sa na stronie izby - poszukaj)

ps. Przepraszam za brak PL znakow (to nie z lenistwa, poprostu nie mam ich na kompie firmowym)

Powodzenia!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 6  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Miłosz Wu
(miloszwu)
Wiking
Dzięki za informację. Gdvbyście szukali architekta to chętnię prześlę CV. Robiłem dużo budynków, różne, też w środowisku wyłącznie anglojęzycznym. Rekomendacje dużych pracowni inżynierskich. W razie czego ; )

PS. Wysłałem wiadomość prywatną, ale nie wiem czy doszła.

Pozdr
Miłosz W
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Miłosz Wu
(miloszwu)
Wiking
Snohetta?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
3 Posty
Natalia P
(natala)
Wiking
Witam przeczytalam gdzies na forum ze jest pan architektem otorz potrzebuje architekta w akershus do zaplanowania schodow z 2 pietra i malego ganku potrzebuje na to plany wedlog Norweskich wymogow czy byl by pan w stanie sie tego podjac?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -6  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok