Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

500+ a zasiłek rodzinny w Norwegii – sprawdź, który z nich możesz pobierać na dziecko - Norwegia

1 Post
Redaktor
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
35 Postów
Robek 10
(Robek10)
Nowicjusz
Witam. Przykład dzieci w wieku dwa i osiem lat to sprawa prosta bo wiele jeszcze lat przed nimi. W mojej sytuacji zmiany nastąpiły szybciej. W Polsce nie można zrezygnować z 500+ na drugie dziecko chociaż tylko przez rok mogłem pobierać gdyż syn kończył 18 lat i wypadałem z prawa na 500+ bo na jedno mi nie przysługuje a córka ma 13 lat i w Norwegii nadal jest objęta świadczeniem. Wszystko było ok do momentu pełnoletności syna ( córka 500+ w Polsce a syn w Norwegii) po tych wszystkich przeliczeniach, potrąceniach itp, itd. Od paru miesięcy już nie mam 500+ w Polsce ale i w Norwegii na córkę nic nie otrzymuję. W tej sytuacji pytanie jest takie. Czy NAV zapomniał że powinienem na jedno dziecko nadal otrzymywać rodzinne a może muszę ponownie składać dokumenty? Może ktoś jest w podobnej sytuacji i zna odpowiedź. Pozdrawiam.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -4  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
IWONA NAWROCKA
(IWONA NAWROCKA)
Wiking
Mąż pobiera zasiłek w Norwegii na troje dzieci .Ja nie pracuję , nie pobierałam i nie pobieram 500+.Czy mam składać wniosek w Polsce ? Czy mąż bedzie zwracał jakieś pieniadze do NAV
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
Mariusz M
(mosiek42)
Wiking
Jeżeli złożysz wniosek na 500+w Polsce i je dostaniesz,niestety będziesz musiała zwrócić rodzinne w Norwegii.Norwegia kierując się dobrem dzieci,każe składać tam gdzie finansowo jest korzystniej dla dzieci i taką własnie decyzję wysyła.Nie możesz pobierać rodzinnego w Norwegii i jednocześnie 500+w Polsce.Urzędy wysyłają i sprawdzają na bieżąco wszystkie wyłudzenia finansowe Polaków.Wiem co piszę.ponieważ musieliśmy zwrócić za 4 miesiące zasiłku
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 6  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
IWONA NAWROCKA napisał:
Mąż pobiera zasiłek w Norwegii na troje dzieci .Ja nie pracuję , nie pobierałam i nie pobieram 500+.Czy mam składać wniosek w Polsce ? Czy mąż bedzie zwracał jakieś pieniadze do NAV

W przypadku, gdy matka dzieci nie pracuje w Polsce, a ojciec pracuje w Norwegii zasiłek wypłaca kraj, w którym wykonywana jest praca, mianowicie Norwegia. Gdyby pracowała Pani w Polsce, wówczas świadczenie powinno być wypłacane przez kraj, w którym mieszkają dzieci.

Więcej informacji: www.multinor.no
Zgłoś wpis
1 Post
BeataS85
(BeataS85)
Wiking
Witam chciałabym się dołączyć.. ja miałam taka sytuację.. moj maz pracuje w NO i tam mielismy caky czas zasilek rodzinny na 2 dzieci. ja z dziecmi mieszkam w Polsce.w kwietniu u maju 2016 jeszcze miałam umowę w PL a od czerwca bylam bezrobotna. od września do listopada miałam przez 3 miesiące wpłacony zasiłek dla bezrobotnych. ja nigdy nie pobieralam 500+ dla dzieci bo jak to weszło to mi mówiono że jak się ma z Norwegii to w PL nie przysługuje. więc nie braliśmy. I teraz mój mąż ma do zwrotu do NAV za ten okres co byłam w zatrudnieniu i na zasilku dla bezrobotnych. mimo że nie otrzymywaliwmy 500+ w Polsce. heh i jesteśmy stratami bo za te miesiące trzeba oddać a w PL nie wypłaca wstecz 500+ to masakra jakaś.. tu mówią że się nie należy a Norwegia każe zwracać
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Villemo
(Villemo)
Wiking
Witam, prosiłabym o poradę, ja pracuję w Polsce na pół etatu i pobieram 500+ na dwójkę dzieci, mąż od sierpnia zaczął pracę w Norwegii, ale nie składał tam o rodzinne, czy w tej sytuacji mogę złożyć w Polsce o 500+ na drugie dziecko i rodzinne,czy lepiej by było żeby mąż załatwiał to tam? Czy jesłi złożę tu o 500+ na drugie dziecko a przekroczę próg od rodzinnego to czy wtedy mąż powinien złożyć tam o rodzinne, lub czy poprostu odpuścić sobie te zasiłki?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 8  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(Ewa121)
Wiking
Witam, mój mąż pracuje w Norwegii, od 5ciu lat w tej samej pracy, tam też cały czas pobiera rodzinne na troje dzieci, ja z dziećmi mieszkam w Polsce i jestem ubezpieczona w KRUS, do listopada 2017 rodzinne wpływało na nasze konto, w grudniu zostało zatrzymane, mąż dostał pismo, że nam się już nie należy i trzeba wszystko zwrócić od kwietnia 2016, od czasu wprowadzenia 500+. Nie wiem dlaczego tak późno wysłali to pismo i cały ten czas wypłacali i dla mnie jest najdziwniejsze to, że na każdy okres zasiłkowy składałam papiery w Polsce i o 500+ też, a kraje przecież ze sobą korespondują i doszło do takiej sytuacji. Czy ktoś wie, czy pieniądze w Polsce zostaną wyrównane?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Gaunter
(Gaunter)
Wiking
Ja mam takie pytanie . Jeśli ja jestem zatrudniony w Norwegii i pobieram zasiłek na dwoje dzieci ,a moja zona jest zameldowana i w Norwegii od 5 lat i w Polsce i od 1,5 roku pracuje w Polsce i mieszka z dziecmi które również sa zameldowane w Norwegii i Polsce czy będę musial zwracać zasiłek za okres od kiedy moja zona pracuje w Polsce i mieszka?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
klimrad78
(klimrad78)
Wiking
Niestety mam taką samą sytuację ... proszę przeczytać ten artykuł.
www.ewa-stensrod.no/nav-prosi-o-zwrot-ro...eniedzy-tego-tytulu/
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok