Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Jest zgoda ministerstwa: testy prenatalne w Norwegii pozwolą wykryć choroby genetyczne u płodu - Norwegia

Czytali temat:
tomasz nowak M N Jan Kowalski K MN Wieslaw Ozog boj fra oszlo Adrianna Zorn Łukasz Ch Grzegorz1989 Transport PL-NO Volvos (1217 niezalogowanych)
1 Post
Redaktor
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
Jan Kowalski
(Fantomas)
Wiking
Takie testy krwi byly dostepne od lat. Cos chyba nie doczytaliscie, albo zle zrozumieliscie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 8  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
MagdaMaria
(MagdaMaria)
Wiking
W Polsce takie testy też są dostępne od lat tylko nie są finansowane przez Państwo. 2 lata temu kosztowały więcej niż moja pensja ale pozwoliły mi się lepiej przygotować do wychowania i rehabilitacji dziecka z ZD.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
15 Postów
monika mojanorwegia
(monika_mojanorwegia) Online
Wiking
Panie Janie,
rzeczywiście testy NIPT to żadna nowość i - jak mniemam - istnieją one chociażby w powszechnej świadomości mieszkańców zarówno Polski, jak i krajów skandynawskich. O nieinwazyjnych badaniach prenatalnych mówi się w Norwegii już od dawna, szczególnie Bioteknologirådet starał się przeforsować swój pomysł udostępnienia ciężarnym alternatywy dla dotychczas praktykowanych, niebezpiecznych metod.
Powyższy artykuł dotyczy jednak oficjalnej aprobaty (a wręcz rekomendacji) udzielonej ostatecznie testom z krwi przez norweskie Ministerstwo Zdrowia, co rozumie się jako wprowadzenie ich do systemu opieki zdrowotnej. Początkowo NIPT mają przysługiwać jedynie określonej grupie kobiet, niemniej zdaje się, że minister Høie nie powiedział jeszcze w tej kwestii ostatniego słowa.
Zgłoś wpis
2 Posty
Jan Kowalski
(Fantomas)
Wiking
Takie testy byly juz wykonywane przez publiczna sluzbe zdrowia w Norwegii juz conjmniej 6 late temu w grupie kobiet zagrozonych, jako standardowe badanie. Nie wiem o co tyle szumu.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(Andzelika1)
Wiking
Moim zdaniem ważne jest aby wykonywać tego typu badania w sprawdzonych miejscach. Moja siostra robiła badanie prenatalne u dr Rozmus Warcholińskiej i wszystko jej pięknie wytłumaczyła, podpowiedziała, naprowadziła itp. A z kolei moja znajoma była z nfz i praktycznie niczego się nie dowiedziała albo po prostu natrafiła na takiego lekarza.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok