Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Nie uczą się języka, lubią narzekać, wszystko wiedzą najlepiej: polskie postawy, które utrudniają życie w Norwegii - Norwegia

1 Post
Redaktor
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
T Y
(Alfa)
Wiking
No zgoda Pani redaktor. Tylko co ja mam zrobic zeby sie cofnac mentalnie ?, alzheimera sobie wszczepic ?. Informuje Pani slonia ze znowu ma stac sie mamutem tylko nie podaje Pani sposobu jak tego dokonac. Zalety nazywa Pani wadami. Ja szanuje prawo i przepisy ale slimak dla mnie to nie jest ryba mimo ze tak wynika z przepisow UE. Natomiat zgadzam sie co do nauki jezyka zwlaszcza jezeli ktos planuje zostac na dluzej.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 32  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
km896450
(km896450)
Wiking
Widzę, że jak nie pa o czym pisać to najłatwiej ponarzekać.
Ta strona właśnie potwierdza teorie narzekania i krytyki czyli taki temat zastępczy na wszystko : skrytykujmy się jacy to jesteśmy kiepscy.

Jest kilka faktów które się zgadają ale zamiast je drążyć i powtarzać w kółko może czas wymieniać pozytywy ?

Skupcie się i napiszcie coś pozytywnego o polakach ! Czekam z niecierpliwością !
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 17  
Odpowiedz   Cytuj
108 Postów
EWA J
(ewunia200)
Początkujący
na taką reklamę niestety ale sami sobie zasłuzyliśmy i nic ani nikt mnie nie przekona ze jest inaczej !!!!!Ludzie dokładnie tak nas widzą i tak będą o nas pisać !!!ani redaktor ani inny artykuł tego niestety nie zmieni....
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Harry Angel
(drozdi)
Wiking
Wpajanie latami kompleksów przez antypolskie media jak Wyborcza i postkomunistyczne elity i w efekcie mamy takie artykuły. Jacy to my jesteśmy niedobrzy i rasiści, zacofani ogólnie znajdujemy się lata świetlne od tych wspaniałych zachodnich i rozwiniętych krajów w, których gender i lgbt zadomowiło się na dobre. Jesteśmy tacy jacy jesteśmy ja rozmawiam w pracy po norwesku ale nie poczuwam się do naśladowania tutejszych wzorców ponieważ ten kraj nie ma żadnych wartości poza pieniędzmi. W Norwegi najważniejsza jest " norwegia" a nie rodzina czy jednostka.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 15  
Odpowiedz   Cytuj
223 Posty
ALEXANDER HAZARD
(ALEXANDEROS)
Stały Bywalec
Redakcja MN napisał:
W tym temacie znajdują się komentarze do artykułu Nie uczą się języka, lubią narzekać, wszystko wiedzą najlepiej: polskie postawy, które utrudniają życie w Norwegii


Jestem 10 lat w Norwegii i nie uczę się jęz. norweskiego i nie będę się uczył. Powód jest prosty. Gdyby Norwegia miała SWÓJ i JEDEN język to oczywiście bym się tym językiem posługiwał, ale w Norwegia ma 4 języki urzędowe i około 30 dialektów (dialektem posługuje się większość) To jest pow ód który zniechęca mnie i wielu innych do nauki. Odnośnie kontaktów w urzędach nie mam żadnego problemu żeby dogadać się w jęz. angielskim. Oczywiście poza urzędami też nie ma problemu żeby rozmawiać po angielsku. W pracy nikt się nie powinien wywyższać czy mądrzyć gdyż w każdym zawodzie, w każdej dziedzinie życia obowiązują odpowiednie prawa, normy, zasady. Każdy ma swoich przełożonych i to ich polecenia się wykonuje a nie dyskutuje. I to wszystko lepiej wyjaśnić w języku angielskim. Po norwesku trwa to stanowczo za długo(!) Szanowna pani redaktor odnośnie tych polskich szkół (pisze pani że brakowało np. kredek za komuny) to kiedyś była szkoła podstawowa 8-letnia, teraz jest szkoła podstawowa i gimnazjum, teraz taki po ukończeniu gimnazjum NIE POTRAFI CZYTAĆ, NIE POTRAFI POKAZAĆ NA MAPIE GDZIE LEŻY NORWEGIA, GDZIE POLSKA. A mają tacy komputery do dyspozycji i inne zdobycze techniki.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
81 Postów

(Karlik)
Początkujący
drozdi napisał:
Wpajanie latami kompleksów przez antypolskie media jak Wyborcza i postkomunistyczne elity i w efekcie mamy takie artykuły. Jacy to my jesteśmy niedobrzy i rasiści, zacofani ogólnie znajdujemy się lata świetlne od tych wspaniałych zachodnich i rozwiniętych krajów w, których gender i lgbt zadomowiło się na dobre. Jesteśmy tacy jacy jesteśmy ja rozmawiam w pracy po norwesku ale nie poczuwam się do naśladowania tutejszych wzorców ponieważ ten kraj nie ma żadnych wartości poza pieniędzmi. W Norwegi najważniejsza jest " norwegia" a nie rodzina czy jednostka.

Aha...........i te teze opierasz na.......?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -5  
Odpowiedz   Cytuj
81 Postów

(Karlik)
Początkujący
Hm......z tego co wiem Norwegia ma 2 jezyki urzedowe i okolo 300 dialektow Ale mozliwe ze masz bardziej wiarygodne zrodla na swoje bajki. Moglbys podac?.......bo jestem ciekawy i gotowy zrewidowac swoj poglad.
Hm.................. a moze ty poprostu jestes za glupi zeby sie tego jezyka nauczyc? Nie martw sie jednak.................... nie kazdemu bozia dala
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
223 Posty
ALEXANDER HAZARD
(ALEXANDEROS)
Stały Bywalec
Karlik napisał:
Hm......z tego co wiem Norwegia ma 2 jezyki urzedowe i okolo 300 dialektow Ale mozliwe ze masz bardziej wiarygodne zrodla na swoje bajki. Moglbys podac?.......bo jestem ciekawy i gotowy zrewidowac swoj poglad.
Hm.................. a moze ty poprostu jestes za glupi zeby sie tego jezyka nauczyc? Nie martw sie jednak.................... nie kazdemu bozia dala


BOKMÅL, NYNORSK, STARONORWESKI I SAMISK-JĘZYK OFICJALNY LAPOŃCZYKÓW, SAMÓW. Natomiast ile jest dialektów tego nie wie nikt(!) 14-40(?)
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
81 Postów

(Karlik)
Początkujący
Mowisz o jezykach urzedowych i sa dwa:

Mållova



Stortinget har lagt klare føringar for bruken av bokmål og nynorsk i staten.


Det er lov om målbruk i offentleg teneste (mållova) som regulerer bruken av dei to målformene våre i statleg forvaltning.

Føremålet med lova finn me i § 1:

§ 1. Bokmål og nynorsk er likeverdige målformer og skal vere jamstelte skriftspråk i alle organ for stat, fylkeskommune og kommune.

Jamstillingsprinsippet inneber at båe målformene skal tolast og brukast. Det vil mellom anna seie at nynorskbrukarar skal møte bokmål, og at bokmålsbrukarar skal møte nynorsk. Føremålsparagrafen omfattar staten, kommunar og fylkeskommunar, men dei detaljerte reglane i mållova gjeld berre for statleg forvaltning.

Dialekty: 4 to tylko glowny podzial. Pod nimi sa jeszcze dziesiatki, jak nie setki innych podzialow. Do tego jeszcze takie cos jak "talemåter", ktore zwiekszaja zakres roznic.

Zacznij sie uczyc to bedziesz wiedzial a nie fantazjowal i przypuszczal.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok