Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Lekcja 136 – zawody i narzędzia - Norwegia

1 Post
Redaktor
W tym temacie znajdują się komentarze do artykułu Lekcja 136 – zawody i narzędzia
Zgłoś wpis
1633 Posty
Jan .
(WujekJanek)
Maniak
Pani Agnieszko, obawiam sie ze caly artykul stworzyla Pani wchodzac na strone internetowa z jakims slownikiem i posluzyla sie tworczo przyciskami CTRplusC a potem CTRplusV.

Podane przez Pania na przyklad nazwy narzadzi swiadcza o tym, ze nie ma Pani zadnego, najmniejszego nawet kontaktu z branza. 70% tego slownictwa NIKT na norweskich placach budow nie uzywa. Natomiast zapomniala Pani o slowkach uzywanych na kazdym placu budowy co 2 minuty, typu: bit, wkretarka, ukosnica, zyrafa, pila stolowa, szpachla, zabezpieczyc, kantowka, kontursag, cirkelsag... i wiele wiele innych.

Ale OK, jako kobieta i to wyksztalcona, a do tego majaca kontakt wylacznie z podobnymi sobie Polakami moze Pani o tych rzeczach nie wiedziec...

Ale jak czytam, ze:

en vaktmester - stróż

To mi sie scyzoryk w kieszeni otwiera i dochodze do wniosku, ze Norwegie zna Pani wylacznie z odbytych w Polsce studiow i slownikow. Skandynawskich filmow na pewno Pani nigdy nie ogladala, skoro vaktmester tlumaczy pani jako stroz.

Oczekuje na lekcje o stopniach wojskowych, gdzie haslo Feldmarszalek zostanie przez Pania przetlumaczone jako "jeden ze stopni wojskowych, nieco wyzszy niz starszy sierzant sztabowy"
Zgłoś wpis
380 Postów
Stały Bywalec
co sie czepiasz przeciez vaktmester od pilnowania
Zgłoś wpis
1 Post
Wiking
WujekJanek- he he znawca jezyka norweskieo,bardziej norweski od norwega.Jak piszesz ze nikt takiego słownictwa w tej branzy nie uzywa, to jestem ciekawy w jakiej ty branzy pracujesz bo cos czuc mi tu piekarzem albo cukiernikiem
Zgłoś wpis
1633 Posty
Jan .
(WujekJanek)
Maniak
odurodzeniadumnyzpochodze napisał:
co sie czepiasz przeciez vaktmester od pilnowania

No a przeciez Feldmarszalek to jest stopien wojskowy. I jest to stopien wyzszy niz starszy sierzant sztabowy, no przeciez nie nizszy, nieprawdaz?

No to skoro tak, to wszystko w porzadku.

PS. Ciekawym, jak sobie poradza w odcinku o rodzinie, gdy pomiedzy EKTE i FELLE spacja sie zakradnie...
Zgłoś wpis
1633 Posty
Jan .
(WujekJanek)
Maniak
Joy38 napisał:
WujekJanek- he he znawca jezyka norweskieo,bardziej norweski od norwega.Jak piszesz ze nikt takiego słownictwa w tej branzy nie uzywa, to jestem ciekawy w jakiej ty branzy pracujesz bo cos czuc mi tu piekarzem albo cukiernikiem

Mysle, ze to moze kwestia miejsca w ktorym mieszkamy w Norwegii. Tu gdzie ja mieszkam na budowie uzywa sie wkretarki zamiast srobokreta plaskiego i krzyzykowego, szlifierki zamiast pilnika i wyzynarki, najazdowki i ukosnicy zamiast pilki recznej... Natomiast jak tam jest u Ciebie... nie wiem, nie wypowiadam sie...

Moze po prostu macie firme na dorobku i jeszcze narzedzi nie kupiliscie, a moze taki miejscowy folklor.
Zgłoś wpis
104 Posty

(dziad)
Początkujący
Joy38 napisał:
WujekJanek- he he znawca jezyka norweskieo,bardziej norweski od norwega.Jak piszesz ze nikt takiego słownictwa w tej branzy nie uzywa, to jestem ciekawy w jakiej ty branzy pracujesz bo cos czuc mi tu piekarzem albo cukiernikiem

Ty mi wyglądasz na løpegutt.
Zgłoś wpis
1 Post

(Agajar)
Wiking
Szanowny Panie.
"vaktmester" cytując za Bokmålsordboka: person som er ansatt for å ha tilsyn med en større bygning eller et anlegg. Jak według Pana taki zawód nazywamy po polsku? Przypominam, że stróż i dozorca są synonimami.
Co do pozostałych zarzutów: nikt nie powiedział, że lista ma pokryć zapotrzebowanie wszystkich po pierwsze, a po drugie nie sposób wypisać WSZYSTKICH narzędzi używanych na budowie.

Komentarz na temat mojego braku kontaktu z branżą pomijam milczeniem, natomiast pragnę sprostować, że czegoś takiego jak "cirkelsag" nie ma, jest natomiast "sirkelsag". Przyjmuję każdą krytykę, pod warunkiem, że jest konstruktywna, a nie polega jedynie na wylaniu swojej frustracji.
Pozdrawiam i życzę sukcesów w pracy na budowie.
Zgłoś wpis
1633 Posty
Jan .
(WujekJanek)
Maniak
Agajar napisał:
Szanowny Panie.
"vaktmester" cytując za Bokmålsordboka: person som er ansatt for å ha tilsyn med en større bygning eller et anlegg. Jak według Pana taki zawód nazywamy po polsku? Przypominam, że stróż i dozorca są synonimami.
Co do pozostałych zarzutów: nikt nie powiedział, że lista ma pokryć zapotrzebowanie wszystkich po pierwsze, a po drugie nie sposób wypisać WSZYSTKICH narzędzi używanych na budowie.

Komentarz na temat mojego braku kontaktu z branżą pomijam milczeniem, natomiast pragnę sprostować, że czegoś takiego jak "cirkelsag" nie ma, jest natomiast "sirkelsag". Przyjmuję każdą krytykę, pod warunkiem, że jest konstruktywna, a nie polega jedynie na wylaniu swojej frustracji.
Pozdrawiam i życzę sukcesów w pracy na budowie.


Ach no tak, skoro vaktmester najblizszy jest znaczeniowo strozowi lub dozorcy, to zeczywiscie, tak to przetlumaczmy.

Zreszta translator google robi dokladnie tak samo... Tlumaczy doslownie. Czasem bywa zabawnie i kompletnie nie zgodnie z logika i znaczeniem... ale zawsze zgodnie ze slownikiem.

Pozdrowienia z budowy,
Jan
Zgłoś wpis
1 Post

(Agajar)
Wiking
Panie Janie, mam propozycję: może jest Pan zainteresowany przygotowaniem DARMOWYCH lekcji w wolnym czasie?
Zgłoś wpis


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok