Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Zagraniczne prawo jazdy w Norwegii - Norwegia

1 Post
Redaktor
W tym temacie znajdują się komentarze do artykułu Zagraniczne prawo jazdy w Norwegii
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
krzysztof ignaszak
(kaliszanin)
Wiking
Ok wszystko fajnie ladnie itd ale ... Wytlumaczcie mi to ...

Wymiana prawa jazdy na norweskie

Obywatele Unii, mający prawo jazdy tego typu, mogą je wymienić bez problemu na norweski odpowiednik. Jedynymi warunkami wymiany jest to, że prawo jazdy musi być ważne i wymiany musimy dokonać przed przyjazdem do Norwegii na stałe.

Jest to obsard... Mase polakow wymienilo Polskie prawko w Norwegii dopiero po kilku latach urzedowania tutaj... Moze mi ktos to wyjasnic ?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 6  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
krzysztof ignaszak
(kaliszanin)
Wiking
Niestety czasami sytuacja zmusza panie kolego ,albo firma wymaga od ciebie wymiany wiec nie krzycz nie krzycz. Co do jurnalistek zgadzam sie w 100% z toba . Z narodowym socjalistycznym pozdrowieniem!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
29 Postów
Wiking
Cos mi nie pasuje w tym artykule,bo ktos tu chyba cos pomylil albo kazdy tutaj w NO ma inne prawa . ja nie dawno mialam standardowa kontrole i pan policjant powiedzial mi ze mam wymienic prawojazdy na norweskie poniewaz jestem tutaj juz dlugo, wiec pojechalam do Statens vegvesen wymienic a tam pani mi mowi ze nie musze wymieniac , a ja jej nato ze policja mi kazala a ona zabrala moje prawojazdy i poszla do kierownika wrocila i mi powiedziala ze do 2032 nie musze wymieniac i mam przynastepnej kontroli powiedziec policji ze do tego czasu nie musze wymieniac a jak nie znaja prawa to maja do nich zadzwonic i oni udziela im szczegolowych informacji. I co wy na to?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
139 Postów
Byk Miks
(roccobarocco)
Stały Bywalec
wy w ogóle przeczytaliście artykuł po skopiowaniu zlepek zdań z innych stron ? to błagam przeczytajcie. Otóż co napisaliście:

"Prawo jazdy krajów członkowskich jest ważne w Norwegii tak długo, jak długo jest ważne w kraju, w którym zostało wydane.
Sprawy nieco się komplikują jeśli postanowiliśmy zamieszkać w Norwegii na stałe. Mieszkańcy Unii Europejskiej, mający prawo jazdy wydane w swoim kraju, mogą poruszać się po Norwegii bez zmiany na norweskie. Prawo jazdy jest ważne w Norwegii tak długo, jak długo jest ważne w kraju, który wydał ten dokument."

Wybaczcie, ale nie dostrzegam w żaden sposób aby sprawy się skomplikowały.
W takim razie sprawa wg mnie jest jasna. Można poruszać się na polskim prawie jazdy w Norwegii. Dla praw jazdy wydanych po roku 2013 data ich ważności wynosi 15 lat. Przy czym przedłużenie ważności, o kolejne 15, polega po prostu na wykonaniu badania lekarskiego. Osoba, której kończy się termin prawa jazdy, będąc na wakacjach w Polsce robi sobie badanie lekarskie i w UM wymienia prawo jazdy na nowe - i nadal nim się posługuje w Norwegii. To samo dotyczy kierowców C/CE/D/DE - kod 95 w prawie jazdy jest ważny 5 lat. Trzeba wrócić do kraju, zrobić kurs za 300 zł, wymienić prawo jazdy i dalej jeździmy na nim w Norwegii.
Co do powyższych tez mogę się mylić. Prawa jazdy nie zamierzam wymieniać na norweskie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
19 Postów
Krzysztof .......
(Krzysztof155)
Wiking
mialem ten sam przypadek , policjantka mowila mi, ze juz po 5 latach pobytu ,musze wymienic prawo jazdy
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
P Krawczyk
(peter1980)
Wiking
Tak masz racje
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
marcin pawlak
(marcinpawlak)
Wiking
. Jesli chodzi o wymiane prawka kazdy moze zrobic blad .W Polsce chcialem wymienic Prawko WK , jest jedno male pytanko w dokumencie o wymianie prawka - zapytalem sie urzednika co ono oznacza. wkleilem wam dwie strony jedno jest z Poznania gdzie trzeba pobrac plik do wymiany i go wypelnic
A wiec Punkt G-oswiadczenie > Ja nizej podpisany, bedac uprzedzony o odpowiedzialnosci karnej za skladanie falszywych zeznan * art.233$ 1k.k * oswiadczam iz na dzien zlozenia wniosku
przechodzimy do wypelnienia
podpunkt nr. 8
przeczytacie sami.
I to oznacza i przebywajac poza granicami Polski powyzej 185dni nie mamy prawa wymieniac Prawka w Polsce reguluje to utawa o kierujacych pojazdami . A wiec i nasze urzedy moga nas skontrolowac .Zycze milej malej lektury .

bip.poznan.pl/bip/sprawy/wymiana-prawa-jazdy,1757/
www.nettax.pl/dzienniki/du/2011/30/poz.151a.htm
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
3272 Posty
Jon Doe
(Joseph)
Maniak
bumel napisał:
Zaden problem zamienic,chyba 200nok,lecz latwiej go potem stracic,Polak z polskim ma szanse na tylko mandat....

To ci dopiero teoria, rozwin temat dlaczego niby tak jest?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 5  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
Joseph napisał:
bumel napisał:
Zaden problem zamienic,chyba 200nok,lecz latwiej go potem stracic,Polak z polskim ma szanse na tylko mandat....

To ci dopiero teoria, rozwin temat dlaczego niby tak jest?

pewnie Polacy mają jakieś specjalne prawa w Królestwie
to i lepiej paszportu na norweski nie wymieniać
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 6  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok