Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Polacy na zasiłku dla bezrobotnych w Norwegii - Norwegia

Czytali temat:
Daniel Kowalczyk Ł S Agata Dymna Grzegorz B Slawomir Z Paulina Piórkowska Tiulove Zaremba Patryk (2946 niezalogowanych)
1 Post
Wiking
W tym temacie znajdują się komentarze do artykułu Polacy na zasiłku dla bezrobotnych w Norwegii
ciekawe czy 1 maja bedzie oznaczac 50% spadek plac w norwegi
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
29 Postów
Barbara Liwo
(Basia)
Wiking
Raczej nie. W wielu branżach obowiązują upowszechnione umowy zbiorowe, które gwarantują stawki minimalne dla danej branży, a związki zawodowe lobbują za upowszechnieniem takich umów dla kolejnych branż ( w tym np. dla branży sprzątającej) - mi.in. dlatego, że boją się tzw. dumpingu socjalnego po 1 maja 2009.
A na koniec - wątpię, żeby nawet ktoś mocno zdesperowany podjął się pracować za te wspomniane w artykule 10 koron - na tyle ludzie chyba orientują się w kosztach życia w Norwegii...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(Ula39)
Wiking
Odpowiem CI tak mozesz sie zwolnic i zarejestrowac do NAV jako bezrobotna -arbedsledig,i otrzymasz zasilek ,tylko zalezny jest od dochodow chodzi mi o jego wysokosc,niestety nie mozesz przebywac na terenie innego kraju,arbedsledig -oznacza wolny poszukujacy pracy ,jestes w gotowosci do podjecia pracy,glosno w prasie norweskiej i na stronach NAV sa kontrole i napewno wielu pozbedzie sie takich zasilkow przebywajacych na terenie Polski
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(Ula39)
Wiking
sory pomylka arbeidsledig
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
22 Posty
Tedi :)
(Tedi0855)
Wiking
Niestety nie widze tego kolorowo, znajac zachłannosc rodaków beda zjeżdżac ze stawkami. Bedzie to samo co w Angli, Polacy beda pracowac za minimalne stawki, niejednokrotnie mogac wiecej zarobic w Polsce, beda robic za grosze w Norwegii!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -4  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(Ula39)
Wiking
Zgadzam sie z Wami,znam takich centusiow co to za zlotowke sie ogola ,najczesciej sa to osoby slabo mowiace po norwesku, i niestety Norwedzy beda ich klepac po ramieniu a za plecami smieja sie ze daja sie urabiac,ale jak ktos sie choc troche szanuje tego nie zrobi....Pracowalam z Norwegami,obsugiwalismy 250 Polakow,to nie chcielibyscie wiedziec co o nas mowili,niby mialy byc to niewinne zarty???
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Tomasz Janczyk
(tombeta)
Wiking
Hej .Mam pytanie. Pracowalem w Norwegii przez pol roku , mialem umowe na czas nieokreslony , otrzymalem wypowiedzenie z pracy , ze wzgledu na jezyk , szef byl zdania , ze moja znajomosc jezyka jest zbyt slaba . Czy przysluguje mi zasilek dla bezrobotnych?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
506 Postów
xxxxxxx. xxxxxxx.
(gagatek)
Wyjadacz
tombeta napisał:
Hej .Mam pytanie. Pracowalem w Norwegii przez pol roku , mialem umowe na czas nieokreslony , otrzymalem wypowiedzenie z pracy , ze wzgledu na jezyk , szef byl zdania , ze moja znajomosc jezyka jest zbyt slaba . Czy przysluguje mi zasilek dla bezrobotnych?
Jak zwykle, standardowy brak podstawowych, acz bardzo ważnych szczegółów.
Niemniej niech tam.
Ostatnio mam litość nad przygłupami, może dlatego iż sam się do nich zaliczam, lubo dlatego iże leniuchowanie w Karkonoszach ma kojący wpływ na różnorakie negatywne forumowe zachowania.

Do rzeczy jednak.

Sam czas pracy, jako tako nie ma zasadniczo wpływu na przyznanie zasiłku dla bezrobotnego.
Najważniejsze bowiem w Norwegi jest to, by osiągnąć odpowiedni minimalny dochód brutto w roku poprzednim.
Jeżeli te pół roku pracowałeś teraz w 2014 to zasiłek będzie tobie się należał dopiero od 01-01-2015r.
O ile osiągnąłeś w tym roku co najmniej 1,5 G.
Gdzie 1 G od Pierwszego Maja Tego roku wynosi dokładnie 88370-nok./brutto.
Tym samym by załapać się na zasiłek, trzeba było by zarobić legalnie 132555-nok./brutto.

W tamtym roku kalendarzowym to minimum było ździebko mniejsze, nie chce mi się szukać podstawy G za tamten rok.
Tylko dlatego iż przy takim faktycznym dochodzie ten zasiłek w Norwegi jest naprawdę symboliczny i trudno się za tą kwotę utrzymać legalnie.
Jako przykład podam iż ja miałem zarobione 225-tys. nok./ brutto i zasiłek na rękę wynosi niecałe 10-tys.nok. SZOK!!!.
Dlatego przebywam właśnie na zasłużonym urlopie zdrowotnym w Polsce, gdzie te marne niecałe pięć tys. złotych, wystarcza na symboliczne "waciki".

Jednak ten iluzoryczny dobrobyt powoli siem kończy i trza bydzie wracać na Norge łuno.

Dlatego zamiast myśleć o głupotach, zacznij poważnie szukać pracy dopóki jest jeszcze ku temu czas.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
41 Postów
Doradca MultiNOR
(doradcamultinor)
Nowicjusz
tombeta napisał:
Hej .Mam pytanie. Pracowalem w Norwegii przez pol roku , mialem umowe na czas nieokreslony , otrzymalem wypowiedzenie z pracy , ze wzgledu na jezyk , szef byl zdania , ze moja znajomosc jezyka jest zbyt slaba . Czy przysluguje mi zasilek dla bezrobotnych?

Jeśli pracował Pan te pół roku w 2014 roku, a we wcześniejszych lata nie, o zasiłek będzie można się starać dopiero od 2015 roku, z zastrzeżeniem, że dochód brutto za 2014 wynosi minimum 1,5G (132 555 NOK).

Jeśli tego kryterium nie będzie Pan spełniał, można także brać pod uwagę ostatnie 3 lata kalendarzowe (2014, 2013, 2012), wtedy warunek dochodu minimalnego brutto wynosi 3G (265 110 NOK).

Pańska sytuacja wymagałaby dokładniejszego opisania, aby można było Panu skutecznie doradzić.

Więcej informacji: www.mojanorwegia.pl/zasilek-dla-bezrobotnych/
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
tombeta napisał:
Hej .Mam pytanie. Pracowalem w Norwegii przez pol roku , mialem umowe na czas nieokreslony , otrzymalem wypowiedzenie z pracy , ze wzgledu na jezyk , szef byl zdania , ze moja znajomosc jezyka jest zbyt slaba . Czy przysluguje mi zasilek dla bezrobotnych?
czy jest to prawna podstawa do wyrzucenia wszystkich Polacków z pracy w Królestwie
bo tak się szefowi uwidzi ?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok