Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Ciąża i poród w Polsce - Norwegia

2 Posty
paula16230
(paula16230)
Wiking
Witam. Czy miala ktoras z Was taka sytuacje, ze zaszla w ciaze w Norwegii(pracujac i bedac na norweskim NAV-ie), a chciala nosic ciaze i urodzic dziecko w Polsce? Kompletnie nie wyobrazam sobie byc jedynie pod opieka norweskich lekarzy...didam, ze ciaze dopiero planuje i mysle jak to najlepiej zrobic. Chcemy z mezem zjecjac do Pl i tam juz powiekszyc rodzine. Jednak, gdy zwolnie sie tutaj z pracy bede musiala zarejestrowac sie w biurze pracy w Polsce zeby miec ubezpieczenie zdrowoyne i przepadnie mi cale macierzynskie i wszystkie swiadczenia. Dlatego wolalabgm zajsc w ciaze tu i dopiero zjechac, ale czy bedac w Polsce mam prawo do norweskiego zasilku chorobowego a potem do macierzynskiego(posisdajac karte Helfo)? Mial ktos podobna sytuacje? Moze pomoze jakas Pani? Skorzystac z pomocy mulitinora?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
29 Postów

(mikalka)
Wiking
To, gdzie znajdziesz w ciążę nie ma żadnego znaczenia.Chcesz mieć norweskie świadczenia, musisz urodzić dziecko w Norwegii .
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
29 Postów

(mikalka)
Wiking
przepraszam ,,zajdziesz,,
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 5  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
paula16230 napisał:
Witam. Czy miala ktoras z Was taka sytuacje, ze zaszla w ciaze w Norwegii(pracujac i bedac na norweskim NAV-ie), a chciala nosic ciaze i urodzic dziecko w Polsce? Kompletnie nie wyobrazam sobie byc jedynie pod opieka norweskich lekarzy...didam, ze ciaze dopiero planuje i mysle jak to najlepiej zrobic. Chcemy z mezem zjecjac do Pl i tam juz powiekszyc rodzine. Jednak, gdy zwolnie sie tutaj z pracy bede musiala zarejestrowac sie w biurze pracy w Polsce zeby miec ubezpieczenie zdrowoyne i przepadnie mi cale macierzynskie i wszystkie swiadczenia. Dlatego wolalabgm zajsc w ciaze tu i dopiero zjechac, ale czy bedac w Polsce mam prawo do norweskiego zasilku chorobowego a potem do macierzynskiego(posisdajac karte Helfo)? Mial ktos podobna sytuacje? Moze pomoze jakas Pani? Skorzystac z pomocy mulitinora?

Aby pobierać zasiłek macierzyński z Norwegii należy osiągnąć minimalny dochód w wysokości 0,5 G ( 46 288 NOK) oraz mieć przepracowane w Norwegii minimum 6 z ostatnich 10 miesięcy pracy. Do dochodu minimalnego wlicza się także m.in. zasiłek chorobowy, zasiłek dla bezrobotnych.
Jeżeli nie wypracuje sobie Pani prawa do zasiłku może Pani wnioskować o jednorazową zapomogę (becikowe). Warunkiem, który należy spełnić jest członkostwo w norweskim systemie ubezpieczeń socjalnych w chwili narodzenia dziecka.
Miejsce urodzenia dziecka (kraj) nie ma znaczenia, jednak należy pamiętać o tym, aby nie utracić statusu członkostwa w systemie ubezpieczeń.
Odnośnie przebywania przez Panią w Polsce podczas pobierania zasiłku chorobowego, jest to możliwe tylko wtedy, kiedy Pani lekarz prowadzący wyrazi na to zgodę.

Więcej informacji: www.multinor.no/zasilek-na-dzieci
Zgłoś wpis
2 Posty
paula16230
(paula16230)
Wiking
Dziękuję za odpowiedz...co w sytuacji jeśli będę w ciąży pod opiką norweskiego lekarza, pojadę na urlop do Polski i tam coś się wydarzy, np. będę musiała zostać w szpitalu/ciąża będzie zagrożona/nie będę mogła latać samolotem? Czy w takich wypadkach zostanie mi wypłacony zasiłek chorobowy z Norwegii, pomimo, że lekarz prowadzący nie wydał zezwolenia na wyjazd? Czy będą honorowane wtedy zwolnienia lekarskie z Polski?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
164 Posty
Piotr Piotr
(pendzik9)
Stały Bywalec
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -5  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok