Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Poród i dalsze życie w Norwegii - Norwegia

5 Postów
Sandra *** Maj
(sandramaj)
Wiking
Witam.
Przyjechałam do Norwegii nie tak dawno, wraz z moim narzeczonym (za 2 miesiące mężem) spodziewamy się dziecka. Jakie są wymogi mieszkaniowe, czyli ile osób może przypadać na określoną liczbę metrów, ponieważ z tego co słyszałam jest tutaj to surowo przestrzegane. Tak samo chciałabym dowiedzieć się jak to jest z tym zasiłkiem opiekuńczym, rodzinnym oraz tą jednorazową zapomogą, jakie dokumenty trzeba złożyć oraz ile przed bądź po porodzie. Dodam tylko tyle, że mój narzeczony ma tymczasowy numer personalny ale zatrudniony jest legalnie a ja nie pracuję. Bardzo proszę Was o pomoc.
Pozdrawiam.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
Dlaczego uciekacie z Polski?
Co wam się w niej nie podoba?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
3272 Posty
Jon Doe
(Joseph)
Maniak
jasta102 napisał:
Dlaczego uciekacie z Polski?
Co wam się w niej nie podoba?


To ty wróć, bilans będzie na zero.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -20  
Odpowiedz   Cytuj
1557 Postów
Gct Kowalska
(Gct)
Maniak
sandramaj napisał:
Witam.
Przyjechałam do Norwegii nie tak dawno, wraz z moim narzeczonym (za 2 miesiące mężem) spodziewamy się dziecka. Jakie są wymogi mieszkaniowe, czyli ile osób może przypadać na określoną liczbę metrów, ponieważ z tego co słyszałam jest tutaj to surowo przestrzegane. Tak samo chciałabym dowiedzieć się jak to jest z tym zasiłkiem opiekuńczym, rodzinnym oraz tą jednorazową zapomogą, jakie dokumenty trzeba złożyć oraz ile przed bądź po porodzie. Dodam tylko tyle, że mój narzeczony ma tymczasowy numer personalny ale zatrudniony jest legalnie a ja nie pracuję. Bardzo proszę Was o pomoc.
Pozdrawiam.

W twojej wypowiedzi brakuje najważniejszych informacji, dlatego trudno będzie udzielić odpowiedzi.
Na D- numerze niektórzy zasiedzieli sie w NO, ale D numer przyznawany jest jeśli ktoś będzie przebywał w No do pol roku. Czyli prace ma zapewnioną tylko na pol roku.
Skąd twój narzeczony wie, ze mu przedłużą kontrakt? A jak nie, to co zrobicie? Zasiłku nie dostanie i co dalej?
Żebyś mogła tu korzystać z pomocy i chodzić do lekarza, to musisz mieć z nim zrobione łączenie rodzin poprzez udi i on musi byc członkiem folketrygden, żebyście mieli swojego Fastlege ( lekarza). Chyba ze was interesuje prowadzenie ciazy prywatnie. W Volvacie wizyta kosztuje około 1500 koron.
Nawet jeżeli dostałabys to becikowe (44tys), to na jak długo ci wystarczy? Wózek, łóżeczko, materac, ciuszki, to kosztuje tysiące koron. A jak mąż zostanie bez pracy?
Co do mieszkania, to nikt nie sprawdza. Co prawda pytają sie ile osób będzie mieszkało, ale z dwoma sypialniami i aneksem kuchennym w salonie nikt nie będzie robił problemu.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
sandramaj napisał:
chciałabym dowiedzieć się jak to jest z tym zasiłkiem opiekuńczym, rodzinnym oraz tą jednorazową zapomogą, jakie dokumenty trzeba złożyć oraz ile przed bądź po porodzie.Wniosek o zasiłek rodzinny można złożyć dopiero po urodzeniu się dziecka. Jeśli spełniane będą wszystkie wymagane kryteria, świadczenie będzie wypłacane do 18 roku życia Waszego dziecka. Zasiłek opiekuńczy natomiast przysługuje między 13 a 23 miesiącem życia dziecka, dlatego też musicie poczekać w wnioskowaniem. Więcej informacji o obu zasiłkach oraz wymaganych dokumentach znajdziesz tutaj.

Podanie o becikowe możesz złożyć po 26 tygodniu ciąży. Ważne jest, żebyś w dniu porodu była członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych, w innym razie nie otrzymasz becikowego. Listę potrzebnej dokumentacji poznasz na tej stronie.
Zgłoś wpis
5 Postów
Sandra *** Maj
(sandramaj)
Wiking
www.multinor.no/zasilek-na-dzieci]zasiłkiem opiekuńczym, rodzinnym[/url] oraz tą jednorazową zapomogą, jakie dokumenty trzeba złożyć oraz ile przed bądź po porodzie.[/quote]Wniosek o zasiłek rodzinny można złożyć dopiero po urodzeniu się dziecka. Jeśli spełniane będą wszystkie wymagane kryteria, świadczenie będzie wypłacane do 18 roku życia Waszego dziecka. Zasiłek opiekuńczy natomiast przysługuje między 13 a 23 miesiącem życia dziecka, dlatego też musicie poczekać w wnioskowaniem. Więcej informacji o obu zasiłkach oraz wymaganych dokumentach znajdziesz tutaj.
Podanie o becikowe możesz złożyć po 26 tygodniu ciąży. Ważne jest, żebyś w dniu porodu była członkiem norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych, w innym razie nie otrzymasz becikowego. Listę potrzebnej dokumentacji poznasz na tej stronie.[/quote]


Czyli jeśli ja nie będę pracować a mój partner będzie miał stałą pracę a już będziemy po ślubie to należą mi się świadczenia ?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
3656 Postów
Anna Bak
(Lindemans)
Maniak
sandramaj napisał:

Czyli jeśli ja nie będę pracować a mój partner będzie miał stałą pracę a już będziemy po ślubie to należą mi się świadczenia ?


Nie musicie miec slubu jesli jestes w ciazy, ale musicie przejesc procedure laczenia rodzin. Twoj partner musi miec stala prace i wykazac, ze dochody pozwola na utrzymanie Ciebie i dziecka.
Becikowe bedziesz mogla otrzymac jeslin w dniu porodu bedziesz juz miala numer personalny, a co za tym idzie, bedziesz czlonkiem norweskiego systemu ubezpieczen spolecznych.
To, czy bedziesz pracowac, czy nie, nie ma znaczenia przy przyznawaniu becikowego.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 19  
Odpowiedz   Cytuj
704 Posty
MultiNOR Konsultant
(MultiNOR)
Wyjadacz
sandramaj napisał:
Czyli jeśli ja nie będę pracować a mój partner będzie miał stałą pracę a już będziemy po ślubie to należą mi się świadczenia?Becikowe jest z zasady zapomogą wypłacaną matce, która nie wypracowała sobie w Norwegii prawa do zasiłku rodzicielskiego i w dniu porodu jest ubezpieczona w tym kraju.
Jeśli chodzi o zasiłek rodzinny/opiekuńczy, w świetle prawa to Twój przyszły mąż może wnioskować i otrzymać te świadczenia, ponieważ pracuje w Norwegii i odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne.
Zgłoś wpis
5 Postów
Sandra *** Maj
(sandramaj)
Wiking
Ok, bardzo dziękuję za potrzebne informację.
A czy rzeczywiście są jakieś konkretne przepisy co do mieszkania po urodzeniu dziecka ? ( chodzi mi tu o konkretny, ustalony metraż ).
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
Sandra *** Maj
(sandramaj)
Wiking
MultiNOR napisał:
sandramaj napisał:
Czyli jeśli ja nie będę pracować a mój partner będzie miał stałą pracę a już będziemy po ślubie to należą mi się świadczenia?Becikowe jest z zasady zapomogą wypłacaną matce, która nie wypracowała sobie w Norwegii prawa do zasiłku rodzicielskiego i w dniu porodu jest ubezpieczona w tym kraju.
Jeśli chodzi o zasiłek rodzinny/opiekuńczy, w świetle prawa to Twój przyszły mąż może wnioskować i otrzymać te świadczenia, ponieważ pracuje w Norwegii i odprowadza składki na ubezpieczenie społeczne.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok