Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Zasiłki na dziecko - Norwegia

10 Postów
Wiking
Witam,
Mam pytanie: Mój mąż od dwóch miesięcy pracuje w Norwegii ma pozwolenie na prace bezterminowe i kontrakt w agencji pracy. Miesiąc temu urodziło nam się dziecko a we wrześniu jedziemy do męża na stale czy orientuje się ktoś czy przysługuje nam prawo do zasiłku na dziecko w Norwegii jeśli w Polsce pobieram macierzyński? I czy przysługuje mojemu dziecku i mnie opieka zdrowotna proszę podpowiedzcie drogie mamy od czego powinnam zacząć.

Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
1633 Posty
Jan .
(WujekJanek)
Maniak
Szczerze mowiac nie jestem mama a tej porady udzielam gratis wiec nie jestem drogi ale moze cos Ci pomoge...


Teraz na powaznie.
W Norwegi wszystkimi tego typu sprawami zajmuje sie instytucja pod nazwa NAV (takie polaczenie polskiego ZUSu, posredniaka, MOPSu i wszystkich innych tym podobnych do kupy, z ta roznica ze pieniedzy im raczej nie brakuje).
To jest link do strony navu, w jezyku polskim, gdzie znajdziesz PODSTAWOWE informacje w interesujacych Cie kwestiach. Na poczatek ogarnij to, potem mozesz sobie drazyc dalej.

www.nav.no/en/Home/Benefits+and+services...rwegii.805383895.cms

1. Przed wyjazdem zadbaj o to, aby oboje rodzice dziecka byli zameldowani pod tym samym adresem co dziecko, wez w tym zakresie zaswiadczenia z Urzedu Meldunkowego, przetlumacz (moze byc tlumaczenie na angielski)
2. Zaswiadczenie z MOPSu o tym czy kozystasz czy nie kozystasz z zasilkow. Jesli kozystasz, to w jakich kwotach. Bowiem swiadczenia z NAVu wyplacane sa w kwocie pomniejszonej o to, co pobierasz w Polsce. Oczywiscie przetlumaczyc.
3.Z USC odpis aktu urodzenia dziecka i odpis waszego aktu slubu. Wez to na tzw. EURODRUKACH to nie bedziesz musiala tlumaczyc.

Pamietaj o 2 rzeczach:
1. Poniewaz jestes zona osoby ktorej jak piszesz przysluguje prawo pobytu bezterminowo, nie powinnas miec problemu z uzyskaniem takiego prawa i dla siebie. ALE MACIE MALUTKIE DZIECKO!!! Musisz zadbac o to, aby dziecko mialo dobre warunki mieszkaniowe (mieszkanie wspolnie ze znajomymi w komunie jak to sie mowi absolutnie odpada), zarobki meza musza byc stabilne, nie daj Boze jakichs imprez w domu... To wszystko co pisza o dzieciach odbieranych przez Barnevernet jest oczywiscie troszke przesadzone, ale... strzyzonego Pam Bog strzyze....
2. Jesli do Norwegii oficjalnie przeprowadzi sie zona podatnika i jego dzieci (czyli Ty z dzieckiem) to de facto w tym momencie twoj maz traci status PENDLER w rozliczeniach z norweskim Urzedem Skarbowym.

Miej to wszystko na uwadze. Zastanow sie, czy Maz jest tu juz stabilny - jesli jak piszesz jest tu od 2 miesiecy a umowe ma z agencja, to nie tylko nie jest to stabilne... On dopiero co wysiadl z samolotu i niepewnie rozglada sie dookola... To twoja decyzja, ale gdybym byl twoim Ojcem to zabronil bym Ci w tej sytuacji wywozenia w takie niepewne srodowisko mojego wnuka. Przemysl to. Policz tez sobie ile twoj maz straci na utracie statusu PENDLER.

Zastanow sie, czy nie bylo by dobrym pomyslem przelozyc tego wyjazdu do powiedzmy stycznia przyszlego roku. Wiem ze rozlaka z Rodzina to nie latwa sprawa, ale niech sie ten chlopaczyna tu naprawde solidnie ogarnie, niech wynajmie przyzwoite mieszkanie i niech chociaz pierwszy rok pobytu jako Pendler sobie rozliczy.

Tak ja to widze. POWODZENIA
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
345 Postów
P. H.
(Lomo)
Stały Bywalec
Janek że naprawdę chce ci się ludziom udzielać tak rozwiniętych porad. Po prostu najpierw niech mąż pójdzie z umową z agencji pracy do banku obojętnie w jakim kraju z wnioskiem o choć kredyt na samochód, i wtedy się dowie co jest ta umowa z agencją warta. Nie tylko pozwolenie na prace może być bezterminowe, nawet na umowie zatrudnienia z agencją mogą być banialuki o bezterminowośći (to może znaczyć cokolwiek). No i niech mąż zobaczy ile kosztuje wynajęcie przyzwoitego mieszkania a nie pokoju, to wtedy mu zapał do sprowadzenia rodziny zmaleje.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
1633 Posty
Jan .
(WujekJanek)
Maniak
Lomo napisał:
Janek że naprawdę chce ci się ludziom udzielać tak rozwiniętych porad. Po prostu najpierw niech mąż pójdzie z umową z agencji pracy do banku obojętnie w jakim kraju z wnioskiem o choć kredyt na samochód, i wtedy się dowie co jest ta umowa z agencją warta. Nie tylko pozwolenie na prace może być bezterminowe, nawet na umowie zatrudnienia z agencją mogą być banialuki o bezterminowośći (to może znaczyć cokolwiek). No i niech mąż zobaczy ile kosztuje wynajęcie przyzwoitego mieszkania a nie pokoju, to wtedy mu zapał do sprowadzenia rodziny zmaleje.

A chce mi sie, po siedze na 4literach i czekam az zona wroci z pracy... Obiad zrobilem, mieszkanie sprzatnalem, jest weekend... To jak moge komus w czyms pomoc, to dlaczego nie?
A jak sie zastanowic, to przeciez ja napisalem dziewczynie to samo co ty: gosc jest w norwegii zielony jak trawka, jego umowa jest g... warta, jak przyjedziecie to moze sie okazac ze w pierwszym miesiacu pobytu po jednym telefonir zyczliwego norweskiego sasiada stracicie dziecko... Tyle tylko ze ujalem to nieco delikatniej...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
10 Postów
Wiking
Ale czemu mieli by nam odebrać dziecko jesteśmy w ogóle nie imprezujący nie pijemy nie palimy mąż mieszka sam w dwupokojowym mieszkaniu wiec warunki mamy.
A czy jak jesteśmy tam to nie należą się zupełnie zasiłki na dziecko?
Plus co w sytuacji jeśli jadę do męża w odwiedziny dość często i porostu tam przebywam bez rejestracji czy wtedy tez traci ten status?
Bardzo dziękuje za odpowiedz!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
1557 Postów
Gct Kowalska
(Gct)
Maniak
Ewelina, nalezy sie mężowi rodzinne w kwocie 970 koron miesięcznie. Najlepiej, żeby juz to załatwiał. Jeśli pobierasz rodzinne w Pl to wtedy to norweskie będzie pomniejszone o te kwotę.
Macierzyński to inna sprawa i możesz pobierać w Pl.
Na początek spróbuj przylecieć i zobaczysz jak będzie. Możesz tu przebywać trzy miesiące bez rejestracji, ale musisz mieć europejska kartę zdrowia. Niestety jest respektowana tylko w nagłych przypadkach.
Jan dobrze ci radzi. Praca w agencji raz jest a raz nie ma. Poczekajcie rok i zobaczycie.
Nikt wam nie odbierze dziecka, to sa odosobnione przypadki.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
10 Postów
Wiking
Czy to znaczy ze mogę tam być 3 miesiące w sumie czy mogę odwiedzać męża czesto np na 2 lub trzy tygodnie i wracać do Polski i tak np co miesiąc czy co dwa miesiace bez rejestracji?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
380 Postów
Stały Bywalec
3 miesiace 1 dzien w Szwecji i znowu 3 miesiace
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok