Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Kiedy zapisać dziecko do szkoły?? - Norwegia

11 Postów

(ataga8)
Wiking
Witajcie

Jestem jeszcze w Polsce ale latem 2015 zamierzam wyprowadzić się w okolice Drammen. Mam synka który od tego roku poszedł jako 6latek do pierwszej klasy w PL. Do drugiej klasy pójdzie już w Norwegii.
Jestem pełna obaw jak on sobie poradzi bez języka, jak przyjmą go inni uczniowie i w ogóle cały czas zamartwiam się o to jak On się zaklimatyzuje. Bardzo proszę o wszelkie informacje na temat szkoły w Norwegii ale również taki ,które mogą mi się przydać na początku przyjazdu. Coś co muszę wiedzieć czy zrobić??? Będę ogromnie wdzięczna za każdą informację/radę. Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
25 Postów
Ewa Mirko
(S.M)
Wiking
Hej, mozesz zapisac synka w kazdej chwili, wczesniejsze zapisy sa tylko do szkoly sredniej. Zapisujesz dziecko w komunie do ktorej nalezec bedziecie i tyle. Spytaj o inførnings klasse , jest to klasa dla dzieci ktore nie znaja lub slabo znaja jezyk norweski, nie wszedzie sa takie klasy organizowane, czasem trzeba dojechac do innej szkoly. Mieszkamy od szkoly ok 5 km i codziennie po syna przyjezdza i odwozi Go z i do szkoly TAXI , ktore jest za darmo z komuny.Jestem w Norwegii od 3 miesiecy , moj syn chodzi do 5 klasy a corka do sredniej, nie znali norweskiego tylko angielski. szkola zapewnia ksiazki, zeszyty , musisz miec dla dziecka tornister i piornik wyposazony i cos co mozesz na dzien dobry przywiezc z Polski to kurtke i spodnie przeciwdeszczowe oraz gumowce.Chodza do szkoly dwa miesiace i juz sobie radza, nie zamartwiaj sie na zapas Balam sie i nie potrzebnie, wszystko jest ok. Ani razu nie uslyszelismy ze nie ida do szkoly bo nie chca wrecz syn mowi , kiedy bedzie poniedzialek bo juz sie doczekac nie moze szkoly Nie sluchaj zlych doradcow , jak bedziesz miala pytania to chetnie odpowiem , pisz na priv powodzenia
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
275 Postów
Janek Szaradek
(opptymus)
Stały Bywalec
S.M napisał:
Hej, mozesz zapisac synka w kazdej chwili, wczesniejsze zapisy sa tylko do szkoly sredniej. Zapisujesz dziecko w komunie do ktorej nalezec bedziecie i tyle. Spytaj o inførnings klasse , jest to klasa dla dzieci ktore nie znaja lub slabo znaja jezyk norweski, nie wszedzie sa takie klasy organizowane, czasem trzeba dojechac do innej szkoly. Mieszkamy od szkoly ok 5 km i codziennie po syna przyjezdza i odwozi Go z i do szkoly TAXI , ktore jest za darmo z komuny.Jestem w Norwegii od 3 miesiecy , moj syn chodzi do 5 klasy a corka do sredniej, nie znali norweskiego tylko angielski. szkola zapewnia ksiazki, zeszyty , musisz miec dla dziecka tornister i piornik wyposazony i cos co mozesz na dzien dobry przywiezc z Polski to kurtke i spodnie przeciwdeszczowe oraz gumowce.Chodza do szkoly dwa miesiace i juz sobie radza, nie zamartwiaj sie na zapas Balam sie i nie potrzebnie, wszystko jest ok. Ani razu nie uslyszelismy ze nie ida do szkoly bo nie chca wrecz syn mowi , kiedy bedzie poniedzialek bo juz sie doczekac nie moze szkoly Nie sluchaj zlych doradcow , jak bedziesz miala pytania to chetnie odpowiem , pisz na priv powodzenia

Prowincja jak zwykle zachwycona tym co najmniej istotne. Peany na czesc panstwa zapewniajacego podreczniki i transport. Trza miec ino wlasne gumowce i juz mozna czerpac ze zrodla wiedzy. To jak i czego ucza jest dla parweniusza sprawa wtorna. Wazne, ze rady sa skuteczne, co powoduje naplyw kolejnych, żądnych sukcesu i wyposazonych jedynie w gumowce ze starego kraju.

Among the blind one – eyed man is a king
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
200 Postów
Milka ...
(milka_milka)
Stały Bywalec
dzieli Cie prawie rok do przyjazdu a juz chcesz wiedziec??

zaczac mozesz dopiero kiedy bedziesz wiedziec gdzie dokladnie zamieszkasz bo jest rejonizacja szkol, co oznacza ze bedziesz nalezec do szkoly najblizszej

niekoniecznie klasy to inforning klasse czasem sa to vellkomstgrupy - roznie to bywa

najlepiej po wynajeciu mieszkania napisac do najblizszej szkoly mailem opis sytuacji po czym czekac na informacje o skierowaniu do klasy przygotowawczej

to samo z taxi, tez wszystko zalezy od kommuny. W jednej jest w drugiej nie ma.

zacznij od wertowania forum (niekoniecznie tego) i nauki jezyka, to bardzo pomaga!!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -4  
Odpowiedz   Cytuj
281 Postów

(grzes333)
Stały Bywalec
rowincja jak zwykle zachwycona tym co najmniej istotne. Peany na czesc panstwa zapewniajacego podreczniki i transport. Trza miec ino wlasne gumowce i juz mozna czerpac ze zrodla wiedzy. To jak i czego ucza jest dla parweniusza sprawa wtorna. Wazne, ze rady sa skuteczne, co powoduje naplyw kolejnych, żądnych sukcesu i wyposazonych jedynie w gumowce ze starego kraju.

Among the blind one – eyed man is a king


jak nic durny jasta
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty

(ajsza17)
Wiking
Jestem w podobnej sytuacji i mam całą masę obaw...
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post

(AnitaJ)
Wiking
Witam
Za 6 tygodni przenoszę się z synkiem do Bergen ma on 6 lat jednak jeszcze nie poszedł do szkoły, puki co jest w zerówce. Czy ktoś mógł by mi choć ogólnikowo naświetlić jak to wygląda. Chodzi mi o zapisanie dziecka do szkoły ( bo chciała bym zrobić to od marca o ile jest taka opcja bo marzec to już prawie koniec roku) lub przedszkola, nie do końca wiem od której strony zacząć ten temat. Z góry dziękuję za szybką odpowiedz
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -6  
Odpowiedz   Cytuj
200 Postów
Milka ...
(milka_milka)
Stały Bywalec
przeczytaj to co napisalam ciut wyzej....
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów
anka wrona
(mala2011)
Wiking
Witam!JA rowniez mam zamiar z dziecmi przeprowadzic siedo norwegii syn ma 7 lat i naprawde obawiam sie czy on tam sie odnajdzie tu w szkole badzo sie wszystkim denerwuje jak czegos nie umie,jezyka norweskiego nie zna angielki slabo uczymy sie teraz tego angielskiego na umo zeby mogl sie choc troche dogadac z dziecmi,czytalam troche na temat szkolnictwa w norwegii i ponoc takie dzieci co nie znaja jezyka to dostaja naucyciela polskiego do pomocy,boje sie ze syn sobie nie poradzi do tego chcialam jeszcze zapytac jak tam jest z materialem do przerobienia jak dziecko nie zna jezyka raczej ciezko mu bedzie odrobic lekcje w domu i przygotowac sie do szkol Ja mu nie pomoge bo jezyka nie znam rowniez do tego wszystkiego jaki tam jest poziom czy jego wiedza ktora ma z polskiej szkoly jako pierwszak duzo odbiega od poziomu norweskiego?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
17146 Postów

(jasta102)
Maniak
szybko zmień wiarę na islam
jako muślim w szkole dziecko będzie bardzo szanowane i dobrze traktowane
a tak to mogą krzyczeć za nim, że szmugler, złodziej nierób, kombinator
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok