Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Jestem w ciąży. Pierwsza wizyta u lekarza. - Norwegia

2 Posty

(MartynaPejta)
Wiking
Witam...
Jestem tu nowa więc chciałam się przywitać ze wszystkimi
W lutym 2013 r przyjechałam do Norwegii i w tym samym miesiącu podjęłam legalna prace. W z czasem wyrobiłam sobie tymczasowy numer personalny. Dlaczego tymczasowy? Ponieważ mój kontrakt nie zapewniał mi stałego zatrudnienia przez minimum 6 miesięcy. Dlatego też byłam 3-krotnie na policji starając sie o pozwolenie na pobyt. z Biegiem czasu odpuściłam sobie. I tak pracowałam na tym samym kontrakcie do maja 2014.
Podsumowując - nie mam pozwolenia - mam numer D.
W czerwcu będąc na wakacjach w Polsce dowiedziałam się że jestem w ciąży
Wróciłam do Norwegii i znalazłam nową prace od sierpnia.

Moje pytanie brzmi... Gdzie mam iść do lekarza skoro nie mam swojego rodzinnego lekarza przyznawanego z Helfo ? Gdzie mam prowadzić ciąże / założyć kartę ciąży?

Na chwile obecną czekam na wyznaczony termin na policji ( z nowym kontraktem) żeby dostać pozwolenie na stały pobyt i starać się o stały numer personalny.

Za każdą podpowiedź będę bardzo wdzięczna.

Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
ada 80
(adriana80)
Wiking
Witam,
niestety nie wiem jak to działa kiedy masz tymczasowy numer personalny. Musiałabyś o szczegóły zapytać w ośrodku zdrowia do którego powinnaś należeć.
Też przyjechałam do Norwegii w lutym 2013 ale już byłam w ciąży i nie pracowałam tutaj, a sprawy na policji ciągnęły się i ciągnęły, więc do czasu otrzymania numeru personalnego jeździłam do Polski, do mojego lekarza, zresztą kontynuowałam moje wizyty w pl do 34 tygodnia (potem nie można już latać ;D), bo opieka jest o niebo lepsza niż tutaj.
Nie prowadzi Cię tutaj lekarz ale wykwalifikowana położna, te wizyty wyglądają tutaj zupełnie inaczej niż w PL, USG robią w 22tyg no a potem miałam dopiero jak synuś się "spóźniał". Ale wszystkie wizyty tutaj miałam w ośrodku zdrowia do którego należałam.
Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3 Posty
Wiking
Ja przyjechalam do Norwegii, juz bylam w ciazy. Nie podjelam zadnej pracy, numer personalny dostalam zgodnie z zasada lacźenia rodzin. Ale zanim go dostalam troche to trwalo (4 miesiace) Ja po prostu poszlam do najblizszego helsestasjon i mimo, ze nie mialam wtedy jeszcze swojego numeru personalnego, przyjeli mnie i mialam normalnie wyznaczone wizyty.
Cala ciaze opiekowala sie mna polozna. Jest jedno usg, chyba, ze beda jakies wskazania do tego. Jak dla mnie opeika super.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
M D
(magdaolena)
Wiking
Woow napisał:
Ja przyjechalam do Norwegii, juz bylam w ciazy. Nie podjelam zadnej pracy, numer personalny dostalam zgodnie z zasada lacźenia rodzin. Ale zanim go dostalam troche to trwalo (4 miesiace) Ja po prostu poszlam do najblizszego helsestasjon i mimo, ze nie mialam wtedy jeszcze swojego numeru personalnego, przyjeli mnie i mialam normalnie wyznaczone wizyty.
Cala ciaze opiekowala sie mna polozna. Jest jedno usg, chyba, ze beda jakies wskazania do tego. Jak dla mnie opeika super.


A czy za wizyty w helsestasjon płaciłaś ? Jestem w podobnej sytuacji że przyjeżdżam (do męża) i nie mam pracy a on stara się teraz o numer personalny i zastanawiam się co z opieką medyczną dla mnie jeśli jestem w ciązy.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -6  
Odpowiedz   Cytuj
10 Postów
Aneta Skupińska
(stokrotka78)
Wiking
Witam jestem w identycznej sytuacji, przyleciałam 2 tyg temu, nie mam numeru, meldunek na Policji dopiero na początku grudnia....co robić?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów
Mmmm ?
(kaledonia)
Wiking
Opieka nad ciężarną jest tutaj darmowa i nawet mając numer tymczasowy nie powinno być problemu z porodem i położną.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów
M D
(magdaolena)
Wiking
stokrotka78 napisał:
Witam jestem w identycznej sytuacji, przyleciałam 2 tyg temu, nie mam numeru, meldunek na Policji dopiero na początku grudnia....co robić?

Ja mam taką sytuację i poszłam prywatnie żeby zobaczyć czy jest wszystko jest w porządku. I było Liczę na to że w grudniu wszystko załatwię i pójdę wtedy do lekarza, już w ramach numeru personalnego. Ale myślę, że jeśli twój mąż/chłopak ma taki numer możesz próbować iść do jego lekarza i powiedzieć o sytuacji, może wtedy będziesz mogła przychodzić na wizyty na jego konto
Pamiętaj, że w Norge jest jedno usg wiec jeśli chcesz wcześniej zobaczyć czy wszystko ok, musisz prywatnie zapłacić, ja tak właśnie zrobiłam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 7  
Odpowiedz   Cytuj
4 Posty
Jolanta bxxoxa
(jolii82)
Wiking
kaledonia napisał:
Opieka nad ciężarną jest tutaj darmowa i nawet mając numer tymczasowy nie powinno być problemu z porodem i położną.

dla turysty też?
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3 Posty
lukasz solarski
(milan1409)
Wiking
tydzien temu dowiedziałam sie ze jestem w ciązy,(ok.10 tc)nie mam numeru D a chciałabym iść do przychodni i leczyć sie i prowadzic ciaże tutaj. Chce sie tu przeprowadzić i po urodzeniu podjąć prace. CZY BEZ NUMERU D TYLKO Z EUROPEJSKA KARTA UBEZPIECZENIA MOGE SIĘ LECZYC TUTAJ. dziękuję serdecznie za wszystkie odpowiedzi
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
3656 Postów
Anna Bak
(Lindemans)
Maniak
milan1409 napisał:
tydzien temu dowiedziałam sie ze jestem w ciązy,(ok.10 tc)nie mam numeru D a chciałabym iść do przychodni i leczyć sie i prowadzic ciaże tutaj. Chce sie tu przeprowadzić i po urodzeniu podjąć prace. CZY BEZ NUMERU D TYLKO Z EUROPEJSKA KARTA UBEZPIECZENIA MOGE SIĘ LECZYC TUTAJ. dziękuję serdecznie za wszystkie odpowiedzi

Zartujesz ?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok