Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Odliczanie do szczęścia - Norwegia

Czytali temat:
29 Postów
Barbara Kopeć
(Barbarella83)
Wiking
Witajcie wszystkie kobietki.
Postanowiłam założyć wątek dla przyszłych mam.
Ja jestem w 22 tygodniu ciąży a termin mam na połowę listopada.
Jeśli jest na forum , a myśle że na pewno , jakaś kobietka w ciąży to możemy się razem wspierać i opowiadać o baby-zakupach.
A odnośnie baby-zakupów, może znacie jakiś fajny sklep z akcesoriami dla dzieci w okolicy Oslo.
Buziaki i do poklikania
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów
Katarzyna Martynowicz
(KatarzynaMartynowicz)
Wiking
Hej ja jestem w 24 tygodniu ciazy i termin na okolo 15 listopada mysle ze fajna sprawa popisac Ja czekam na coreczke a Ty ? Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
29 Postów
Barbara Kopeć
(Barbarella83)
Wiking
Ja będę miała chłopca a termin mam na 19 listopada wiec podobnie, może nawet w szpitalu się spotkamy. A mieszkasz w okolicy Oslo?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów
Katarzyna Martynowicz
(KatarzynaMartynowicz)
Wiking
Ja nie ja mieszkam w Stabekk a rodzic bede w Bærum a Ty juz wybralas szpital?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
29 Postów
Barbara Kopeć
(Barbarella83)
Wiking
Powiem szczerze ze jeszcze nie. Mój mąż mieszkał w Norwegii od ok 3 lat , a ja przeprowadziłam się miesiąc temu. W ciąży byłam prowadzona w Polsce. Teraz czekam na nr personalny i dopiero będę załatwiać lekarza. A właśnie możesz mi powiedzieć jak to tutaj jest. Idę do lekarza rodzinnego i on mnie prowadzi w ciąży czy mam szukać położnej? No i czy położna którą wybieram jest tą samą która odbiera poród? Z góry dziękuję za pomoc w tej kwestii.
A imię już wybrałaś?
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Sylwia Konopka
(Gwiazdeczka123)
Wiking
KatarzynaMartynowicz napisał:
Hej ja jestem w 24 tygodniu ciazy i termin na okolo 15 listopada mysle ze fajna sprawa popisac Ja czekam na coreczke a Ty ? Pozdrawiam

Hej. Ja tez mam termin na 15 listopada i tez będę rodzic w Bærum i tez córeczka , w sumie druga juz

Barbarella jak juz sie zarejestrujesz to przyznają ci lekarza pierwszego kontaktu i on moze prowadzić ci ciaze . Jeśli wolisz to możesz poszukać położnej i wtedy ona bedzie ci prowadzić . Poród odbierze ci ta położna która bedzie miała akurat dyżur w szpitalu .
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów
Magdalena Fabczak
(fabchee)
Wiking
Czesc,
ja mam termin na 12 listopada. Szpital juz wybrany Ullevål. Wszyscy chwala, mysle ze bedzie ok
To moje pierwsze dziecko. Bedzie synek. Imie... Kasper (lub Aleksander, jeszcze sie wahamy.

Jesli chodzi o lekarza, sama mozesz wybrac sobie lekarza. JEsli przestanie Ci odpowiadac, mozesz go w kazdej chwili zmienic.
Moje wizyty u lekarza wygladaja tak:
- jak sie Pani czuje? wszystko w porzadku?
- Tak, zadnych dolegliwosci
(pomiar cisnienia, ewentualnie krew pobrana do badania)
- swietnie, widzimy sie za mieciac.

Dlatego dodatkowo chodze na spotkania do poloznej i ta o niebo lepiej:
1. Polozna ma dla pacjenta wiecej czasu (ok 30 min!)
2. Ona specjalizuje sie w temacie, wiec wie wiecej i latwiej z nia rozmawiac.
3. Moze zdarzyc sie, ze USG wykona (rzadko, ale jednak)

Na poczatku bylam przerazona: 1 USG, ciaze prowadzi lekarz rodzinny. Ale rozmawialam tez z norweskimi mamami i one bardzo mnie uspokoily

A moze przyjemniej byloby sie spotkac na jakies pogaduchy? W koncu jestesmy tak niedaleko siebie...

P.S. Swietnie jest to, ze po porodzie, jesli mama jest zainteresowana, moze przyjsc na spotkanie mam, ktore urodzily mniej wiecej w tym samym czasie i tak poznac nowych ludzi.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
29 Postów
Barbara Kopeć
(Barbarella83)
Wiking
Gwiazdeczka, dzięki za informację. Narazie zarejestrowałam się do lekarza pierwszego kontaktu żebym miała już założoną kartę ciąży tu w Norwegii bo tak cały czas chodzę z polską. Położnej jeszcze nie znalazłam, coś mi się wydaje że za wizyty u położnej trzeba płacić. Może to zabrzmiało trochę sknerowato ale jesteśmy na jednej wypłacie a wyprawka też troszkę kosztuje. Chociaż odnośnie wyprawki to już mam kilka rzeczy


Fabchee, tobie również dziękuję za wszelkie info. Ja jak się zdecydowałam na przeprowadzkę tu do męża to też poczytałam że lekarz rodzinny i jedno usg i też lekkie przerażenie. Co prawda moja ciąża do tej poru przebiega ok, więc chyba będzie dobrze do końca. Szpitala jeszcze nie wybrałam bo szczeże nie wiem gdzie w bliskiej okolicy takowy się znajduje. Ja mieszkam w Gan, to taka wioska za Fedsund.
Imię Aleksander ma mój brat i jest świetne, chociaż ja całe życie mówie do niego Alex nie Olek a Kasper też fajne.
A ty gdzie mieszkasz? Pewnie w Oslo. Ale i tak chętnie się spotkam na ploty


A orientujecie się może jak tu jest ze szkołami rodzenia. Bo jak jeszcze nie wiedziałam że się przeprowadzę to już sobie w Polsce znalazłam taką szkołę, no ale teraz to nieaktualne

A i jeszcze jedno pytanko, jak tu liczą wiek ciąży. Bo w polsce moja ginekolog liczyła od pierwszego dnia ostatniej miesiączki minus 3 miesiące plus tydzień i wyszło jej że będe rodzić 11 listopada a z usg wyszło że 19 listopada. no i jest lekka różnica

Z góry dziękuję z odpowiedzi i życzę wam wszystkiego naj naj naj w oczekiwaniu na szczęście

buziaki
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Magdalena Stelmach Kaźmierczyk
(MagdalenaStelmachKazmierc)
Wiking
Hej.
Ja obecnie jestem w 31 tygodniu ciąży i tez będę rodzic w Bærum slyszalam, ze to dobry szpital widzę, ze większość z przyszłych mam na forum terminy ma na listopada, ja Was ubiegne bo termin mam na 4.10 heh...
Cała moja ciąże prowadzi mój fastlege, nie wybierałam położnej. Wybrałam sie za to kilka razy na usg do ginekologa, żeby być pewna ze wszystko jest ok jest to dość kosztowne, ale za to na serduchu lżej
Będę szczęśliwa mamuśka małej Amelki
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
6 Postów
Agata Fr
(mala109)
Wiking
Barbarella, ja mieszkam w twojej okolicy

Kontrole w ciazy sa za darmo. W Fetsund w centrum nad Rema jest helsestasjon i tam sie zglos w sprawie poloznej. Naprawde warto chodzic do poloznej, bo ona wie wiecej. Z lekarzem rodzinnym to mialam podobnie jak Fabchee, a nawet gorzej, bo zignorowal on to, ze w 30 tyg dostalam skurcze. I gdyby nie polozna, dzieki ktorej wyladowalam w szpitalu prawie na tydzien to nie wiem jakby sie to skonczylo. Ale moze twoj lekarz ma wiecej rozumu, a raczej wiedzy w glowie

Helsestasjon prowadzi tez kurs przygotowujacy do porodu, ktory kosztuje 150 kr. Ale czy cena sie nie zmienila to musisz zapytac. Ten kurs to nie to samo co szkoly rodzenia w PL. Trwa on 1 dzien i polaczony jest z wizyta na porodowce. Dodatkowo szpital w Lørenskog organizowal takie kursy i to po polsku, ale czy obecnie maja taka oferte to nie wiem. 2 lata temu kosztowal on jakies 500 kr, nie pamietam dokladnie. I ogolnie ten szpital jest najblizej, ze 20 min jazdy. Rodzilam tam, bylam bardzo zadowolona, sympatyczne i pomocne polozne.

Co do wieku ciazy to u mnie z usg wyszla data identyczna jak z ostatniej miesiaczki. Jednak przed usg powiedzieli mi, ze potem mam sie wzorowac na tej wlasnie dacie.

Jak masz ochote sie spotkac czy pogadac, to daj znac.

Pozdrowienia dla wszystkich przyszlych mam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok