Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

1 Post
mariola40
(mariola40)
Wiking
witam potrzebuje kogoś do ustawienia anteny satelitarnej w stavanger .macie jakieś może namiary .bardzo proszeeeeee
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
31 Postów
Anna Smoleniec
(Tasiemka)
Nowicjusz
Eee, moze lepiej ogłos to jako osobny topic a nie pod tematem o egzaminie z norweskiego
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
27 Postów
hankamilan
(hankamilan)
Wiking
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów
Ania eŁ.
(tangAna)
Wiking
No to tak, procedury są następujące - rejestrujesz się i zapisujesz online w wybranym terminie, rejestracja na egzamin jest zamykana około miesiąca przed datą egzaminu. Możesz zdawać w Norwegii praktycznie w każdym większym mieście, tutaj masz mapę: www.folkeuniversitetet.no/Artikler/Spraa...norsk-hoeyere-nivaa.
Możesz też zdawać w Polsce, ale chyba tylko raz w roku i najlepiej wtedy się skontaktować bezpośrednio z Folkeuniversitetet, bo wtedy trochę inaczej to wygląda, przede wszystkim cena skacze o około 1000 NOK. Za sam pisemny egzamin w Norwegii płaci się około 2000 NOK, piszę "około", ponieważ w kwietniu było 1950 a teraz we wrześniu 2100. Nie mam pojęcia jak wygląda ustny. Pisemny, dla osób które nie mieszkają w NO ale planują się tu przeprowadzić, do tego normalnie pracują, jest to egzamin bardzo trudny i wymaga sporo samodyscypliny, największa trudność jest w tym, że nie jesteś otoczona norweską mową. Nie wypowiem się na temat trudności dla osób, które w Norwegii mieszkają od jakiegoś czasu, bo do tego grona nie należę, ale wiadomo - wszystko zależy od tego jak kto się angażował w naukę, w jakim otoczeniu pracuje, itd.Wiadomo, jak to na emigracji.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów
Ania eŁ.
(tangAna)
Wiking
@Anna Smoleniec Myślisz, że są różne tematy w różnych regionach? Ja też zdawałam w kwietniu, pierwszego tematu nie pamiętam, ale było coś o kształceniu zawodowym, tak jak mówisz, natomiast drugi był zupełnie inny, pamiętam, bo go wybrałam, pytanie brzmiało (mniej więcej): "czy uważasz, że reklama/spot polityczny powinien być dozwolony w telewizji?"
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
31 Postów
Anna Smoleniec
(Tasiemka)
Nowicjusz
Wow, nie pamietam dokładnie ale tego o reklamie na pewno nie mieliśmy, jakby było to bym pewnie pisała o tym ciekawe, myślałam ze egzamin jest jeden... Hmm
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
8 Postów
Ania eŁ.
(tangAna)
Wiking
Ja też myślałam, że egzamin jest jeden.

W każdym razie dla wszystkich zainteresowanych (choć widzę, że niewielu ich jest na forum), tematy na wrześniowym były następujące:
Del 1: pierwszy tekst był o tym jak zmieniały się potrzeby konsumpcyjne Norwegów na przełomie lat, na co wydawali pieniądze kiedyś, na co teraz;
Drugi tekst był o wilkach w Norwegii i ich ochronie;
Trzecim tematem był konflikt Wergeland vs. Welhaven;

Del 3: Wywiad ze studentem prawa, pracującym dla Juss Buss, Larsem Engebretsenem.

Del 5:
A) Nagradzanie w szkole: Czy w norweskich szkołach powinno się nagradzać najmądrzejszych uczniów? Chodziło o to, że jedna ze szkół dała karty upominkowe uczniom z najniższą absencją i za najlepszy charakter-zachowanie, rodzice się oburzali, że dzieci są różne i nie można ich w ten sposób oceniać.

Płaca cywilna (Borgelønn): Czy Norwegia powinna wprowadzić płace cywilne (argumenty przedstawiane przez zwolenników: zlikwidowanie nierówności w społeczeństwie oraz uwolnienie zasobów używanych dzisiaj w różnych systemach ubezpieczeń społecznych, przeciwnicy: bezrobotni się rozleniwią, skoro i tak będą otrzymywać pensję od państwa).
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok