Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

SZKOLNICTWO - Norwegia

Czytali temat:
8 Postów
Julia Farstad
(juliafarstad)
Wiking
HEJ !!
Mam pytanie dotyczace szkolnictwa w Norwegii.
Slyszalam,ze jest mozliwosc pojscia do ostatniej klasy videregående skole(ukonczylam LO w Polsce) i zdac egzaminy koncowe,zeby dostac sie na studia w Norwegii. Jest to jedna z opcji,podobno latwiejsza od Bergenstest. Czy jest tuataj osoba,ktora tak wlasnie zrobila ? Dzwonilam do szkol na terenie Akershus i mowili mi,zebym skontaktowala sie z voksenopplæringen. Tak zrobilam,pani skontaktowala sie z Inntakskontoret i powiedzieli,ze liceum dla doroslych zaczyna sie od 25 roku zycia i ze jest mozliwosc pojscia do videregående skole jak beda wolne miejsca,plus nie bede musiala uczeszczac na wszystkie przedmioty,tylko na te,ktore potrzebuje na studia i oczywiscie norweski. Niestety dostalam odpowiedz od Seksjonsleder,ze nie ma takiej mozliwosci skoro skonczylam Lo w Polsce. Jestem juz zmieszana,poniewaz wszyscy mowia inaczej.. Nie wiem co robic,czy byl ktos w podobnej sytuacji ? A moze ktos polecilby dobry kurs norweskiego na pozniomie B2 lub przygotowujacy do Bergenstest,ale nie przez internet. Chodzilam prawie rok do Moss voks,ale nie jestem zadowolona z poziomu w tej szkole.
Dziekuje za pomoc
POZDRAWIAM
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
23 Posty
Michal Cichorek
(Satokh)
Wiking
Mnie w szkole językowej powiedzieli, że warunkiem koniecznym do studiowania w NO jest zdanie egzaminu Norskprove 3 (czy jak się to tam pisze), czyli egzaminu po poziomie B1 Co do różnic programowych to radzę się zgłosić do NOKUT-u, który odpowiedzialny jest za potwierdzanie wykształcenia obcokrajowców. Jeśli będziesz musiała coś uzupełnić to oni Cie o tym poinformują.
A co do tego, że w NO każdy mówi Ci co innego radzę się przyzwyczaić. Biurokracja momentami przebija Polską na głowę, a zdobycie informacji "dlaczego tak a nie inaczej?" graniczy z cudem. Oczywiście nie jest to też regułą
Peace
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -1  
Odpowiedz   Cytuj
3026 Postów
Eliza K
(Elise)
Maniak
juliafarstad napisał:
HEJ !!
Mam pytanie dotyczace szkolnictwa w Norwegii.
Slyszalam,ze jest mozliwosc pojscia do ostatniej klasy videregående skole(ukonczylam LO w Polsce) i zdac egzaminy koncowe,zeby dostac sie na studia w Norwegii. Jest to jedna z opcji,podobno latwiejsza od Bergenstest.

Tak na to patrzac, to wychodzi na to, ze szukasz darmowej szkoly do nauki norweskiego.
I pomysl jest bardzo dobry.
Bedziez chodzic rok do szkoly i czy zdasz koncowe egzaminy, czy nie, to nie ma kompletnie znaczenia - no bo przeciez swiadectwo ukonczenia liceum juz masz i mozesz je wykorzystac, jak bedziesz skladac podanie na studia. Ba, mozesz nawet zrezygnowac z tej nauki kiedy chcesz, bez zadnych konsekwenci czy oplat.
W ciagu tego roku poduczysz sie na tyle norweskiego, ze bez problemu zdasz Bergenstest. Jednym slowem sam zysk

Wracajac do tematu - nigdy nie slyszalam o takiej mozliwosci. Ale jak masz czas i zasoby, zeby chodzic na zajecia dzienne do liceum, to nie powiinas miec problemu z nauczeniem w ciagu jednego roku norweskiego na tyle, zeby zdac Bergenstest. Jezeli juz teraz znasz norweski na poziomie B2, to w sumie zaden kurs nie jest ci potrzebny. Zacznij ogladac tylko NRK, sluchaj tylko norweskiego radia, czytaj norweskie ksiazki i gazety. No i rozmawiaj z tubylcami.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
150 Postów

(Krowa)
Stały Bywalec
Gwoli scislosci
Trzeba jeszcze udokumentowac angielski (minimum 7 lat) albo:
www.samordnaopptak.no/info/utenlandsk_ut...ptakskrav/index.html
gdzie wszystko jest dokladnie napisane.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok