Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Kurs na poziomie b2, przygotowanie do Bergenstestu - Norwegia

8 Postów
Anna Nowak
(Brukselka)
Wiking
Witam wszystkich serdecznie!

Niedawno zapisałam się na kurs norweskiego na poziomie B2, niestety dzisiaj dostałam wiadomość o tym, że kurs się nie odbędzie. Kolejny na tym poziomie w mojej okolicy (Stavanger) dopiero w listopadzie, ale szczerze mówiąc ja nie chcę czekać i tracić tych dwóch miesięcy. Muszę działać. Do tej pory uczyłam się sama. I chyba już tak zostanie. Chociaż szczerze mówiąc, brakuje mi konwersacji. W Norwegii jestem od lutego i od tego czasu uczę się norweskiego. (Cały czas szukam pracy, więc chociaż wykorzystuję wolny czas na naukę). Ale, aleeee, do czego zmierzam?

Czy są tu osoby, które uczęszczają/ uczęszczały na kurs na poziomie B2 oraz takie, które przygotowują się do Bergenstestu? A może znajdą się i tacy, którzy mają już to za sobą i chcieliby się podzielić wrażeniami i doświadczeniem, może nawet materiałami? Jak najlepiej przygotować się do tego egzaminu? Czego można się spodziewać? Co Was zaskoczyło na egzaminie, jakie zadania, tematy? Wszelkie porady mile widziane

Bardzo ciężko znaleźć cokolwiek a propos Bergenstesu w necie. Może jest tu ktoś, kto ma materiały, które mógłby przesłać innym potrzebującym? Chodzi mi głównie o bezinteresowną pomoc. Wiem, wiem, wszystko kosztuje, ale czasem są tacy, którzy chętnie wyślą jakieś ćwiczenia. Mi osobiście najbardziej zależałoby na gramatyce.

Pytanie do wszystkich uczących się norweskiego? Jak sobie radzicie? Z czego korzystacie?

Ja dużo słucham, oglądam tv, czytam gazety i artykuły w necie.
Na początku korzystałam z tej stronki: www.nyb.no. Później z www.klartale.no (można zamówić gazetę, która przychodzi raz w tygodniu do domu), a coraz częściej zaglądam na vg.no i nrk.
Z książek to standardowo: På vei, Stein på stein, a niedługo pewnie Her på berget.
I NOCNA SOWA www.nocnasowa.pl, znacie? Gorąco polecam.

Przechodząc do sedna sprawy:
Założyłam ten wątek z nadzieją na to, że znajdą się chętni, którzy podzielą się swoją wiedzą oraz doświadczeniem związanymi z norweskim i (docelowo) Bergenstestem. Byłoby miło, wynieść coś nowego z tego wątku.

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi! Pomóżmy sobie nawzajem
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -3  
Odpowiedz   Cytuj
43 Posty
Piotr Wdaka
(nyinorge)
Nowicjusz
hej, wyslalem CI wiadomosc na priv
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj
142 Posty

(LuSii)
Stały Bywalec
Piotr a mógłbyś proszę podzielić się również z innymi - jeśli masz jakieś materiały czy informacje na temat zadany przez "Brukselke" ? sama jestem ciekawa dzięki
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
43 Posty
Piotr Wdaka
(nyinorge)
Nowicjusz
Hej, wiadomosc nie dotyczyla bezposrednio materialow do nauki

Natomaist do ciekawych materialow mozna rowniez zaliczyc nyhetene for invandrere, ktore w normalnym wydaniu leca na NRK.

Tutaj jednak mowia wolniej, wyrazniej i uzywaja latwiejszego jezyka.
Zachecam do ogladania:

Zgłoś wpis
Oceń wpis: -4  
Odpowiedz   Cytuj
43 Posty
Piotr Wdaka
(nyinorge)
Nowicjusz
Przepraszam, ale pomimo iz wkleilem linka to wyswietla sie on w formie filmu.

Aby znalezc wiadomosci nalezy w youtubie wpisac "nyhetene for invandrere". Wiadomosci pojawiaja sie tam raz w tygodniu ale jest tam rowniez mnostwo materialow archiwalnych.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
142 Posty

(LuSii)
Stały Bywalec
Dziękuje Piotr
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
200 Postów
Milka ...
(milka_milka)
Stały Bywalec
warto pójść do biblioteki i wypożyczyć testy z poprzednich lat
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
43 Posty
Antek Norsk
(Antosiek)
Nowicjusz
pytalas o materialy do gramatyki ... polecam "Norsk grammatikk , norsk som andrespråk" arbeidsbok og teoribok Kirsti Mac Donald i to powinno wystrczyc , jednak jesli jestes ambitna to kolejna dobra pozycja jest "Håndbok i grammatikk og språkbruk norsk for innvandrere" Eva Høgberg
Jesli chodzi o ksiazki to "Her på berget" wydaje sie byc minimum. Aby sie dobrze przygotowac do egzaminu powinnas przerobic egzaminy z poprzednich lat. ( czesc znajdziesz w bibliotece) Bardzo wazne jest by wiedziec w jaki sposob napisac zarowno styl jak i referat. (musisz zdobyc wytyczne do referatu stylu , przejdz sie do szkoly w poblizu miejsca zamieszkania i zapytaj nauczyciela czy Ci udostepnia) Jakich zwrotow nalezy uzyc w referacie oraz w wypracowaniu ,na co egzaminator zwraca uwage tego nie dowiesz sie z ksiazek. Aby dobrze napisac styl musisz byc na bierzaco z tym co sie dzieje zarowno w Norwegii jak i na swiecie wiec aftenposten oraz wiadomosci to podtsawa, bardzo wazne ogladaj norweskie debaty ( chyba raz w tygodniu jest na NRK debata na jakis wazny temat). Mozesz znalezc na internecie debaty ktore sie juz odbyly.

www.norskgrammatikk.capelendamm.no

Bergenstest z jednej strony jest bardzo trudny, jednak z drugiej strony ludzie sami sobie utrudniaja piszac skomplikowanym jezykiem i szukajac slow ktorych czasem znaczenia nie znaja. Jesli nie znasz do konca znaczenia jakiegos slowa to lepiej nie uzywac, na egzaminie pisz tylko to o czym jestes przekonana w 100% ze jest poprawne.

pozdrawiam i powodzenia w razie pytan pisz na priv
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok