Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Szkoła średnia w Norwegii - Norwegia

7 Postów

(santana)
Wiking
Mógłby mi ktoś udzielić informacji o szkołach średnich w Norwegii.
Chodzi o to że w czerwcu mam zamiar razem z dziećmi w ramach łączenia rodzin przeprowadzić się do męża do Norwegii. Moja starsza córka ma 16 lat i obecnie chodzi w Polsce do technikum turystycznego do pierwszej klasy. Uczy się norweskiego ale jeszcze nie zna go na tyle aby się swobodnie komunikować , angielski zna komunikatywnie. Zdaje sobie sprawę że pewno po przeprowadzce straci rok ale chciałabym wiedzieć jak wygląda sprawa przyjęcia do szkoły średniej czy są też jakieś klasy dla cudzoziemców i czy nauka tam jest odpłatna. Z góry dziękuje za wszelkie informacje.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -9  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
Wiking
Witaj

Dzieci do 19 roku maja prawo do bezplatnej nauki jezyka .Moj syn w tym roku przeniusl sie z technikum ochrony srodowiska do szkoly sredniej w Oslo .
Jesli przeprowadzasz sie do Oslo albo okolice to moge podac namiary i adresy oraz cala droge .

Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -4  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów

(santana)
Wiking
Bardzo dziękuje za odpowiedz. Przeprowadzam się w okolice Oslo tj do Asker. Bardzo byłabym wdzięczna za jakieś bliższe informacje dotyczące szkół średnich oraz całej procedury zapisania do takiej szkoły. Jak twój syn radzi sobie w tej szkole i czy przenosząc się znał dobrze norweski. Czy faktycznie w szkołach średnich są klasy dla cudzoziemców. Z góry dziękuje za wszelkie wskazówki. Pozdrawiam.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 4  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
Wiking
Witacie
Dostalam 2 prywatne wiadomosci z prosba o wiecej informacji.
Wpierw trzeba w UDI zalatwic pozwolenie na laczenie rodzin , potem w tym samym urzedzie
[ po uzyskaniu zgody z policji ] wypelnia sie druk o nadanie norweskiego numeru , tak jak w Polsce PESEL . Na trn nr w Oslo czeka sie okolo 1 miesiaca. Tak bylo w wypadku 2 moich dzieci.
Poczta orzymamy ten druk na adres zameldowania w Norwegii.
Z tymi dwoma dokumentami to znaczy z policji i z rejestru ewidencji udajemy sie do centrum , ktore w Oslo miesci sie w dzielnicy Helsfyr . 10 min metren od centrum . Tam dziecko zapisuje sie do szkoly. Bez wzgledu na wiek wszyskim dzieciom przysluguje bezplatny program nauczania.
Najwiekszym centrum ponad gimnazjalnym jest Sogn Videregående Skole . Tam wlasnie chodzi moj syn.Mlodziez rozpoczyna nauke jezyka od podstaw .Wklasach srodowisko zroznicowane narodowosciowo ale poziom , co jest wazne , taki sam . Gdy mlody czlowiek ma klopoty zeby nadazyc otrzymuje dodatkowa pomoc , gdy wykazuje wiekrze zdolnosci jezykowe przechodzi do klasy o wyzszym poziomie. Z mioich infirmacji ze szkoly wynika , ze przecietnie uczen potrzebuje ok 1 roku do opanowanie nie tylko jezyka ale tez kultuty i spoleczenstwa .
Po rozpoczeciu nauki w klasie juz nie integracyjnej uczen ma prawo do stypendium i do platnych przktyk zawodowych w szkole sredniej.
Wzaleznosci od dochodow rodzinnych kwota stypendium vynosi ok 6.000 kr.

Nie bardzo mam teraz czas na dluzsze pisanie . A wiem jak takie informacje sa potrzebne dla Was rodzicow i Waszych dzieci .
Moze zadajcie konkretne pytania , postaram sie odpisac .
Moge tez podac swoj tel . Moja starsza corka konczy tu studia i pisze wlasnie prace magisterska
.Syn , o ktorym pisamam wczesniej jest zadowolony . Wlasnie ma testy probne na Norsk Prøve 2 . Zaliczenie tego testu panstwowego upowaznia do kontynuowania nauki w szkole sredniej.
Testy panstwowe odbywaja sie 2 razy w roku , w koncu stycznia i czerwcu.

Nie wiem co jeszcze napisac.
Pytajcie
Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów
Wiking
Jeszcze raz , witajcie

Jesli macie ochote porozmawiac ze mna na ten temat to moze podajcie swoje nr tel a ja do was oddzwonie .
Jestem tu w Oslo troche wiecej niz 4 lata . Przeszlam przez te droge sama.Bylo warto .Nauczylam sie jezyka , bo chcialam , bo mi bardzo zalezalo .Teraz jestem przykladem dla dzieci.
Wiedza , ze mozna jesli sie chce .Corka , po dwoch latach pobytu tutaj mowi , pisze i czyta lepiej ode mnie.Syn po 5 miesiacach w szkole nie ma wiekszych problemow z porozumiewaniem sie w jezyku norweskim.
Moze jako ciekawostke napisze , ze w gimnazjum uczyl sie tez jez niemieckiego .
To bardzo pomaga . Ktos kto dogaduje sie w jez angielskim a do tego uczyl sie niemieckiego bedzie mial duzo latwiej .Juz na samym poczatku z kontekstu bedzie wylapywal znajome wyrazy i z mowa ciala nauczyciela bedzie duzo rozumial .
Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
7 Postów

(santana)
Wiking
Bardzo dziękuje za te cenne dla mnie informacje. Na pewno ułatwią mi one przejście tej drogi którą wcześniej Pani przeszła. Przynajmniej teraz wiem od czego zacząć załatwianie spraw związanych ze szkołą córki i gdzie się udać w tej sprawie. Bardzo mi Pani pomogła i jestem bardzo wdzięczna. Ja jeszcze jestem w Polsce , na razie mój mąż ma stałą prace w Norwegii i w ramach programu łączenia rodzin zamierzam dołączyć do niego razem z dziećmi w czerwcu. Chciałam aby skończyły ten rok szkolny jeszcze w Polsce. Jeśli to możliwe to bardzo proszę o przysłanie mi Pani numeru telefonu w wiadomości prywatnej lub na mój emailem: ewawes@interia.pl będe bardzo zobowiązana. Pozdrawiam
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 5  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
andrzej121
(andrzej121)
Wiking
a jak wyglada zalatwianie szkoly sredniej w bergen
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -4  
Odpowiedz   Cytuj
2 Posty
andrzej121
(andrzej121)
Wiking
prosze o wskazowki jak zalatwic szybko i dobrze przedszkole dla dziecka z gury dziekoje za informacje andrzej
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -10  
Odpowiedz   Cytuj
862 Posty

(6e6)
Maniak
zalatwic to mozna maryche lub browar na miescie a nie przedszkole....Guro
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
1 Post
Lilianna Łotoszynska
(Nikolausik11)
Wiking
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok