Sentral godkjenning – czy firmy budowlane powinny starać się o centralną autoryzację?

17.08.2015.
Sentral godkjenning – czy firmy budowlane powinny starać się o centralną autoryzację?

Niewiele polskich firm może pochwalić się centralną autoryzacją dla firm budowlanych w Norwegii. Po wpisaniu Polski w wyszukiwarce Dibk.no uzyskamy pięć wyników. Czy warto taką autoryzację zdobyć i co jest potrzebne do jej uzyskania?


Sentral Godkjenning potwierdza, iż firma bierze odpowiedzialność za wykonywanie prac budowlanych lub projektowanie budowli na terenie Norwegii. Każdy poważny zleceniodawca chętniej podpisze kontrakt z firmą posiadającą autoryzację. Jest więc to kwestia renomy, ale przynosi też firmom wymierne korzyści w postaci większej liczby zleceń.

Wymagane informacje

We wniosku o autoryzację należy podać informacje na temat wykwalifikowanych pracowników odpowiedzialnych za prace. Autoryzację można uzyskać np. na prace dekarskie, murarskie, konstrukcje żelbetonowe itd. Bardzo istotne jest przedstawienie co najmniej trzech projektów referencyjnych. Nie muszą to być koniecznie projekty wykonane w Norwegii. Trzeba też poinformować o systemie zarządzania oraz strukturze organizacyjnej firmy.

Szpitale, mosty, centra handlowe

Autoryzacja obejmuje różne rodzaje prac budowlanych i różne stopnie trudności. Można wystąpić o autoryzację w zakresie najprostszych konstrukcji takich jak przybudówki, albo uzyskać autoryzację w zakresie konstrukcji wiaduktów, hal widowiskowych itp. Niezależnie od stopnia trudności o jaki się ubiegamy, trzeba dopasować do niego doświadczenie firmy, kwalifikacje pracowników i projekty referencyjne.

Znajomość prawa budowlanego

Norweska ustawa budowlana (Plan- og bygningsloven) uzupełnione dwoma rozporządzeniami TEK 10 i SAK 10 o warunkach i procesach budowlanych ulega ciągłym zmianom. Obecnie trwają prace nad zmianami przepisów TEK 10, które mają wejść w życie w 2017 roku (TEK 17). Warto pamiętać, iż otrzymując Sentral Godkjenning zobowiązujemy się do przestrzegania tych przepisów.

„Łatwo być uczciwym"

Tegoroczny raport komisji eksperckiej pt.: „Enkelt å være seriøst" przedstawia propozycje zmian w systemie Sentral Godkjenning. Firmy budowlane ubiegające się o SG będą dodatkowo kontrolowane w zakresie: płacenia podatków, prowadzenia poprawnej księgowości, działania zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy (Arbeidsmiljøloven), spełniania wymogów BHP (HMS) itd.

Faktyczna odpowiedzialność

Sentral Godkjenning przyznaje się na okres trzech lat. W tym czasie może dojść do kontroli budowy, która ma na celu sprawdzenie, czy firma rzeczywiście spełnia warunki stawiane przez Departament przyznający autoryzację.

Nie należy obawiać się składania wniosku o centralną autoryzację. Jest to dokument, który potwierdza wysoką jakość usług świadczonych przez firmę na terenie Norwegii. Trzeba jednak wiedzieć jak poprawnie złożyć wniosek i jakich przepisów należy przestrzegać, aby autoryzację utrzymać.


Źródło: raport „Enkelt å være seriøst", Dibk.no, zdjęcie frontowe: MN


Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


krzysztof ignaszak

17-08-2015 20:12

ZA KOMUNY NIE TRZEBA BYLO ZADNYCH POTWIERDZEN A POLSKA SIE BUDOWALA ,FABRYKI,SZKOLY,PRZEDSZKOLA,SZPITALE,DROGI ITD W MGNIENIU OKA I STOI DO DZIS!
Niech zyje Polska Ludowa!

Zmieniony ( 15.12.2017. )
 

Przydatne linki