Księgowość w Norwegii

25.05.2015.
Księgowość w Norwegii

Zanim wybierzemy księgowego dla naszej firmy w Norwegii powinniśmy sprawdzić, czy ma on autoryzację.


Według §1 Ustawy o autoryzacji księgowych (regnskapsførerloven) wszystkie osoby prowadzące księgowość w czyimś imieniu muszą posiadać autoryzację. Lista autoryzowanych biur księgowych znajduje się na stronach Nadzoru Finansowego. Niektóre autoryzowane biura księgowe są również zrzeszone w Norweskim Stowarzyszeniu Autoryzowanych Biur Księgowych - NARF (www.narf.no).


Forma i zakres prowadzenia księgowości naszej firmy w Norwegii zależą od rodzaju działalności.

Firmy zagraniczne z przedstawicielem VAT


Oddziały firm zagranicznych świadczące usługi w Norwegii - NUF z przedstawicielem VAT (MVA-representant) mają obowiązek prowadzenia księgowości VAT. Od 2013 roku przedstawiciel nie ma odpowiedzialności za wystawianie faktur z VAT i za prowadzenie konta VAT w imieniu klienta. Dotyczy to firm z krajów, które podpisały z Norwegią Umowę o wymianie informacji i wsparciu przy ściąganiu należnego VAT. Do krajów tych należą m. in.: Polska i Czechy. Przedstawiciel nadal ma jednak obowiązek naliczać VAT i co dwa miesiące składać raport VAT.

Zagraniczne firmy wynajmujące pracowników


Firmy zagraniczne zajmujące się wynajmem pracowników rejestrują się w Norwegii jako oddział z osobą kontaktową. Firmy te nie mają obowiązku rozliczania VAT - wystawiają faktury bezpośrednio do klienta z firmy macierzystej, a nie z oddziału.

Zaliczki na podatek dochodowy pracowników


Pracownicy zagranicznych firm wynajmujących są od pierwszego dnia pracy opodatkowani w Norwegii. W przypadku firm świadczących usługi, pracownicy nie są opodatkowani w Norwegii jeśli zostaną spełnione warunki zawarte w Konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jednak wewnętrzne prawo podatkowe w Norwegii nakłada na wszystkie osoby wykonujące w Norwegii pracę obowiązek odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy.

Jednym słowem wszystkie firmy zagraniczne, które posiadają w Norwegii pracowników mają obowiązek naliczania im pensji i zaliczek na podatek dochodowy w systemie norweskim. Naliczanie pensji powinno odbywać się w systemie, który umożliwia comiesięczne wysyłanie raportu A-melding.

Składka na ubezpieczenie społeczne


Wyjątek stanowi naliczanie składki na ubezpieczenie społeczne (arbeidsgiveravgift - AGA) w przypadku pracowników posiadających druki A1 z kraju pochodzenia. Druki te świadczą o opłacaniu składki na ubezpieczenie społeczne poza Norwegią.

Firmy norweskie i zagraniczne firmy z obowiązkiem podatkowym w Norwegii


Norweskie spółki kapitałowe (AS) oraz firmy zagraniczne, które na mocy Konwencji o unikaniu podwójnego opodatkowania podlegają opodatkownianiu w Norwegii (za działalność tam wykonywaną), mają obowiązek prowadzenia pełnej księgowości, na którą składa się:

- księgowość bieżąca i VAT (księgowanie dokumentów, uzgodnienia rozrachunków z odbiorcami i dostawcami, księgowanie i uzgadnianie wyciągów bankowych, prowadzenie rejestrów VAT, wystawianie faktur)

- księgowość płacowa (naliczanie wynagrodzeń, obliczanie zaliczki na podatek, świadczenia urlopowego, dodatkowego świadczenia emerytalnego OTP, składki na ubezpieczenie społeczne orax raportowanie przez A-melding).

Obowiązek składanie sprawozdań rachunkowych


Ustawa o rachunkowości (regnskapsloven) nakłada obowiązek sprawozdawczy, w tym przygotowanie rocznego bilansu (årsregnskap) i rocznego sprawozdania z działalności gospodarczej (årsberetning), na wiele firm, m. in.:

- na norweskie spółki kapitałowe,

- na firmy jednoosobowe, których wartość majątku w danym roku przekroczyła 20 mln NOK lub jeśli zatrudniają pracowników, którzy sumarycznie przepracowali więcej niż 20 roboczolat (regnskapsloven, § 1-2, p. 11),

- na firmy zagraniczne, które podlegają obowiązkowi podatkowemu w Norwegii i których obrót przekroczy 5 mln NOK.

Obowiązek sprawozdawczości rachunkowej dla firm osiągających obroty powyżej 5 milionów koron nakłada na nie równocześnie obowiązek posiadania biegłego rewidenta (revisor). Dotyczy to także firm zagranicznych. Jeśli obrót firmy przekroczył 5 milionów koron w roku 2015, to w roku 2016 firma ma obowiązek złożyć sprawozdanie roczne i skorzystać z usług biegłego rewidenta.


Źródło: informacje własne, Lovdata.no, Altinn.no, Finanstilsynet.no, Narf.no, Sticos.no

zdjęcie: fotolia - royalty free

Gość
Wyślij


Zmieniony ( 22.12.2017. )
 

Przydatne linki