Słowniczek budowlany

ANSVARLIG FORETAK:

Podmiot, który otrzymał potwierdzenie przyznania pozwolenia, odpowiedzialny za wypełnienie przepisów Prawa budowlanego.

ANSVARLIG SØKER:

Podmiot odpowiedzialny za udokumentowanie we wniosku, że przedsięwzięcie zaplanowano zgodnie z wymogami Prawa budowlanego.

ANSVARLIG PROSJEKTERENDE:

Podmiot odpowiedzialny w projekcie za spełnienie wymagań władz, co do swojej części podania.

ANSVARLIG KONTROLLERENDE PROSJEKTERING:

Podmiot odpowiedzialny za kontrolę projektu wg ustalonego planu kontroli.

ANSVARLIG UTFØRENDE:

Podmiot odpowiedzialny za wykonanie projektu w zgodzie z otrzymanymi pozwoleniami oraz Prawem budowlanym.

ANSVARLIG KONTROLLERENDE UTFØRELSE:

Podmiot odpowiedzialny za kontrolę wykonania w zgodzie z ustalonym planem kontroli wykonania.

ANSVARSOMRÅDE:

Część przedsięwzięcia, na którego wykonanie podmiot zawarł umowę.

ANSVARSRETT PÅ EGEN EIENDOM:

Pozwolenie by budujący samodzielnie mógł ponosić odpowiedzialność za proste prace podlegające wnioskowaniu. Przyznawany tylko w wyjątkowych przypadkach.

AVVIK:

Brak wypełnienia określonego wymogu.

BKL:

Klasyfikacja przeciwpożarowa budynku.

BRANNKLASSE:

Podział ze względu na możliwe konsekwencje pożaru dla życia, zdrowia, społeczeństwa i środowiska; w skali od 1 do 4. Przyznawana w celu określenia wytrzymałości w razie pożaru.

DOKUMENTASJON:

Pisemne potwierdzenie, które może być zakwestionowane przez władze, że określone wymagania Prawa budowlanego są spełnione

DOKUMENTERT EGENKONTROLL:

Kontrola przeprowadzona przez podmiot, który sam jest odpowiedzialny za projektowanie lub wykonanie projektu w danym zakresie.

DRIFTSTILLATELSE:

Pozwolenie na użytkowanie instalacji w budynku po ukończeniu prac instalacyjnych.

ENKELTVEDTAK:

Postanowienie dot. uprawnień albo obowiązków określonej osoby lub osób. Istnieje możliwość odwołania się od tego postanowienia.

ENKLE TILTAK:

Środki powodujące, że wniosek będzie rozpatrzony we wstępnej fazie, tzn. zależnie od wydania pozwolenia na budowę. Wniosek musi zawierać wszystkie niezbędne informacje determinujące otrzymanie pozwolenia. Patrz § 95b Prawa budowlanego (plan- og bygningsloven PBL § 95b).

FAGOMRÅDER:

Obszar, część przedsięwzięcia, za które dany podmiot lub jego części biorą odpowiedzialność. Używany również dla zadań, które wymagają kwalifikacji tego samego typu, np. stolarka, rurowanie itd.

FORELEGG:

Rodzaj reakcji na czynniki niezgodne z Prawem budowlanym, stosowanej przez władze w celu egzekucji nakazu naprawczego, jaki nie został wykonany w wyznaczonym czasie. Et rettskraftig forelegg – grzywna prawomocna - reakcja prawna mająca działanie równoznaczne z wyrokiem sądowym, wykonalna zgodnie z przepisami dot. sądów.

FORETAK:

Podmiot prawny, utworzony w celu prowadzenia działalności gospodarczej. W odniesieniu do Prawa budowlanego będzie to przedsiębiorstwo realizujące prace budowlane zgodnie z warunkami kontraktu na określonej budowie.

FORHÅNDSKONFERANSE:

Spotkanie między gminą, jako przedstawicielem władz budowlanych i deweloperem/podmiotem odpowiedzialnym za udokumentowanie we wniosku, że przedsięwzięcie zaplanowano zgodnie z wymogami Prawa budowlanego, odbywające się przed rozpatrzeniem wniosku. Ma na celu ustalenie ogólnych warunków działania przed rozpoczęciem wprowadzania ich w życie. Przyczynia się do jakości realizowanego przedsięwzięcia oraz zapewnia realizację zgodnie z wymogami przepisów.

FUNKSJON:

Funkcje realizowane przez poszczególne podmioty na placu budowy, m.in.: Ansvarlig søker, ansvarlig prosjekterende, ansvarlig kontrollerende for prosjektering, ansvarlig samordner, ansvarlig utførende og ansvarlig kontrollerende for utførelse (patrz powyżej).

FUNKSJONSKRAV:

Wymagania postawione systemom podmiotu w zakresie różnych funkcji.

GODKJENNING AV ANSVARLIG FORETAK:

Do wysłania razem z wnioskiem o przyznanie odpowiedzialności za każdą pracę budowlaną. Nie dotyczy firm, które otrzymały całościowe pozwolenie.

GODKJENNINGSOMRÅDE:

Określa na jakie rodzaje przedsięwzięć podmiot ma przyznane pozwolenia.

GOF:

Przepisy prawa budowlanego odnoszące się do odpowiedzialności podmiotu

HJELPEMIDLER:

Podstawowe dokumenty wynikające z opracowanej procedury/instrukcji, np.: listy kontrolne, wytyczne.

IGANGSETTINGSTILLATELSE:

Pozwolenie na przeprowadzenie przedsięwzięcia lub jego części. Faza 2 obejmuje m.in. wymagania technologiczne, zatwierdzenie podmiotu odpowiadającego za realizację przedsięwzięcia oraz planów kontroli.

KONTROLLFORM:

Warunki udokumentowanej kontroli wewnętrznej lub niezależnej kontroli. Proponowana jako część planu kontroli przez podmiot odpowiedzialny za udokumentowanie we wniosku, że przedsięwzięcie zaplanowano zgodnie z wymogami Prawa budowlanego.

KONTROLLPLAN:

Plan, w którym główny wykonawca, zobowiązuje się do przeprowadzania kontroli planowania i realizacji przedsięwzięcia w zgodzie z przepisami Prawa budowlanego. Podmiot odpowiedzialny za udokumentowanie we wniosku, że przedsięwzięcie zaplanowano zgodnie z wymogami Prawa budowlanego musi opracować plan kontroli wg głównych wytycznych określonych przez władze; stanowi cześć wniosku o pozwolenie/pozwolenie ramowe. Plan musi m.in. zawierać informacje na temat odniesień do wymogów, formie kontroli, sposobie, zakresie dokumentacji kontrolnej, patrz rozdział V w SAK.

KPR:

skrót od Ansvarlig kontrollerende for prosjekteringen.

KUT:

skrót od Ansvarlig kontrollerende for utførelsen.

KVALIFIKASJONSKRAV:

Wymagania dla kadry zarządzającej, co do wykształcenia i praktyki, odpowiadające poszczególnym klasom podanym w rozdziale III GOF (Przepisy prawa budowlanego odnoszące się do odpowiedzialności podmiotu)

KVALITET:

Wszystkie cechy posiadane przez podmiot, które odnoszą się do jego umiejętności spełnienia postawionych i oczywistych warunków.

KVALITETSSIKRING:

Wszystkie zaplanowane i typowe środki konieczne do upewnienia się, że produkt lub usługa spełniają postawione wymagania co do ich jakości.

KVALITETSSYSTEM:

Struktura organizacyjna, odpowiedzialność, procedury i zasoby do zarządzania jakością.

LOKAL GODKJENNING:

Zatwierdzenie przez gminę podmiotu oraz jego kompetencji do realizacji przedsięwzięcia odnoszące się do wszystkich obszarów i funkcji, nie jest wymagane dla firm, które otrzymały całościowe pozwolenie.

MELDING:

Sposób działania zgodny z §§ 81, 85, 86a i 86b przepisów Prawa budowlanego PBL 81, 85, 86a og 86b

ORG:

Przepis dot. wydawania całościowego pozwolenia dla podmiotu biorącego odpowiedzialność za realizację przedsięwzięcia.

ORGANISASJONSPLAN:

Plan, będący kontynuacją wniosku o zatwierdzenie podmiotu, który prezentuje strukturę podmiotu odnośnie wymagań co do kompetencji kadry zarządzającej oraz podział obowiązków (odpowiedzialności) w zakresie spełniania wymogów Prawa budowlanego.

PBL:

Prawo budowlane

PERSONLIG ANSVARSRETT:

Odpowiedzialność przypisana do poszczególnych osób za wykonanie danej pracy. Ma zastosowanie w szczególnych przypadkach.

PREAKSEPTERTE LØSNINGER:

Zaakceptowane rozwiązania tj. wprowadzenie do TEK. Veiledning til TEK, Standardy norweskie, Norsk standard, Byggforskserien lub inne zaakceptowanie rozwiązania, będące w zgodzie z obowiązującymi wymogami.

PRIORITERTE MYNDIGHETSKRAV:

Wymagania szczególnej uwagi stawiane przez władze odnośnie kontroli planowania, rysunków technicznych oraz dokumentacji rozwiązań

PRO:

Odpowiedzialny projektant, podmiot odpowiedzialny za planowanie

PROSJEKTERING:

Opracowanie rozwiązań będących podstawą realizacji przedsięwzięcia: rysunki, obliczenia statystyczne, opisy, raporty geotechniczne itp.

PROSJEKTERINGSOPPDELING:

Pokazuje podział planowania odnośnie różnych obszarów, za które dane podmioty lub ich części biorą odpowiedzialność.

PÅLEGG:

Nakaz naprawy warunków zgodnie z Prawem budowlanych, do realizacji w określonym terminie.

PÅLITELIGHETSKLASSE:

Klasyfikacja istotnych konstrukcji przedsięwzięcia, opracowana na podstawie możliwych konsekwencji, jakie mogą powstać w wyniku błędów w konstrukcji.

RAMMETILLATELSE:

Ostateczne pozwolenie na zewnętrzne i wewnętrzne ramy przedsięwzięcia (faza 1), pozwalające na przeprowadzenie prac w zakresie wyznaczonych ram.

RISIKOKLASSE:

Wynikające z ryzyka dla życia i zdrowia, jakie niesie za sobą pożar budynku, w skali 1-6 przydzielane w celu podjęcia niezbędnych kroków do ugaszenia pożaru.

RUTINE:

Zbiorcza instrukcja.

SANKSJONER:

Reakcje mające na celu naprawę warunków do stanu zgodnego z wymogami przepisów Prawa budowlanego

SAK:

Przepisy prawa budowlanego dot. procedowania oraz kontroli.

SENTRAL GODKJENNING:

Decyzja, w której podmiot może otrzymać całościowe pozwolenie obowiązujące na terenie całego kraju na podstawie wymagań odnoszących się do danego kryterium. Wydawana na podstawie wniosku o przyznanie odpowiedzialności za dane przedsięwzięcie.

SIDEMANNSKONTROLL:

Kontrola wewnętrzna podmiotu, przeprowadzona przez podmiot nie będący odpowiedzialny za projektowanie/realizację przedsięwzięcia.

SIKKERHETSKLASSE:

Klasa bezpieczeństwa odnosząca się do lokalizacji i projektu budynku, zapewniająca zabezpieczenie przed szkodami wynikającymi z działania natury (osunięcia ziemi, zalewanie, niszczący wpływ morza i wiatru).

SPORBARHET:

Możliwość śledzenia za pomocą dokumentacji, przebiegu, zastosowania, lokalizacji czynności bądź przedmiotu lub podobnych czynności/przedmiotów.

SYSTEMKRAV:

Wymagania odnośnie udokumentowanych procedur, opisujących czynność, będącą przedmiotem usystematyzowania.

SØK:

Podmiot odpowiedzialny za udokumentowanie we wniosku, że przedsięwzięcie zaplanowano zgodnie z wymogami Prawa budowlanego.

SØKNAD:

Pisemny wniosek o realizację przedsięwzięcia w zgodzie z § 93b Prawa budowlanego (PBL § 93b). Wniosek musi spełniać wszystkie wymagania określone w Prawie budowlanym. Musi zawierać m.in. dokumentację jak podaje SAK §§ 14 i 15.

SØKNAD OM ANSVARSRETT:

Do wysłania dla każdego budynku będącego przedmiotem przedsięwzięcia, na które podmiot ubiega się o wydanie pozwolenia. Zależne bądź nie od całościowego pozwolenia.

OPERATØRKONTROLL:

Kontrola przeprowadzana przez osobę, która zaplanowała bądź realizowała przedsięwzięcie.

TEK:

Przepisy techniczne odnoszące się do Prawa budowlanego.

TILLATELSE:

Decyzja wydana przez gminę na podstawie przesłanego wniosku. Przedsięwzięcie nie może być rozpoczęte bez wydania decyzji.

TILLATELSE I ETT TRINN:

Jednoetapowe procesowanie wniosku, którego wynikiem jest udzielenie bezpośredniego pozwolenia na faktyczne rozpoczęcie prac budowlanych.

TILSYN:

Dopilnowanie by przestrzegano przepisów Prawa budowlanego poprzez przedłożenie wymaganej dokumentacji, przeprowadzenia kontroli planowania i realizacji przedsięwzięcia.

TILTAK:

Łączne określenie na prace i inne czynności objęte obowiązkiem wnioskowanie na podstawie PBL § 93 lub obowiązku powiadomienia PBL §§ 81, 85, 86a i 86b. Obejmuje budowanie, rozbiórkę, adaptację i prace konstrukcyjne. Może nie podlegać obowiązkowi wnioskowanie patrz SAK §§ 5, 6 i 7.

TILTAKSHAVER:

Wspólne określenie na podmiot, w imieniu którego realizowane jest przedsięwzięcie. Zastępuje wcześniejszy termin byggherre.

TILTAKSKLASSE:

Określa rozdział zadań, przedsięwzięcia na trzy poziom w zależności od trudności/konsekwencji popełnionych błędów, zaniedbań jeśli chodzi o zdrowie, środowisko i bezpieczeństwo.

TILTAKSPROFIL:

Łączny opis wszystkich funkcji, obszarów, rozdziału zadań dla przedsięwzięcia i jeg poszczególnych elementów/obszarów.

TRINNVIS SAKSBEHANDLING:

Procesowanie wniosku podzielone na wiele etapów. Faza 1 obejmuje ostateczne pozwolenie na zewnętrzne i wewnętrzne ramy przedsięwzięcia, faza 2 obejmuje pozwolenie na przeprowadzenie przedsięwzięcia lub jego części.

TVANGSMULKT:

Rodzaj reakcji, który można stosować w celu osiągnięcia naprawy warunków do stanu wymaganego przez Prawo budowlane. Może być wydane przez sąd właściwy dla postępowania egzekucyjnego, jako następstwo wcześniej wydanych nakazów. .

UAVHENGIG KONTROLL:

Kontrola przeprowadzana przez niezależne organy kontrolne

UNNTAK:

pomniejsze kroki, nie wymagające wnioskowania ani powiadomienia, Patrz rozdział II w SAK.

UTF:

skrót od Ansvarlig utførende.

Przydatne linki