Podatek VAT - co każdy wiedzieć powinien cz. 3

12.10.2015.
Podatek VAT - co każdy wiedzieć powinien cz. 3

Krótkie przypomnienie czym jest VAT należny, co powinno znaleźć się na dokumencie sprzedaży oraz podsumowanie obliczenia raportu VAT– to dzisiejsza porcja informacji z cyklu „VAT dla każdego”.

VAT należny


VAT należny (utgående avgift) to podatek, który należy naliczyć przy sprzedaży usług i towarów jeśli jest się zarejestrowanym w rejestrze VAT (Merverdiavgiftsregisteret). VAT nalicza się zarówno przy sprzedaży podmiotom prawnym, jak i osobom fizycznym. Przy sprzedaży między firmami należy określić podatek na dokumencie sprzedaży (salgsdokument).

Informacje na dokumencie sprzedaży


Dokumenty wystawiane przez sprzedawcę towarów i usług, takie jak faktury (fakturaer), noty (notaer), rachunki (regninger), paragony (kvitteringer) to dokumenty sprzedaży. Minimalne wymagania co do jego zawartości są następujące:

- data wystawienia dokumentu,
- numer dokumentu,
- nazwa i numer organizacyjny (organisasjonsnummer) w przypadku płatnika VAT po numerze organizacyjnym konieczne są litery MVA,
- nazwa klienta, adres lub numer organizacyjny, 
- klarowny opis towaru lub usługi,
- ilość towaru lub zakres usługi,
- data i miejsce dostarczenia usługi,
- kwota wynagrodzenia i data płatności,
- ewentualnie kwota VAT lub inne opłaty. (VAT należy podać w norweskich koronach).

Jeśli usługa lub towar są wyłączone z opłaty VAT lub jeśli w dokumencie występują różne stawki VAT, informacja o tym również powinna się znaleźć na dokumencie. 

Przykład rozliczenia 


Sklep AS zarejestrowany w rejestrze VAT kupuje towary w terminie VAT (dwa miesiące) za 62 tys. NOK z VAT. VAT naliczony (inngående mva) wyniesie 12 400 NOK. W tym samym okresie Sklep AS sprzedaje towary za 150 000 netto. VAT należny (utgående mva) wyniesie 37 500. W poniższej tabeli znajduje się ilustracja tego wyliczenia. 


tabela


W raporcie VAT (mva-oppgjøret) odlicza się VAT naliczony od VAT należnego. Otrzymaną kwotę przesyła się do urzędu skarbowego. Jak widać, opłatę dla państwa nalicza się wyłącznie od wartości dodanej, którą twoja firma doliczyła do towaru. Jeżeli w jakimś okresie zakupy przewyższają sprzedaż różnica będzie ujemna, oznacza to, że firma dostanie zwrot podatku.


Źródło: Altinn.no
Gość
Wyślij


Zmieniony ( 12.10.2015. )
 

Przydatne linki