Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Finanse i kredyty

Zasiłek opłaca się bardziej niż praca? NAV chce to zmienić

Konstancja Suchanek

21 czerwca 2016 14:31

Udostępnij
na Facebooku
Zasiłek opłaca się bardziej niż praca? NAV chce to zmienić

NAV obniży zasiłki wikimedia.org - Ssu - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Według najnowszego raportu NAV coraz więcej młodych ludzi, którzy otrzymują zasiłek przejściowy (arbeidsavklaringspenger), zdaje sobie sprawę, że bardziej opłaca im się przy tym zasiłku pozostać, niż wrócić do pracy. Wkrótce to może się zmienić.
Arbeidsavklaringspenger to zasiłek dla osób, które nie mogą pracować ze względu na swój stan zdrowia. Yngvar Åsholt, który reprezentuje Urząd Pracy i Polityki Socjalnej (NAV), przyznaje, że obecne kwoty zasiłków są za duże i mogą być traktowane jako opłacalne źródło dochodu, szczególnie dla osób w wieku od 18 do 30 lat.

– Dla młodych osób ze skomplikowanymi problemami zdrowotnymi, które ani nie uczą się, ani nie pracują, otrzymywanie arbeidsavnklaringspenger jest dużo bardziej opłacalne niż jakikolwiek inny rodzaj zasiłku, a czasem nawet praca – mówi Åsholt.

Redukcja zasiłków?

W tej chwili zasiłek przejściowy otrzymuje ponad 148 tys. osób. Aż 20 proc. z nich to ludzie poniżej 30 roku życia, a ich liczba wciąż wzrasta. NAV zapowiada, że zredukuje liczbę osób, które otrzymują zasiłek tego rodzaju.

Wysokość rocznego zasiłku przejściowego dla osób poniżej 25 roku życia ma spaść, a pieniądze, które zaoszczędzi się dzięki temu, NAV przeznaczy na instruktaże i szkolenia zawodowe. Dotychczas osoba niezdolna do pracy musiała zgłaszać się do NAV raz w roku, a teraz częstotliwość takich zgłoszeń ma wzrosnąć do kilku rocznie.
Reklama

Mobilizacja do podjęcia pracy

NAV ma zamiar systematycznie wprowadzać zmiany, by zmobilizować młodych ludzi do poszukiwania pracy. Yngvar Åsholt mówi, że w przypadku przedstawicieli starszych grup wiekowych, którzy borykają się z poważnymi problemami, takimi jak na przykład uzależnienia czy choroby psychiczne, powrót na rynek pracy stanowi podstawę ich dalszego funkcjonowania w społeczeństwie.

– Nowa sieć kontaktów, nowe znajomości i przyjaźnie, szkolenia i perspektywy rozwoju mogą pomóc osobie, która przez dłuższy czas pozostała niezdolna do pracy, całkowicie wyjść z choroby – tłumaczy Åsholt. – Udało nam się już przekonać do tego starszych. W tej chwili próbujemy osiągnąć to samo w przypadku ludzi młodych – dodaje.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok