Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Finanse i kredyty

Warto refinansować stare długi?

info@multinor.no

26 czerwca 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Warto refinansować stare długi?

Refinansowanie starych długów może być opłacalne. Fot. fotolia - royalty free

Refinansowanie starych długów może okazać się bardzo korzystne. Zwłaszcza że nowa i lepsza oferta kredytowa pozwoli uwolnić się od zabójczych odsetek na kartach kredytowych czy innych zadłużeniach.
Refinansowanie, o którym mówimy (norw. refinansering), to spłata posiadanych już zobowiązań lub zobowiązania finansowego przy pomocy nowo otrzymanego kredytu lub pożyczki. Podstawowym warunkiem udzielenia takiego kredytu z refinansowaniem jest to, że zostanie on w całości lub w określonej części przeznaczony na spłatę starych zadłużeń.

Kłopoty ze spłatą rat?

Zbyt duża liczba zobowiązań może być nie tylko niewygodna i uciążliwa, ale również może spowodować przekredytowanie. Nieterminowe spłaty przysparzają wiele kosztów i kłopotów. Jednym z rozwiązań może być spłata wielu rozdrobnionych zobowiązań np. kart kredytowych jedną lepiej oprocentowaną pożyczką. Ułatwia to kontrolę nad wydatkami i zwiększa przejrzystość domowego budżetu. Dodatkowo można zmniejszyć łączną kwotę miesięcznej raty poprzez wydłużenie okresu kredytowania.

Często warunki kredytów refinansujących stare zadłużenia są bardziej korzystne, ich oprocentowanie mniejsze, a kwota pożyczki wyższa. Wynika to z faktu, że zdolność kredytowa ulega polepszeniu wraz z upływem czasu, stabilizacją mieszkaniową, zawodową i zarobkową. Sytuacja na rynku kredytów jest zmienna i może okazać się, że po kilku latach od podpisania umowy z jednym bankiem, uda się nam znaleźć lepszą i tańszą opcję.

Pomimo tego, że refinansowanie często jest opłacalne to nie należy podejmować pochopnych decyzji. Podstawową czynnością powinno być skrupulatne przeliczenie kosztów związanych z nowym kredytem i ocena, czy faktycznie dana operacja będzie dla nas korzystna. Oprócz wysokości odsetek istotnym detalem są koszty dodatkowe m.in. koszt założenia kredytu czy opłaty manipulacyjne. Wszystkie te informacje zawarte będą w umowie o kredyt, z której treścią powinniśmy się zapoznać.

Podstawowe wymagania i szczegóły ofert refinansowania w Norwegii

Jakie są najczęściej stawiane minimalne wymagania, aby ubiegać się o kredyt z opcją refinansowania w Norwegii? Ukończone 20 lat, zarejestrowany adres zamieszkania w Norwegii przez ostatnie 3 lata oraz uzyskiwanie stałego dochodu. Otrzymanie kredytu nie jest więc możliwe, jeśli posiada się jedynie tymczasowy numer personalny (tzw. D-nummer). Aby potwierdzić uzyskiwanie stałego dochodu w Norwegii, należy przedstawić wstępne zeznanie podatkowe (Selvangivelse) za ostatni rok. Ważne jest, by załączyć każdą stronę dokumentu. Wysokość przyznanej pożyczki zależy od tego, jak bank oceni zdolność kredytową ubiegającego się, przy czym wymagania poszczególnych banków różnią się od siebie. Obecnie możliwe jest refinansowanie długów nawet do 500 000 NOK z maksymalnym 10 letnim okresem spłaty.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok