Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Finanse i kredyty

„To dług na całe życie”? Obalamy pięć mitów o kredycie konsumenckim

Artykuł sponsorowany

12 marca 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku
1
„To dług na całe życie”? Obalamy pięć mitów o kredycie konsumenckim

Obalamy mity o kredycie konsumenckim. MN

O kredycie konsumenckim krąży wiele mitów, które potrafią skutecznie zniechęcić potencjalnych kredytobiorców. W które z twierdzeń nie warto wierzyć?
Kredyty konsumenckie, w zależności od sytuacji, w jakiej się znajdujemy, mogą być najlepszym rozwiązaniem. Krąży jednak o nich wiele mitów: „to dług na całe życie‟, „korzystają z niego tylko młodzi ludzie‟, „to kredyt tylko na kupno rzeczy‟, „są w nim ukryte koszty‟, „kredyt jest ściśle powiązany z windykacją‟.

Jak jest naprawdę? Wyjaśniamy!

MIT 1: Kredyt konsumencki to dług na całe życie

Z racji, że kredyty konsumenckie są dość wysokie, wiele osób myśli, że trzeba spłacać je przez całe życie.

To nieprawda.

Podobnie jak w przypadku kredytu na mieszkanie, kredyt konsumencki ma ustaloną datę spłaty. U wielu pożyczkodawców terminy spłaty są bardzo elastyczne. Standardowo, najdłuższy termin spłaty kredytu konsumenckiego to 5 lat.

Kiedy klient wnioskuje o kredyt, pożyczkodawca sprawdza jego zdolność kredytową. Jeśli spłata kredytu w ciągu 5 lat jest dla ciebie niemożliwa, bank odrzuci twój wniosek.

Warto jednak pamiętać, że klient nie jest w żaden sposób uzależniony od terminu narzuconego przez bank. Pożyczkę można spłacić przed terminem. Jeśli pożyczkobiorca weźmie kredyt na 5 lat, ale spłaci go w ciągu 1-4 lat, to wiele zaoszczędzi na odsetkach. Odsetki płaci się do momentu aktywnego kapitału – jeśli klient szybciej odda kapitał pożyczony, to odsetki się zatrzymują, ponieważ nie ma ich od czego odliczać.

Co więcej, kredyt można spłacać, napłacając raty. Każda taka rata pozwala szybciej spłacić pożyczkę.

Ze względu na to, że większość osób w Norwegii ma prawo do wynagrodzenia urlopowego (feriepenger) i zwrotu z podatków, mogą łatwo i szybko redukować pożyczoną kwotę i ją szybciej spłacać.

MIT 2: Kredyt konsumencki jest tylko na kupno rzeczy

Wbrew swojej nazwie, kredyt konsumencki nie jest przeznaczony jedynie na kupno rzeczy. Jego główną cechą jest to, że otrzymuje się go bez żadnych zabezpieczeń. Oznacza to, że pożyczkodawca podczas oceny ryzyka, nie bierze żadnych z twoich rzeczy pod hipotekę.

Klient sam decyduje, na co chce przeznaczyć swoje pieniądze. W rzeczywistości mało kto przeznacza kredyt konsumencki na zakup bliżej nieokreślonej rzeczy. Jak podaje portal Nettavisen, aż 31 proc. pożyczkobiorców przeznacza swój kredyt na remont mieszkania, 13 proc. kupuje za te pieniądze samochód lub łódź. Wielu klientów decyduje się spłacić tą pożyczką swoje istniejące długi – to tzw. kredyt konsumencki na refinansowanie.

MIT 3: Z kredytów konsumenckich korzystają tylko młodzi ludzie

Kredyt konsumencki kojarzy się z niskimi lub mało stabilnymi finansami. Z tego powodu istnieje przeświadczenie, że z tego typu kredytu w Norwegii korzystają przede wszystkim ludzie młodzi. Nie jest to jednak prawdą. Ludzie w wieku od 18 do 24 lat stanowią zaledwie 7 proc. pożyczkobiorców, podaje Nettavisen. Ludzie mylą kredyt konsumencki z szybkimi pożyczkami, które są dostępne dla pożyczkobiorcy w każdej chwili. W przypadku kredytu konsumenckiego, kredytodawca chce zarobić, ale nie zamierza ponosić zbędnego ryzyka.

Aby otrzymać kredyt konsumencki, trzeba spełnić określone minimalne wymagania. Kredyt można uzyskać na przykład, jeśli ktoś utrzymuje się z comiesięcznych zleceń, zastępstw (vikariat), jest na zasiłku dla bezrobotnych (dagpenger) czy rehabilitacyjnym (AAP).

Najliczniejszą grupą, która korzysta z kredytów konsumenckich, są ludzie w wieku od 35 do 49 lat, to aż 39 proc. pożyczkobiorców, podaje Nettavisen.

Warto pamiętać, że kredytobiorca z reguły nie może mieć więcej niż 70 lat w momencie ostatecznego terminu spłaty pożyczki. Oznacza to, że na przykład osoba, która ma 65 lat, otrzyma kredyt na maksymalnie 5 lat.

MIT 4: Kredyt konsumencki przychodzi z ukrytymi kosztami

Mówi się, że kredyty wiążą się z wieloma dodatkowymi kosztami –  na przykład opłatą od założenia kredytu. Klient musi sam się dowiedzieć, jakie opłaty składają się na jego kredyt. Warto skontaktować się z pożyczkodawcą, aby wyjaśnił wszystkie koszty. Po takiej rozmowie okazuje się, że koszt pożyczki jest taki, jak zapowiadał bank. Inna sytuacja byłaby niezgodna z prawem.

Co więcej, można poprosić bank o szczegółową listę kosztów związaną z kredytem.

Każdy bank narzuca jednorazową opłatę za udzielenie pożyczki – wynosi ona około 1000 koron. Jedne banki pobierają np. 750 koron i pomniejszają kwotę faktyczną wypłaty na konto, a inne zaznaczają na umowie kwotę wyższą o 750 koron i wrzucają tę opłatę w raty. W niektórych bankach są jeszcze comiesięczne opłaty administracyjne, które nie przekraczają 50 koron miesięcznie.

MIT 5: Kredyt konsumencki i windykacja (inkasso) są ze sobą ściśle powiązane

Ponieważ kredyt bez zabezpieczeń kojarzy się z ryzykiem, wiele osób uważa, że automatycznie łączy się z windykacją. Jednak trzeba wiedzieć, z czym wiąże się windykacja – pojawia się ona, dopiero gdy ktoś nie płaci miesięcznych rat w terminie. Najpierw jednak dostaje się wezwanie do zapłaty i 14 dni na uiszczenie długu. Co więcej, jeśli osoba już ma inkasso, to potencjalni kredytodawcy automatycznie odrzucą wniosek o udzielenie kredytu. Aby dostać kredyt, można mieć zadłużenia, ale trzeba spłacać je w terminie.

Kredyt nie może być udzielony na kwotę większą, niż klient jest w stanie spłacić. Kredyt konsumencki wiąże się z windykacją jedynie w momencie, gdy ktoś nie jest w stanie płacić rat.

Potrzebujesz więcej informacji na temat kredytów konsumenckich w Norwegii? Na wszelkie pytania odpowiedzą doradcy finansowi:
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


tylko

09-04-2017 23:50

W jakich krajach działa firma pożyczkowa wonga?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok