Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Edukacja

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o uznawaniu zagranicznego wykształcenia w Norwegii

Ewelina Pawlak-Jasik

10 lutego 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
13
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o uznawaniu zagranicznego wykształcenia w Norwegii

NOKUT przeprowadza porównanie wyższego wykształcenia z zagranicy z norweskim systemem edukacyjnym. Fot. fotolia - royalty free

W Norwegii istnieje wiele sposobów na uznanie wykształcenia z zagranicy. Wszystko zależy od typu wykształcenia i od tego, jak je zamierzamy wykorzystać. Ważne jest więc, żeby rozróżniać sposoby uznawania wykształcenia i nie wrzucać wszystkich do jednego worka zwanego „nostryfikacją”.
Polacy stanowią obecnie najliczniejszą grupę imigrantów w Norwegii. Przybywamy do krainy fiordów w rożnych celach, najczęściej zarobkowych, ale również po to, by tutaj studiować. Przynajmniej część z nas spotkała się ze stwierdzeniem, że aby móc podjąć pracę albo naukę w Norwegii należy najpierw „uznać”, czy też „zatwierdzić” zdobyte w Polsce wykształcenie bądź kwalifikacje zawodowe.

Czy tak jest istotnie? Co oznacza „uznanie” wykształcenia? W jakich zawodach uznawanie wykształcenia jest obowiązkowe, a w jakich nie? Do jakiego urzędu należy się zgłosić, aby uzyskać akceptację wykształcenia z Polski? Poprosiliśmy NOKUT, Norweski Urząd ds. Jakości i Uznawania Wykształcenia, o rozwianie tych wątpliwości. Na pytania odpowiada Ewelina Pawlak-Jasik.

Czy uznanie wykształcenia z Polski jest w Norwegii niezbędne?

Aby móc sobie na to pytanie odpowiedzieć, należy najpierw zastanowić się nad tym, w jakim celu będziemy chcieli wykorzystać zdobyte w Polsce wykształcenie, w jakim zawodzie chcemy podjąć pracę i do pracy w jakim zawodzie jesteśmy wykwalifikowani. Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, iż wszystkie zawody w Norwegii można podzielić na dwie grupy:

  1. Zawody regulowane przez prawo norweskie – aby móc pracować w tych zawodach, obowiązkowa jest autoryzacja (profesjonsgodkjenning),
  2. Zawody nieregulowane przez prawo norweskie – w celu podjęcia pracy w tych zawodach uznanie wykształcenia z zagranicy nie jest obowiązkowe.
Obecnie mamy w Norwegii 168 zawodów regulowanych przez prawo norweskie. Pełna lista tych zawodów dostępna jest na stronie internetowej NOKUT. Każdy, kto znajdzie swój zawód na tej liście, musi uzyskać autoryzację z odpowiedniego urzędu, niezależnie od poziomu wykształcenia.

Kto zatwierdza wykształcenie w zawodach regulowanych?

W Norwegii jest 16 różnych urzędów uznających zagraniczne wykształcenie w zawodach regulowanych. Listę urzędów zajmujących się tym procesem można znaleźć na stronie internetowej NOKUT. Jeżeli ktoś znajdzie swój zawód na liście zawodów regulowanych przez prawo norweskie, powinien skontaktować się bezpośrednio z odpowiednim dla swojej branży urzędem, w celu uzyskania informacji o procedurach oraz wymaganiach związanych z przebiegiem procesu autoryzacji.

Przykłady zawodów regulowanych przez prawo norweskie oraz urzędów zajmujących się przeprowadzaniem procesu autoryzacji wykształcenia:

• Personel medyczny (np. lekarz, farmaceuta, fizjoterapeuta, położna, pielęgniarka). W norweskim systemie opieki zdrowotnej istnieje 28 zawodów regulowanych. Organem zajmującym się uznawaniem wykształcenia oraz kwalifikacji dla tej grupy zawodowej jest Helsedirektoratet, czyli norweski urząd ds. zdrowia podległy Ministerstwu Zdrowia i Opieki. Uwaga: Helsedirektoratet zajmuje się tym od stycznia 2016 roku, wcześniej odpowiednim urzędem był SAK, Statens autorisasjonskontor for helsepersonell.

• Zawody związane z branżą elektryczną (np. elektryk, instalator). Organem zajmującym się uznawaniem wykształcenia i kwalifikacji zawodowych dla elektryków jest Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB), Dyrekcja Ochrony Ludności i Planowania Kryzysowego.

• Zawody pedagogiczne (np. stały etat w zawodach takich jak nauczyciel w szkole podstawowej czy średniej, pedagog szkolny (pedagogisk leder) czy też kierownik, styrer, w przedszkolu). Urzędem zajmującym się uznawaniem wykształcenia jest w tym wypadku Utdanningsdirektoratet, norweski urząd ds. edukacji.

• Zawody związane z ekonomią oraz finansami (np. księgowy albo pośrednik w sprzedaży nieruchomości). Odpowiedni organ zatwierdzający wykształcenie w tych zawodach to Finanstilsynet, Norweski Urząd Nadzoru finansowego.

Kiedy uznanie wykształcenia zagranicznego nie jest obowiązkowe?

Druga grupa to zawody nieregulowane przez prawo norweskie, a więc wszystkie pozostałe zawody nie wymienione na liście. Przykładami takich zawodów są: inżynier (! wyjątkiem jest bioinżynier – zawód ten jest regulowany i wymaga autoryzacji z Helsedirektoratet), ogrodnik, architekt, muzyk, malarz, hydraulik, czy też pracownik biurowy. W przypadku zawodów nieregulowanych przez prawo norweskie uznawanie wykształcenia z zagranicy nie jest wymagane. To pracodawca w tym wypadku będzie decydował, czy osoba ubiegająca się o dane stanowisko pracy posiada odpowiednie kwalifikacje czy też nie.

Często w praktyce zdarza się jednak, że pracodawcy w Norwegii chcą mieć jakiś oficjalny dokument, najlepiej wydany przez norweski urząd i potwierdzający zagraniczne wykształcenie pracownika, bądź też potencjalnego pracownika. Wszyscy, którzy mają wyższe wykształcenie z zagranicy mogą w tym wypadku ubiegać się o uznanie wykształcenia przez NOKUT, tzw. generell godkjenning.

Czym zajmuje się NOKUT?

NOKUT, a właściwie jeden z jego działów – Avdeling for utenlandsk utdanning, departament ds. wykształcenia zagranicznego – zajmuje się uznawaniem wyższego wykształcenia z zagranicy. My nie przeprowadzamy obecnie procesu uznawania wykształcenia zagranicznego innego niż wykształcenie wyższe: nie uznajemy wykształcenia zawodowego, średniego, kursów, certyfikatów czy też doświadczenia zawodowego. 

NOKUT przeprowadza porównanie wyższego wykształcenia z zagranicy z norweskim systemem edukacyjnym. Sprawdzamy status i akredytację zarówno uczelni, jak i programu studiów, długość oraz poziom wykształcenia. Nasza decyzja informuje o tym, na jakim poziomie jest zagraniczne wykształcenie osoby ubiegającej się o jego uznanie, ilu norweskim punktom (studiepoeng) oraz jakiemu stopniowi naukowemu w Norwegii ono odpowiada. Jest to procedura bezpłatna i nieobowiązkowa.  

Często zdarza się, że norwescy pracodawcy proszą osoby z dyplomem z zagranicy o przedstawienie dokumentu z NOKUT, który potwierdza to wykształcenie. Decyzja wydana przez NOKUT może okazać się zatem środkiem pomocniczym w przypadku, gdy ktoś będzie ubiegał się o pracę w zawodach nieregulowanych przez prawo norweskie. Dokument z NOKUT może być również brany pod uwagę podczas szacowania wysokości zarobków.

Jak ubiegać się o uznanie wykształcenia przez NOKUT?

Aby ubiegać się o uznanie wyższego wykształcenia zagranicznego przez NOKUT należy przysłać nam pocztą wypełniony formularz wniosku oraz kopie wymaganych dokumentów.

Formularz dostępny jest na naszej stronie internetowej. NOKUT nie wymaga potwierdzonych kopii ani apostille, czyli dokumentów urzędowych opatrzonych specjalnym poświadczeniem. Akceptujemy zwykłe kopie dokumentów i każdy może je wykonać sam. NOKUT akceptuje też dokumenty w języku angielskim, norweskim oraz pozostałych językach skandynawskich. Procedura rozpatrywania wniosków trwa średnio 1,5 miesiąca.

Dokumenty wymagane przez NOKUT w procesie uznania wykształcenia uzyskanego w Polsce:

1. Kopia dokumentu potwierdzającego tożsamość (kopia strony ze zdjęciem oraz danymi osobowymi z paszportu lub dowodu osobistego).

2. Kopia dokumentu potwierdzającego zmianę nazwiska (akt małżeństwa, rozwodu itp.), zarówno w języku polskim, jak i kopia tłumaczenia tego dokumentu na język angielski, norweski bądź też inny język skandynawski.

3. Kopia dyplomu ze studiów wyższych w języku polskim.

4. Kopia tłumaczenia dyplomu ukończenia studiów na język angielski, norweski bądź też inny język skandynawski.

5. Kopia suplementu do dyplomu LUB kopia indeksu LUB kopia karty przebiegu studiów w języku polskim.

6. Kopia tłumaczenia suplementu do dyplomu LUB indeksu LUB karty przebiegu studiów na język angielski, norweski bądź inny język skandynawski.

7. Kopia świadectwa ze szkoły średniej (świadectwo dojrzałości) w języku polskim.

A co, jeśli nie posiadam wyższego wykształcenia?

Obecnie nie ma niestety w Norwegii jednej, scentralizowanej procedury uznawania zagranicznego wykształcenia na poziomie szkół średnich i zawodowych w zawodach nieregulowanych przez prawo norweskie (ale trwają prace z tym związane). W związku z tym, że są to zawody nieregulowane, również norwescy pracodawcy nie powinni wymagać od pracowników przedstawiania takiego dokumentu. 

W celu uzyskania informacji o ewentualnej możliwości częściowego zatwierdzenia zawodowego wykształcenia z zagranicy, bądź też o możliwości uzyskania norweskiego dyplomu zawodowego (fagbrev/svennebrev), należy skontaktować się z fagopplæringskontor, czyli biurem kształcenia zawodowego, w odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania rejonie Norwegii (fylke). Należy pamiętać jednak o tym, że  poszczególne fylkeskommune, władze okręgów, mogą mieć różne wymagania i proces „uznawania’’ wykształcenia zawodowego może przebiegać w odmienny sposób w rożnych rejonach kraju. Niektóre fylkeskommune przeprowadzają ten proces, inne nie. 

 Lista regionalnych biur kształcenia zawodowego (fagopplæringskontorer): http://oslo.vilbli.no/?Artikkel=017891

Czy muszę ubiegać się o uznanie wykształcenia w przypadku, kiedy planuję studia w Norwegii?

NOKUT nie zajmuje się naborem na studia i możemy udzielić jedynie ogólnych, podstawowych informacji na ten temat. Uznanie wykształcenia przez NOKUT nie jest wymagane w przypadku ubiegania się o przyjęcie na studia w Norwegii. 

Naborem na studia pierwszego stopnia na programy w języku norweskim zajmuje się Samordna opptak (SO). Wniosek o przyjęcie na studia wysyła się bezpośrednio do tego urzędu. Na stronie Samordna opptak podane są dokładne informacje na temat tego, jakie wymagania osoby z Polski muszą spełniać, aby mogły ubiegać się o miejsca na norweskich uczelniach.  

Osoby ubiegające się o przyjęcie na studia magisterskie lub doktoranckie powinny skontaktować się bezpośrednio z uczelnią czy też instytucją, w której będą chciały studiować. Uczelnie wyższe w Norwegii same zajmują się rozpatrywaniem wniosków związanych z naborem na studia magisterskie oraz doktoranckie. Wniosek wysyła się bezpośrednio do uczelni. 

Również osoby, które ukończyły część studiów w Polsce, bądź z innych powodów chcą mieć przepisane niektóre przedmioty z Polski w programie studiów w Norwegii, nie muszą ubiegać się o uznanie wykształcenia przez NOKUT. W pierwszej kolejności osoby te muszą otrzymać miejsce na studiach, po czym powinny się zwrócić bezpośrednio do uczelni z prośbą o innpassing, czyli o przepisanie/uznanie przedmiotów z uczelni zagranicznej. Uczelnie w Norwegii same rozpatrują taki wniosek i podejmują decyzję we własnym zakresie. 

W Norwegii istnieje zatem, jak widzimy, wiele sposobów na uznanie wykształcenia z zagranicy, zarówno w zależności od jego typu, jak i od naszych planów jego wykorzystania. NOKUT jest tylko jedną z wielu instytucji, do których można się w tym celu zwrócić. Ważne jest zatem, aby te sposoby uznawania wykształcenia rozróżniać i nie wrzucać wszystkich do jednego worka zwanego nostryfikacją. 

Mam nadzieję, że po zapoznaniu się z informacjami temat okazał się bardziej przejrzysty dla zainteresowanych. W przypadku jakichkolwiek pytań związanych z procesem uznawania wykształcenia z zagranicy można skontaktować się bezpośrednio z centrum informacyjnym NOKUT. Wystarczy w tym celu wysłać e-mail na adres: utland@nokut.no. Odpowiedzi udzielamy w ciągu 5 dni roboczych.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Beata0606

25-09-2018 12:17

Technik budownictwa z wieloletnia praktyka, gdzie moge ubiegac sie o uznanie mojego wyksztalcenia z Polski?

romex1

17-09-2018 15:35

Na jakiej podstawie prawnej mamy potwierdzić dyplomy uzyskanego wykształcenia studenta naszej Uczelni. Czy posiadacie Państwo zgodę tej osoby na udostępnienie tych danych Państwu. Jak również weryfikację przedmiotów czy nie zostały przepisane z jednego kierunku studiów na drugi?. pozdrawiam

ja ja

14-08-2016 20:46

Tylko do helsedirektoratet. Zalezy jaki zawod masz. Wejdz na ich strone. znajdz swój zawód i tam masz wszystka ładnie napisane co potrzeba do uzyskania nostryfikacji. pozdrawiam

eliza13

14-08-2016 16:11

A do Nokut nic nie muszę wysyłać? Tylko do Helsedirektoratet? Czy jeżeli mam licencjat nie mam doświadczenia to uzyskam auroryzacje?

ja ja

09-08-2016 07:31

Helsedirektoratet

eliza13

08-08-2016 23:48

Mam pytanie jeżeli skończyłam pielegniarstwo to żeby uzyskać autoryzacje muszę wysłać dokumenty do Helsedirektoratet czy Nokut?

Marysia25

30-06-2016 12:49

Wg NOKUT-u brakuje mi 10 pkt ECTS z suplementu mgr odnośnie praktyk, na suplemencie mam 20 pkt za cześć praktyczną, NOKUT wymaga właśnie ode mnie udowodnienia ze mam ich 30 bo bez tego nie zatwierdza mojego dyplomu mgr, którego ukończyłem w państwowej szkole wyższej. Czy ktoś coś wie może na ten temat ? lub miał podobną sytuację ? Co można zrobić ?

,,,,, ,,,,,

11-02-2016 08:41

Mail wysłany. Czekam z niecierpliwością na informację zwrotną. Pozdrawiam

norge84

10-02-2016 23:28

mozna pisac po polsku

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok