Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Edukacja

Północna Norwegia pod sowieckim butem? Duńskie podręczniki tworzą „alternatywną wersję historii”

Hanna Jelec

05 września 2016 13:40

Udostępnij
na Facebooku
Północna Norwegia pod sowieckim butem? Duńskie podręczniki tworzą „alternatywną wersję historii”

fotolia.pl - royalty free

Północna Norwegia pod panowaniem Sowietów? Twórcy jednego z duńskich podręczników do historii „zaanektowali” północną część kraju fiordów jako obszar należący do ZSRR. A wszystko przez nieuwagę redaktorów, którzy sztukę pomylili z faktyczną historią.
Stanisław J. Lec mawiał, że „Historia to zbiór faktów, które nie musiały zajść”. Duńskie wydawnictwo najwyraźniej potraktowało ten cytat zbyt dosłownie. Mapy, jakie wydawcy zamieścili w jednym z podręczników, oburzyły nauczycieli w całej Skandynawii. Pokazywały bowiem, że północna Norwegia… należała do ZSRR.  

Błędne mapy odkryli nauczyciele, którzy zaalarmowali wydawnictwo.
Żółtym kolorem zaznaczono na mapie obszary, które według wydawnictwa należały do ZSRR
Żółtym kolorem zaznaczono na mapie obszary, które według wydawnictwa należały do ZSRR Źródło: wikipedia

Radziecka Europa

Pomyłką, która najbardziej oburzyła Skandynawów jest Norwegia Północna „zaanektowana” przez ZSRR, oraz Finlandia, którą to wydawnictwo w całości potraktowało jako radziecką.

Co więcej, według wydawnictwa sowieckie wpływy były tak silne, że częściami ZSRR zostały także… Grecja, która na mapie sąsiaduje z Bałkanami, oraz Turcja. Z kolei Szlezwig-Holszyt, najbardziej wysunięty na północ kraj związkowy Niemiec, został przedstawiony uczniom jako obszar w Niemczech Wschodnich.

Sztuka to nie fakty

Wydawnictwa Lindhardt&Ringhof Utdannelse swój podręcznik reklamuje jako  „wprowadzenie do historii światowej”. I choć  „Fleresideraf KS. Grundbogen” z założenia miało być tylko przystępnym wstępem do obszernego tematu, zdecydowanie nie powinno trafić w ręce duńskich uczniów. Powodem jest niekompetentne podejście redaktorów, którzy zamiast faktycznej mapy historycznej w podręczniku umieścili… dzieło Islandczyka Andri Jonssona.

Artysta opublikował je na portalu Deviantart, a swoją pracę zatytułował „Alternatywny zimnej wojny 1960 - Zimna Wojna w Europie". Niestety słowo „alternatywy” najprawdopodobniej umknęło redaktorom. Tym sposobem granice Europy, będące fantazją Islandczyka, stały się dla wydawnictwa historycznym faktem.

Burza na Facebooku

Błędna mapa wywołała burzę na fanpage’u wydawcy na Facebooku. Choć niektórzy z czytelników początkowo tłumaczyli pomyłkę wydawców zwykłym niedopatrzeniem, odpowiedzi twórców podręcznika świadczą o czymś zupełnie innym. Po zarzutach czytelników wydawnictwo opublikowało bowiem post, w którym przyznało się do błędnego oznaczenia… jedynie Grecji i Turcji.

Reakcja twórców książki oburzyła czytelników. – Taki komentarz świadczy jedynie o niekompetencji wydawcy – pisze jeden z czytelników.

Wycofają książkę ze sprzedaży

Redaktor odpowiedzialny za dział podręczników szkolnych w wydawnictwie Lindhardt&Ringhof Utdannelse, Stefan Dybdal Emkjær, przyznał, że w książce użyto „niewłaściwych kolorów” (północ Norwegii była zaznaczona na czerwono, czyli takim samym kolorem jak terytorium byłego ZSRR).

Emkjær zapewnia, że uczniowie nie zdążyli jeszcze skorzystać z podręczników – uprzedzili ich nauczyciele, którzy odkryli błędne mapy i zaalarmowali wydawnictwo. Zapowiada też, że, książka zostanie wycofana ze sprzedaży. Na rynek wróci dopiero po korekcie błędów.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok