Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Edukacja

Liczy się profilaktyka: Polska Szkoła w Bergen sprawdzi, czy dzieci mają wady wymowy

Iga Jaruszewska

22 września 2016 08:00

Udostępnij
na Facebooku
Liczy się profilaktyka: Polska Szkoła w Bergen sprawdzi, czy dzieci mają wady wymowy

Obecnie wiele dzieci boryka się z licznymi wadami wymowy. Pedagodzy wiedzą, że liczy się profilaktyka, a skuteczna terapia może pomóc dziecku. Fot. fotolia - royalty free

Obecnie wiele dzieci boryka się z licznymi wadami wymowy. Dlatego w najbliższą sobotę Polska Szkoła w Bergen organizuje darmowe przesiewowe badania logopedyczne. Pedagodzy wiedzą, że liczy się profilaktyka, a skuteczna terapia może pomóc dziecku. – Badania przesiewowe pomogą nam we wczesnym wykryciu problemów językowych u dzieci dwujęzycznych – podkreśla Sylwia Kolasa z poradni logopedycznej, która działa przy placówce.
Przesiewowe badania logopedyczne mają wykrywać zaburzenia rozwoju mowy. Służą też ich wczesnej profilaktyce. Polska Szkoła w Bergen rozpoczyna program badań od najbliższych zajęć – 24 września, w godzinach 9.50-14.00, logopedzi przebadają uczniów w klasie I, IIa oraz IIb. Organizatorzy wydarzenia proszą o jak największą frekwencję na zajęciach w tym dniu.

Pani mgr Małgorzata Młynarska oraz pani mgr Sylwia Kolasa z poradni logopedycznej przy Polskiej Szkole w Bergen obejmą opieką poszczególne klasy, oceniając stan artykulacji głosek i zdolność wypowiadania się dzieci.

Na czym to polega?

Jak wyjaśniła nam Małgorzata Młynarska, testy wskażą, które dzieci w grupie mają wady wymowy. Badanie przesiewowe to podstawowe narzędzie badawcze logopedy, który ma prowadzić terapię logopedyczną w szkole lub przedszkolu.

Składa się z czterech zasadniczych części (podtestów):

Podtest 1: Rozumienie zdań  – bada rozumienie na poziomie zdań
Podtest 2: Słownik – ocenia poziom rozwoju słownictwa poprzez nominację (nazywanie kolorów) i zasób (podawanie nazw zwierząt i roślin)
Podtest 3 : Gramatyka –  próby układania zdań ze słów bodźcowych, które podane są w formie podstawowej
Podtest 4: Wymowa – ocena głosek, które są najczęściej realizowane niepoprawnie. Dziecko powtarza za badającym sylaby lub nazywa rysunki, których tematy zawierają te same sylaby.

Następnie, już w obecności rodzica, odbywa się zasadnicze badanie logopedyczne „pogłębione”. Dotyczy ono jednak tylko dzieci wymagających terapii, czyli wybranych w badaniu sondażowym.

Wiele korzyści z badań

Sylwia Kolasa wyjaśnia, że podczas badania sprawdza się różne strefy, które mają wpływ na mowę:

– Logopedyczne badanie przesiewowe testuje szereg umiejętności potrzebnych do prawidłowego rozwoju mowy u dzieci. Jego zadaniem jest wykrycie ewentualnych zaburzeń i/lub wad negatywnie wpływających na kształtowanie się mowy dziecka. Badane są różne strefy mające wpływ na mowę m.in: badanie słuchu pod kątem, czy dziecko słyszy i czy odróżnia dźwięki; budowa anatomiczna aparatu mowy; płynność mówienia.

Badania przesiewowe pomogą nam we wczesnym wykryciu problemów językowych u dzieci dwujęzycznych. Dzięki temu będziemy w stanie zorganizować i udzielić dzieciom specjalistycznej opieki logopedyczno-pedagogicznej, wsparcia rozwojowego oraz stworzyć program profilaktyczny do walki z niepowodzeniami w szkole. ~Sylwia Kolasa

Bezpłatne badania w trakcie zajęć

Co istotne, bezpłatne badania odbędą się w czasie zajęć, rodzice nie muszą zatem martwić się o dodatkowe koszty, czy przyprowadzanie dzieci w niedogodnych dla siebie terminach.

– Od strony organizacyjnej informuję, iż uczniowie Polskiej Szkoły w Bergen są objęci takimi badaniami bezpłatnie, i nie muszą się na nie dodatkowo zapisywać. Badania przesiewowe zostaną przeprowadzone w ramach sobotnich zajęć. Po przeprowadzonych w klasach badaniach logopedzi skontaktują się indywidualnie z rodzicami tych dzieci, które wymagają opieki logopedycznej. Dzieci wraz z rodzicami zostaną zaproszone na indywidualne konsultacje logopedyczne – również w ramach zajęć dydaktycznych w naszej szkole, bez dodatkowych opłat –  poinformowała nas Olga Giak, sekretarz Polskiej Szkoły w Bergen.

Skuteczność oraz czas trwania terapii zależeć będzie nie tylko od rodzaju i stopnia zaburzenia, ale również od współpracy rodziców z logopedą. Organizatorzy wydarzenia podkreślają: należy pamiętać, że po konsultacjach konieczne będą regularne, codzienne ćwiczenia z dzieckiem w domu.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej Polskiej Szkoły w Bergen: http://www.polskaszkolawbergen.no/

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok