Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Edukacja

Dlaczego norwescy studenci wybierają Polskę?

Udostępnij
na Facebooku
6
Dlaczego norwescy studenci wybierają Polskę?

Co sprawia, że Polska jest tak atrakcyjnym krajem dla norweskich studentów?

Polska, Wielka Brytania, USA i Dania to najpopularniejsze kierunki, wybierane przez młodych Norwegów, którzy chcą podjąć studia. W 2013 roku w Polsce studiowało 1521 Norwegów, w tym aż 1273 osoby to studenci medycyny. 216 studentów podjęło naukę w temacie zdrowia publicznego, stomatologii i weterynarii.

 Co myślą młodzi Norwegowie o studiach w Polsce? Dlaczego postanowili przyjechać akurat tutaj?

W sercu Europy


Kjetil Askeland (26 lat) studiuje medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim.

- Postawiłem na Polskę, ponieważ moja rodzina i przyjaciele opowiadali mi o Krakowie dużo dobrego. W Krakowie studia są na bardzo wysokim poziomie, życie studenckie kwitnie, a droga do domu jest krótka. W dodatku to sam środek Europy! Najlepsze w studiowaniu w Polsce są wszystkie te możliwości, które można wykorzystywać. Można się mocniej zaangażować w życie studenckie i akademickie, jest tutaj o wiele taniej niż w Norwegii.

Kjetil Askeland
Kjetil Askeland, studenttorget.no

Życie studenckie kwitnie


Agnes Walter Rutherford uczy się na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Agnes zawsze chciała studiować za granicą, a Polska to nie tylko ogromne możliwości, ale również bogate życie studenckie. Ważne były także dobre połączenia lotnicze z Norwegią.

Co podoba się Agnes w studiowaniu w Polsce?

- Żyje się tutaj bardzo dobrze. W Polsce widoczny jest obecnie duży wzrost gospodarczy, ale koszty żywności czy wynajem mieszkania są duże tańsze niż w Norwegii. Mieszkam w dużym mieszkaniu, mogę robić wszystko o czym zamarzę. Studia są za to ciężkie i wymagające, dużo czasu spędzam na wykładach i ćwiczeniach. Życie towarzyskie jest jednak wspaniałe, mam wielu przyjaciół. Jest też stąd blisko do innych europejskich miast. Polecam wszystkim studia w Polsce!

Agnes Walter Rutherford
Agnes Walter Rutherford, studenttorget.no

Uczcie się polskiego!


Lars Emil Aga Haugom (24) to student medycyny na Uniwersytecie Lubelskim. Studia w Polsce uznał za bardzo interesującą opcję, to kraj największej mniejszości narodowej w Norwegii, nie tak odległy od ojczyzny Larsa Emila. Student chciał poznać Polaków i ich kulturę lepiej, przeprowadzka do Polski to również oderwanie się od skandynawskiej codzienności.

- Polacy są bardzo sympatyczni, klimat jest znacznie lepszy niż w Bergen, jest się też bliżej Europy. Rozwinąłem też moje umiejętności lingwistyczne dzięki nauce polskiego. To coś wspaniałego, opanować język, o którym niewiele się wie. Wszystkim, którzy chcą tutaj studiować, radzę więc zainwestować swój czas w naukę polskiego. Powodzenia!

Lars Emil Aga Haugom
Lars Emil Aga Haugom, studenttorget.no

Do nauki marsz


Norwegowie studiują najczęściej na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, Poznaniu, Białymstoku i Lublinie. Oprócz najpopularniejszych kierunków medycznych kilkanaście osób zdecydowało się na studia humanistyczne, psychologię, socjologię, architekturę czy wiedzę o filmie.

Studia w Norwegii różnią się od tych w Polsce w dość dużym stopniu - zajęć jest mniej, prowadzone są tematyczne kursy, Norwegowie uczestniczą często w zajęciach pozauczelnianych. W Polsce nacisk na naukę jest znacznie większy, częściej pisze się kolokwia, materiał do opanowania również jest obszerniejszy. Gdzie wolelibyście studiować, albo wysłać na studia swoje dzieci?

Źródło: studenttorget.no, zdjęcie frontowe: wikimedia.org - Warateens - public domain



Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Anna Asker

18-09-2014 22:27

W najwiekszej czesciej to bliskosc do Norwegi i ekonomia. Jakosc nie jest aż tak super jak nam się wydaje. Jest dobra ale zadna sensacja.

Mocarny Knur

18-09-2014 15:09

Powód jest jeden, w Norwegii studentom nie jest łatwo. 70 % stypendium idzie na same koszty wynajęcia mieszkania, brakuje tysięcy miejsc w akademikach, przy przyjęciu do akademików pierwszeństwo mają studenci z zagranicy. Studenci są wypychani na prywatny rynek wynajmu, a ceny są chore. Jak do tego dodać koszty transportu i jedzenia, to sytuacja nie wygląda ciekawie. I jeszcze jedna rzecz: Norwegia powinna wprowadzić opłaty za studia dla studentów zagranicznych. Jeśli Norweg studiując w Polsce musi płacić czesne, jak student prywatny, to niech Polak w Norwegii też płaci za studia, jakby był studentem prywatnym. Tak byłoby uczciwie, czas skończyć z fundowaniem wyższego wykształcenia całemu światu na nasz koszt i byciem zbawicielem tego świata.

full casco

17-09-2014 14:22

wyzszybieg.pl/sprzatanie-w-trakcie-sesji/
Nie bez powodu utarło się przekonanie, że największe sprzątanie w studenckich mieszkaniach urządza się na krótko przed lub w trakcie sesji.


no tak sraczka i bol plecow to choroby narodowe ?

no bo przeciez nie sprzataja

a potem depresja

ppp ppp

17-09-2014 13:48

powinniscie dodac ,ze poziom nauki na kierunkach dla obcokrajowcow (tzw English division) z reguly jest znacznie nizszy niz wymagania wobec polskich studentow.dzieje sie tak dlatego,ze nie sa przyzwyczajeni do tak intensywnej nauki wiec sie im "ulatwia" zdawanie egzaminow.w przypadku studiow medycznych nie mozna ponadto pogodzic bogatego zycia towarzysiego z nauka(po prostu nie ma na to czasu).a tak uczelnia robi nabor,obcokrajowcy placa za studia(sianko dla wykladowcow itd),dostaja dyplom po "ciezkich studiach" w pubach i dyskotekach ,a do Skandynawii wracaja jako uczeni lekarze.smutne to ale prawdziwe.mozecie sie z tym n zgodzic ale ogarniam ten temat.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok