Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Aktualności

Z Oslo na przedmieścia

marta.filaber@mojanorwegia.pl

24 września 2014 01:08

Udostępnij
na Facebooku
Z Oslo na przedmieścia

W nadchodzących latach spodziewany jest wzrost liczby mieszkańców, ale też cen nieruchomości na przedmieściach Oslo.



Dalej do pracy

Coraz więcej mieskańców Oslo decyduje się przenieść na przedmieścia. Najpopularniejsze miejscowości podmiejskie, które stają się „sypialniami” Oslo to m.in.: Moss, Fredrikstad, Sarpsborg, Hamar og Tønsberg, Lillestrøm. W najbliższych latach zapotrzebowanie na nieruchomości w podmiejskich miejscowościach będzie coraz większe. Wraz z popytem należy spodziewać się wzrostu cen. Warto jednak podkreślić, że mieszkanie na przedmieściach będzie nadal tańszą inwestycją niż w samym Oslo.

 

 

nieruchomosci

 

 

Większy metraż, mniejszy koszt

Przyczynami tendencji do przenoszenia się poza Oslo są nie tylko niższe ceny, ale chęć ucieczki od dużego miasta. Wielu Norwegów uważa, że lepiej wychowywać dzieci na  przedmieściach. Pomimo wzrostu cen, decydując się na dom lub mieszkanie na przedmieściach, wciąż mamy szanse na większy metraż za niższą cenę niż w samym Oslo.

 

Marzysz o domu w Norwegii? Sprawdź, czy masz zdolność kredytową.

 

Aneta Musiał, doradca finansowo-kredytowy, która mieszka pod Lillestrøm, na pytanie dlaczego postanowiła przenieść się na przedmieścia, odpowiada: - Tu kupiłam 200 metrowy dom za 2,5 miliona koron. Za taką cene w Oslo dostałabym mieszkanie. Sama pracuje w Lillestrøm, więc dojazd do pracy zajmuje mi ok. 12-15 minut samochodem, ale wielu moich znajomych, którzy pracują w Oslo, mieszka jeszcze dalej na północ i codziennie dojeżdża pociągiem.

 

Nie dłużej niż 45 minut

Norwegowie nie są jednak skłonni dojeżdżać do pracy dłużej niż 45 minut. Badanie zostalo przeprowadzone w sierpniu tego roku na grupie 1812 osób. 41 procent respondentów uważa, że 30 minut to dla nich maksymalny czas podróży do pracy. 19 procent jest skłonna poświęcić na dojazd 45 minut. Tylko 3 procent byłaby w stanie podróżować do pracy dłużej niż godzinę w jedną stronę.

 

nieruchomosci

 

 

Centrum nadal najdroższe

Terje Halvorsen, dyrektor administracyjny w DNB podkreśla jednak, że mimo tendencji do przenoszenia się na przedmieścia, ceny nieruchomości w centrum Oslo nie spadną. Jako przykład podaje dzielnice Tjuvholmen i Frogner, gdzie ceny za metr kwadratowy wynoszą od 60.000 do nawet 100.000 koron za metr kwadratowy i szybko nie spadną.

 

Kto by pomyślał, że 45 minut dojazdu do pracy to dużo - ciekawe co na to Polscy pendlerzy. A Wy, jak daleko jesteście w stanie podróżować do pracy?

 

Źródło: e24.no

Zdjęcie główne: fotolia - royalty free

 

 


Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok