Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Czytelnia

Wzrost liczby pijanych kierowców na drogach – co grozi za jazdę pod wpływem ?

michał@mojanorwegia.pl

19 kwietnia 2015 07:00

Udostępnij
na Facebooku
Wzrost liczby pijanych kierowców na drogach – co grozi za jazdę pod wpływem ?


Najnowsze statystyki pokazują olbrzymi wzrost liczby kierujących pod wpływem na norweskich drogach. Tylko do kwietnia policja złapała czterysta osób kierujących po spożyciu alkoholu bądź narkotyków. Stanowi to wzrost aż o 70% w stosunku do zeszłego roku.

Statystyki w Norwegii pozostają bezlitosne dla mężczyzn - stanowią oni aż 88% wszystkich kierujących pod wpływem. Zdecydowana większość z nich jest młoda, w wieku od dwudziestu do czterdziestu lat i, co ciekawe, najczęściej nie posiada żony ani dzieci. 

Wzrosła także liczba osób kierujących pojazdami pod wpływem innych niż alkohol używek. Wśród nich przoduje przede wszystkim amfetamina i kokaina. 

Statystyki te zaskakują. Nie stanowi wszakże tajemnicy, że Norwegia posiada jedno z najbardziej surowych na świecie regulacji skierowanych przeciwko pijanym kierowcom. Poniżej postaramy się przybliżyć najważniejsze sankcje, jakie grożą w Norwegii za jazdę pod wpływem. 

Kary za jazdę pod wpływem środków odurzających zawarte są w ustawie o ruchu drogowym (vegtrafikkloven) z roku 1965. Została ona istotnie znowelizowana w roku 2001, i od tego momentu, dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi w Norwegii wynosi 0,2 promila. Przed nowelizacją wynosiła ona 0,5 promila. 

Samochody w Oslo
fot. Adam Łukasik/Multinor

Kary w Norwegii zależne są od stopnia, w jakim kierowca przekroczył limity ustanowione w ustawie oraz od średniej miesięcznej pensji oskarżonego. Za ich przekroczenie kierującemu grozi grzywna, zawieszenie prawa jazdy, a także kara pozbawienia wolności. I tak, kolejno:

  1. Od 0,2 promila do 0,5 promila kierowcy grozi grzywna od 11 tysięcy NOK do 17 tysięcy NOK. Kara pozbawienia wolności teoretycznie nie grozi za takie wykroczenie. Możliwe jest zawieszenie prawa jazdy do maksymalnie 6 miesięcy.
  2. Od 0,5 promila do 1,2 promila kierowcy grozi grzywna w wysokości półtorej miesięcznej średniej pensji. Obecnie ta kwota wynosi maksymalnie około 50 tysięcy NOK. Kierowca może zostać także ukarany karą pozbawienia wolności w zawieszeniu bądź bezwarunkową karą pozbawienia wolności oraz zawieszeniem prawa jazdy na okres od 12 do 24 miesięcy.
  3. Powyżej 1,2 promila kara grzywny przewidziana dla kierowcy pozostanie w takiej samej wysokości jak w punkcie poprzednim. Kierowcy grozi jednak bezwarunkowa kara pozbawienia wolności oraz zawieszenie prawa jazdy na okres co najmniej 2 lat.

Kary pozbawienia wolności za jazdę pod wpływem alkoholu wahają się od trzech tygodni do 3 miesięcy. Maksymalnie może zostać orzeczona kara jednego roku pozbawienia wolności. 

Czy sądzicie, że problem pijanych kierowców może naprawić zaostrzenie kar za jazdę pod wpływem ?

Źródła: newsinenglish.no, lovdata.no, etsc.eu, wikipedia.org
Zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok