0
Nowe zdarzenia
  • Zamknij widget
  • Zamknij widget (na zawsze)
0
Filtr zdarzeń:
wszystkie
blisko mnie
-MultiNOR

WYNAJEM MIESZKANIA W NORWEGII

05.04.2013.
WYNAJEM MIESZKANIA W NORWEGII 
 
Szukasz mieszkania/pokoju/studia w Norwegii? Chcesz poznać swoje prawa, obowiązki, informacje zawierane w umowie najmu? Nie wiesz od czego zacząć? Ten artykuł rozwiąże wszystkie Twoje wątpliwości!


Na początek – Google!

Jeżeli udało Ci się już znaleźć wymarzoną pracę wakacyjną , zacznij rozglądać się za miejscem, do którego będziesz z radością po niej wracał. Poszukiwania mieszkania, domu lub pokoju do wynajęcia należy rozpocząć od przeglądania stron internetowych pośredników. Osoby mające dostęp do norweskiej prasy mogą dodatkowo sprawdzać aktualne ogłoszenia zamieszczane w gazetach. Na portalu MojaNorwegia w dziale Ogłoszenia codziennie dodawane są nowe oferty wynajmu lokali. Na forum użytkownicy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą, a także zamieszczają informacje odnośnie wynajmu mieszkań.

W Internecie można znaleźć wiele stron agencji nieruchomości, które będą pośredniczyły w wynajmie. Niektóre z nich zajmują się jedynie lokalnymi rynkami nieruchomości, np. leie-bolig (mieszkania w Oslo i Akershus), EiendomsMegler1 (Stavanger), Lillehammer, FrostEiendom (Trondheim), w Bergen i Tromsø np. działy gazet internetowych Bergensavisen i Nordlys . Biura takie jak utleiemegleren, Maya pośredniczą w wynajmie na terenie całej Norwegii. Oprócz tego w wyszukiwarkach takich jak Finn.no oraz Hybel.no można wyszukiwać ogłoszenia różnych biur. Należy pamiętać, że umowę najmu trzeba podpisać z właścicielem lokalu! Mieszkania komunalne przyznawane są tym, którzy nie są w stanie zakupić lub wynająć własnego mieszkania.

W Norwegii można czasem spotkać się z castingami, które maja na celu wyłonienie najbardziej odpowiedniego najemcy. W takim wypadku warto mieć pisemne referencje od pracodawców lub, jeżeli istnieje taka możliwość, właścicieli lokali, które kiedyś wynajmowaliśmy.

Ceny wynajmu różnią się między sobą w zależności od regionu, miasta i dzielnicy. Na przykład, pokoje w Oslo można dostać za ok. 4000 NOK, dwupokojowe mieszkanie to koszt ok. 11 tysięcy miesięcznie, podobne ceny obowiązują w Bergen.

Pośrednik wynajmu: eiendomsmegleren, utleiemegleren, mieszkania do wynajęcia: bolig til leie, boligutleie.

Prawa najemcy

Najważniejsze prawa dotyczące najemcy znajdują się w umowie najmu i w Husleieloven (zbiór regulacji prawnych dotyczących najemców). Husleieloven zawiera regulacje mówiące, m.in., o tym że: obie strony umowy powinny ustalić wysokość czynszu, a sam czynsz nie może zmienić się -przez pierwsze trzy lata- więcej niż wynikałoby to ze wskaźnika CPI (skrót norweski KPI).

Najemca nie ma obowiązku płacić czynszu za więcej niż jeden miesiąc z góry. Wysokość czynszu (w tym np. telewizja kablowa, utrzymanie czystości na klatce schodowej) powinna być stała, opłaty za wodę/prąd/gaz powinny być uiszczane według stanu licznika. Najemca nie może zainstalować w wynajmowanym lokalu własnych liczników! Wynajmujący nie może doliczyć dodatkowych opłat za przekazanie kluczy, spisanie umowy itp., gdyż jest to tzw. Skjult husleie - ukryty czynsz, którego zwrotu można się domagać od wynajmującego. Rodzina najemcy ma prawo do przebywania w jego mieszkaniu, wynajmujący NIE MOŻE ograniczać najemcy dostępu do mieszkania w trakcie trwania umowy.

Husleieloven nie może zabronić wynajmowania mieszkań o niskim standardzie, jednak mieszkań w budowlach zagrażających np. zawaleniem nie dopuszcza do użytku. Umowę najmu można rozwiązać jeśli właściciel mieszkania poda jakiekolwiek nieprawdziwe informacje. Wszystkie szkody, braki itp. o których najemca wiedział przed podpisaniem umowy nie są podstawą do jej rozwiązania. Najmujący ma obowiązek naprawiać szkody wyrządzone z jego winy. Jeżeli tego nie zrobi, wynajmujący będzie mógł zatrzymać depozyt lub zerwać umowę. Wszystkie nieprawidłowości należy zgłaszać właścicielowi mieszkania tak szybko, jak to możliwe. Najmujący powinien zdać mieszkanie w takim stanie, w jakim je zastał po wprowadzeniu się.

Obowiązki właściciela lokalu i najemcy

Właściciel mieszkania ma obowiązek udostępnić lokal najemcy w ustalonym czasie (oddanie mieszkanie do użytkowania liczone jest zazwyczaj od momentu przekazania kluczy najemcy). Wynajmujący zobowiązany jest do utrzymania mieszkania w takim standardzie, jaki wynika z umowy. Dotyczy to np. napraw (przeciekający dach), malowania, wymiany zużytych elementów i innych niezbędnych reparacji. Wynajmujący musi zadbać o spokój i porządek na terenie swojej własności. W przypadku, gdy właściciel lokalu sprzeda go, umowa najmu zostaje przekazana nowemu właścicielowi, przy czym nie można na nią nanieść żadnych innych zmian.

Najemca nie ma prawa wykorzystywać lokalu w celach innych, niż zostało to ustalone z właścicielem. Jeżeli najemca będzie chciał wprowadzić jakieś zmiany w lokalu, musi porozumieć się z wynajmującym i uzyskać jego zgodę. Najemca ma obowiązek utrzymywać w dobrym stanie przedmioty nie będące stałym wyposażeniem lokalu (meble, sprzęty AGD i RTV) a także zamki, krany, sprzęt podgrzewający wodę, kontakty i łączniki elektryczne. Najemca może posiadać zwierzęta, jeżeli uzgodni to wcześniej i uzyska zgodę właściciela lokalu oraz mieszkańców. Najemca musi udostępnić właścicielowi mieszkania dostęp do niego w przypadku napraw. Wynajmujący musi odpowiednio wcześniej poinformować najemcę o terminie napraw. Jeżeli właściciel mieszkania nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, najemca może żądać obniżenia czynszu lub rozwiązać umowę najmu.

Depozyt

Wynajmujący może zażądać wpłaty depozytu, który stanowi równowartość kilku czynszów (od 2 do maksymalnie 6). Depozyt wpłacany jest na poczet ewentualnych szkód i strat. Kwota depozytu powinna być wpłacona w imieniu najemcy na odrębne konto bankowe. Żadna ze stron umowy nie może rozporządzać depozytem bez wcześniejszego uzgodnienia celu. Właściciel mieszkania ponosi ewentualne opłaty wynikające z założenia i prowadzenia konta z depozytem. Jeżeli to najemca poniesie ten koszt, może domagać się obniżenia najbliższego czynszu o jego wartość. Jeżeli w mieszkaniu znajduje się więcej niż jeden najemca, każdy z nich powinien mieć osobne konto z depozytem.

Najemca lub właściciel mieszkania mogą wypłacić depozyt po wygaśnięciu umowy najmu pod warunkiem, że przedstawią w banku pisemną zgodę drugiej strony. Jeżeli najemca nie przedstawi takiej zgody, bank wyśle właścicielowi mieszkania pisemne zawiadomienie o wypłaceniu kwoty depozytu najemcy. Właściciel mieszkania może przejąć depozyt, jeżeli udowodni, że najemca nie opłacił czynszu w ustalonym czasie.

Spodobał Ci się artykuł? Poleć znajomym

KAMIL IS OK

Komentarze
Gość
lena1
lena1 · 10-04-2013 10:57

Sprztam tylko swoim domu...na bialo! A moj stan posiadania nie ma tu nic do rzeczy.

Odpowiedz
macieksz
macieksz · 10-04-2013 00:29

to co sprzatasz na czarno? czy co?
ze po tylu latach nie masz nawet swojej kawalerki?

Odpowiedz
lena1
lena1 · 08-04-2013 09:48

W życiu nie oddałabym mieszkania w takim stanie w jakim je wynajęłam! Sześć lat temu wynajmowałam moje pierwsze mieszkanie, ładne, w dobrej dzielnicy. Z grubsza było prawie wszystko Ok...prawie...W łazience pająków, że aż strach, pod zlewem mrówek jeszcze więcej, ściany pomalowane czymś... a pod tym czymś coś niemożenie cuchnęło. Po pięciu i pół roku, zostawiłam mieszkanie czyściutkie i pachnące. Gospodarze zadowoleni i pełni uznania.
Wynajęłam część domku, ładny, niedrogo...pod zlewem coś cuchnie już pół roku, za diabła nie możemy dojść przyczyny. Kratka ściekowa w łazience nie otwierana była chyba od wieków, ściany w kolorach, że trudno jakoś je nazwać, ze szczurami prowadziłam otwartą walkę przez dwa miesiące. Teraz już jestem na finiszu doprowadzania mieszkania do jakiegoś przyzwoitego poziomu. Wiem jedno, zostawia się mieszkanie w takim stanie, żeby się nie wstydzić...i nie chodzi mi tylko o zwrot swoich pieniędzy.

Odpowiedz
macieksz
macieksz · 07-04-2013 14:10

racja za miaste taniej ale korki
zalezy gzde pracujesz i co robisz
czesto lepiej zapalcic 2000 wiecej i mieszkac blisko pracy niz tracic min 2h dzienie na jazde do/z pracy

jak ktos sie dupa urodzil to cale zycie ma pod gorke bo jest malo zaradny i nie ma mocy przebicia ,a zaradny/na nawet bez jezyka dadza sobie rade wszedzie
wazne zeby byc uczciwym od samego poczatku- w pracy i w zyciu

Odpowiedz
RenataPalamarz
RenataPalamarz · 07-04-2013 12:47

O rany strasznie drogo i malo ciekawie w wiekszych miastach. Domek znalezlismy bardzo szybko i bardzo tanie to sa luksusy malych miejscowosci

Odpowiedz
macieksz
macieksz · 07-04-2013 11:34


dodam z wlasnego doswiadczenia jak latwo wynajac mieszkanie cale albo hybel.
- latwiej sie wynajmuje od brudasow i na ich dzielinach
-jak szukasz na FINN.NO to wysylaj maile do tych mieszkan ktore ci sie podobaja i pisz ze mozesz zapalcic np 1000kr wiecej bo mieszkanie ci sie podoba i masz blisko do pracy, nie palisz bla bla bla
i wyglada to tak czesto jak nikt nie zadzwoni do norka a rtym bardziej do brudasa w ciagu 2 dni ze che to wynajac to oni sami sie do ciebie odezwa i ci zaproponuja spodkanie albo odrazu mieszkanie jak placisz wiecej.
-lepiej samemu wynajac mieszkanie cale i poszukac sobie kogos do niego niz wynajmowac pokoj, ale te min 35000 tzreba miec na depozyt + czynsz.
PS. nigdy nei szukalem mieszkania dluzej niz 2 dni z finn i tylko finn.no

Odpowiedz
Zmieniony ( 08.04.2013. )
 
 
Przeczytaj następny artykuł:
Uwaga na to mleko!
Uwaga na to mleko!

   Fot. Q-Meieriene Testy wykazały obecność bakterii listerii w mleku z mleczarni Q. Bakterie gatunku Listeria monocytogenes wywołują listeriozę, groźną chorobę, która w około 25% ...

ZAMKNIJ

Ogłoszenia promowane

Popularne artykuły!


Bliżej nas