52927d44c0b60088428e298efce642b6

Wikingowie składali ofiary z ludzi?

08.01.2009.
kosci.jpgW 1979 podczas poszerzania drogi w Kalmar­gården na zachód od jeziora Tissø w Danii, pod kamieniem znaleziono dwa szkielety. Były to kości dwóch mężczyzn, którzy zginęli na skutek poderżnięcia gardła i znajdowały się one w obrębie ogromnego gospodarstwa, które istniało w czasach Wikingów Początkowo sądzono, że zostali zabici z powodu przestępstwa, które popełnili. Jednakże sposób, w jaki zostali pochowani - z odciętą głową miedzy nogami, zaintrygował duńskich archeologów z Muzeum Narodowego.
Badania archeologiczne wykazały, iż ciała tych mężczyzn były znajdowały się w rytualnym budynku, który został podpalony. Nie był to też zwykły pogrzeb, gdyż w takim wypadku ciała zostałyby złożone w naturalny sposób. Tę teorię podtrzymują też znaleziska narzędzi rytualnych. Archeologowie są pewni, że także w Norwegii znajdują się dowody na tego typu obrzędy. Już wcześniejsze odkrycie w pobliżu twierdzy w Trelleborgu, dostarczyło dowodów na to, że Wikingowie składali ofiary z ludzi, ale zostało ono zignorowane i zapomniane prze archeologów. Znaleziono tam dwa groby z szkieletem dziecka, kośćmi i czaszkami dorosłych mężczyzn, oraz częściami owiec, krów i świń. Zdania są jednak wciąż podzielone. Prawdopodobnie składanie ludzi w ofierze nie było powszechnie przyjętym rytuałem wśród Wikingów, lecz zdarzało się w niektórych społecznościach. Autor hipotezy, Lars Jørgensen będzie kontynuował badania i zajmie się ponowną weryfikacją dotychczasowych odkryć.


Spodobał Ci się artykuł? Poleć znajomym

Tłumaczenia polsko-norweskie / norwesko-polskie
Komentarze do artykułu
Gość
Jaro
Jaro · 18-01-2009 12:02


Witam! Skąd pochodzi tłumaczenie tego artykułu? Wszystkich zainteresowanych wikingami i nie tylko zapraszam na HALLĘ: halla.mjollnir.pl/index.php
Pozdrowienia!

Odpowiedz
Zmieniony ( 08.01.2009. )
 
 
Przeczytaj następny artykuł:
statek.jpg
Ewakuacja pasażerów z Hurtigruty w Trondheim

Hurtigruta to ekspresowa linia statków pasażerskich kursujących wzdłuż całego wybrzeża Norwegii. Cała podróż trwa 11 dni i jest opisywana jako najpiękniejsza podróż morska na świecie.

ZAMKNIJ

Szukaj znajomych!


Zdjęcia naszych użytkowników
Zobacz więcej ...

Ogłoszenia promowane

Popularne artykuły!


f70b331e4727666e4083020b20d25caf

Bliżej nas