Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Czytelnia

Wędkarstwo nowym przedmiotem w norweskich szkołach?

Udostępnij
na Facebooku
Wędkarstwo nowym przedmiotem w norweskich szkołach?


Znacie wymiary przeciętnego dorsza? Potraficie wymienić gatunki ryb, które objęte są całkowitą ochroną? Istnieje szansa, że młodzi Norwegowie nauczą się o tym w szkole.


Przepisy dotyczące rekreacyjnego rybołówstwa są coraz obszerniejsze i ciężko znaleźć osoby, które znają je wszystkie. Uznano, że ta sytuacja musi się zmienić. Należy podnieść poziom wiedzy nie tylko zapalonych wędkarzy, ale także tych, którzy zostaną nimi w przyszłości.


W Norwegii każdy może być wędkarzem

Allemannsretten (prawo wszystkich ludzi), czyli niepisane prawo obowiązujące w Norwegii gwarantujące każdemu kontakt z naturą zakłada, że jeziorowe wędkarstwo rekreacyjne będzie bezpłatne i dostępne dla wszystkich.

Jeśli jednak decydujemy się na połów łososia słodkowodnego, musimy pamiętać, że jego zasady są regulowane przez prawo i przed planowaną wyprawą należy zapoznać się z regułami oraz wykupić odpowiednią licencję. Wszystkie niezbędne informacje dotyczące wędkarstwa słodkowodnego znajdziecie na stronie internetowej miljodirektoratet.no .

wędkarz

fot. fotolia.pl

Braki w wiedzy zostaną uzupełnione

Wiele dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wędkarstwem, o gatunkach ryb i metodach połowowych uczą się od swoich rodziców. Są jednak pewne aspekty, o których większość nie dowie się od swoich bliskich. Ryb o jakiej wielkości nie powinno się łowić? Jakie gatunki są ściśle chronione? Kiedy przypadają sezony ochronne na poszczególne gatunki? Nie jest to powszechna wiedza, którą dysponują nawet zapaleni wędkarze.


Badania przeprowadzone w 2012 roku przez Norweski Instytut zajmujący się badaniem morza wykazały, że tylko jedna trzecia wędkarzy łowiących na południowym wybrzeżu zdaje sobie sprawę z minimalnych rozmiarów dorsza, który może zostać odłowiony. Jest to zaskakujący fakt, zwłaszcza, że dorsz to najchętniej łowiona ryba w Norwegii.


W celu podwyższenia poziomu wiedzy, Ministerstwo Rybołówstwa zadecydowało o corocznej aktualizacji broszury dla wędkarzy „Kysten er din ”. Zeszyt zawiera niezbędne informacje dotyczące połowów w jeziorach. W przygotowaniu jest również aplikacja o tej samej tematyce.

dorsz

fot. fotolia.pl

Test z wędkarstwa?

W Niemczech, zanim rekreacyjni wędkarze zostaną prawnie dopuszczeni do połowów, muszą zdać tak zwane fiskerprøve. Na kursie uczą się o najistotniejszych gatunkach ryb, obowiązujących przepisach, sprzęcie wędkarskim oraz o tym, jak łowić w sposób humanitarny.

Czy możemy wyobrazić sobie coś podobnego w Norwegii? Większość osób odpowie, że zdecydowanie nie. Wprowadzenie fiskerprøve nie jest pożądane i zostałoby uznane za naruszenie allemannsretten. Wprowadzenie testów mogłoby w najgorszym wypadku doprowadzić do zmniejszenia się liczby młodych wędkarzy, więc byłby to krok w zdecydowanie złym kierunku.


A może część szkolnej edukacji?

Jeśli nie przeprowadzanie zewnętrznych testów, może dobrym pomysłem byłoby wprowadzenie fiskerprøve do szkół? Możnaby zorganizować to na zasadzie kursu lub przedmiotu do wyboru, który dostarczałby uczniom wiedzę na temat wielu aspektów wędkarstwa rekreacyjnego. Dowiadywanie się o gatunkach ryb, metodach wędkowania oraz o regułach mogłoby stanowić doskonałą zabawę oraz zachęcić młodych ludzi do chwil refleksji z wędką w ręku. I wreszcie, rodzice mogliby nauczyć się czegoś nowego od swoich dzieci.


Przedmioty szkolne raczej zniechęcają niż zachęcają uczniów do polubienia konkretnej dziedziny. Trzeba więc przyznać, że wprowadzenie wędkarskiego przedmiotu do szkół jest pomysłem dość oryginalnym, ale czy wystarczająco ciekawym i zajmującym dla młodych ludzi?



Źródła: innsikt.bt.no / fotolia.pl

Zdjęcie frontowe: fotolia.pl - royalty free



Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok