Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytelnia

Uwaga na kleszcze!

Udostępnij
na Facebooku
Uwaga na kleszcze!



Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (Folkehelseinstituttet) opublikował raport w sprawie boreliozy. Gdzie w Norwegii spotyka się najwięcej przypadków zakażenia tą chorobą?


Według raportu, który został opublikowany przez Folkehelseinstituttet wynika, że najwięcej, bo aż 54 przypadki boreliozy zanotowano w okręgu Hordaland. W innych częściach kraju, liczba osób zakażonych tą chorobą jest mniejsza. W regionie Vest-Agder są to 52, w Rogaland 38, a w Møre og Romsdal 29 osób. Arnulf Soleng, jeden z badaczy pracujących w Folkehelseinstituttet został zapytany o to, od czego zależy występowanie tych pajęczków żywiących się krwią zwierząt i ludzi w danym regionie. 


Arnulf Soleng występujący na konferencji
foto: skabra.no


– Kleszcze lubią nadmorski klimat. Być może dlatego jest ich najwięcej w Hordaland. Tak samo dobrze czują się w obszarze wzdłuż wybrzeża od Brønnøysund do Sørlandet – wyjaśnia Soleng.

Krajowe Centrum Chorób Zakaźnych zanotowało w Norwegii 315 przypadków zakażenia boreliozą. Od zeszłego roku liczba ta wzrosła o 59. 

– Bakterie Borrelia powodujące boreliozę są wszędzie tam gdzie występują kleszcze. Jednak nie każde ukąszenie musi kończyć się dla człowieka zakażeniem boreliozą. Również ilość tych pajęczaków różni się. Podczas gdy w określonym miejscu może być bardzo dużo kleszczy, kilka kilometrów dalej w tym samym lesie może ich nie być w ogóle – wyjaśnia Soleng. 

– Jeśli kleszcz zostanie usunięty w ciągu 24 godzin, istnieje mała szansa, że człowiek zostanie zakażony. Czas jest tutaj bardzo istotny. Bez względu na temperatury do lasu powinniśmy chodzić w zakrytych butach i spodniach. To jak się ubierzemy również ma wpływ na to czy przyniesiemy ze sobą do domu kleszcza – podkreśla Soleng. 



wycieczka do lasu
foto: wikimedia.org 




źródło: aftenbladet.no
źródło zdjęcia frontowego: wikimedia.org - Krzysztof Kundzicz - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0


Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok