Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Czytelnia

„Tak” dla muzułmańskiej szkoły w Oslo

Redakcja

10 kwietnia 2014 12:16

Udostępnij
na Facebooku
„Tak” dla muzułmańskiej szkoły w Oslo



Przyszłej jesieni w norweskiej stolicy zostanie otwarta szkoła dla muzułmanów.


Walka o szkołę trwała rok. Pomysł wiele razy był odrzucany. Teraz jednak zatwierdzono wniosek złożony przez Stowarzyszenie Matek Muzułmańskich aby założyć szkołę dla 200 uczniów. Portal Osloby.no próbował skontaktować się z inicjatorami tego pomysłu w zeszłym tygodniu. Nie odbierano jednak telefonu, nie odpowiadano również na wiadomości elektroniczne.


Na razie udało się dowiedzieć, że dzieci uczące się w tej szkole będą miały oddzielny program nauki, w którym oprócz zwykłych przedmiotów, będzie uwzględnione również nauczanie islamu, filozofii oraz języka arabskiego. Według pomysłodawców, dzieci powinny być nauczane wartości islamskich jednocześnie jednak będzie kładziony nacisk na integrację w społeczeństwie norweskim.



muzułmanie
foto: DFID - UK Department for International Development/flickr.com

Nie wiadomo, gdzie dokładnie w Oslo będzie się mieścić szkoła. Istnieje także możliwość aby wynająć dla nowej placówki pomieszczenia zatwierdzone przez radę powiatu. Gmina nie jest jednak do końca przekonana. To ze względu na wcześniejsze doświadczenia związane z podstawówką Urtehagen, która działała od 2001 do 2004 roku.

- Jeśli chodzi o otwieranie nowych szkół, jesteśmy pozytywnie nastawieni. Jednak obawiamy się, czy są one w stanie zapewnić dobry poziom edukacji - mówi Anniken Hauglie, doradca ds. edukacji.



Fremskrittspartiet: Tak dla chrześcijan, nie dla muzułmanów.

– Ponieważ muzułmanie będą chodzili do osobnej szkoły, obawiam się, że nie odnajdą się później w norweskim społeczeństwie. Nasza społeczność już i tak jest w pewnym stopniu podzielona i dalsze podziały wcale nie uczynią jej lepszym – mówi Camilla Wilhelsem, przewodnicząca Fremskrittspartiet w Oslo.

Wilhelsem obawia się również o postępy uczniów dotyczące języka norweskiego.

– Jeśli chodzi o szkoły katolickie, jak najbardziej jesteśmy za tworzeniem prywatnych szkół. Można zaobserwować, że szkoły katolickie integrują się z innymi placówkami i uczniami. Chrześcijaństwo jest też w pewnym stopniu częścią naszej kultury, o której muzułmańskie dzieci też powinny coś wiedzieć – dodaje Wilhelsem.

Nieco inne zdanie ma Andres Halse, polityk działający w Arbeiderpartiet.

– Nie jestem fanem prywatnych szkół, które dodatkowo mają podłoże religijne. Tworzymy jeszcze większe podziały, których dzieci uczą się już od 6 roku życia. Nie możemy dzielić ludzi w oparciu, o to, w jakiego boga wybrali wierzyć – twierdzi Halse.




zadowolone dzieciaki
foto: flickr.com/shazron



Zmiana władz - zmiana decyzji

Według Einar Plather, z Centrum Edukacji i Szkolenia, prawdopodobnie bezpośrednim powodem przyjęcia wniosku w sprawie otwarcia muzułmańskiej szkoły jest fakt, że Stowarzyszenie Matek Muzułmańskich zmieniło władze w swojej organizacji.

- Wszystkie gminy są poproszone o wyrażenie swojego zdania na temat nowej szkoły. Nie mają jednak prawa do veta. Jeśli chodzi o wypowiedzi pochodzące z Oslo kommune, nie znaleźliśmy wśród nich żadnych przełomowych stwierdzeń. Będziemy traktować tę szkołę tak samo jak wszystkie inne. Również pod względem przeprowadzania kontroli – mówi Plather.



źródło: osloby.no
źródło zdjęcia frontowego:
flickr.com/photos/hellmy



Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok