Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytelnia

Sto lat temu urodził się Thor Heyerdahl

agnieszka.kujawa@mojanorwegia.pl

06 października 2014 11:20

Udostępnij
na Facebooku
Sto lat temu urodził się Thor Heyerdahl


Jeden z najsłynniejszych norweskich podróżników przyszedł na świat dokładnie 6 października 1914 w Larvik.



Już od małego w Heyerdahlu rozbudzana była ciekawość świata. Mama najsłynniejszego norweskiego odkrywcy miała bardzo szerokie zainteresowania naukowe, a kiedy jej syn był chory i leżał w łóżku dostawał do czytania nie bajki dla dzieci… ale książki antropologiczne. Heyerdahl studiował zoologię i geografię na Uniwersytecie w Oslo. W latach 1937-38 podróżnik mieszkał na wyspie Fatu Hiva, gdzie wraz ze swoją pierwszą żoną badał pochodzenie mieszkańców Wysp Południowych. Tam również odnalazł inspirację do przygotowania swojej najsłynniejszej wyprawy - „Kon Tiki”. Młody Thor porzucił studia i całkowicie poświęcił się potwierdzeniu teorii na temat pochodzenia Polinezyjczyków. 

Heyerdahl na Wyspie Fatu Hiva
foto: wikimedia.org

Heyerdahl mógłby obdzielić swoim życiorysem nie jedną osobę. W swoim ponad osiemdziesięcioletnim życiu wielokrotnie udowadniał, że nie ma rzeczy niemożliwych. Wybitny archeolog, etnograf i zoolog zasłynął dzięki wyprawie „Kon-Tiki”, kiedy przepłynął na tratwie z drzewa balsa, trasę z peruwiańskiego Callao aż do Polinezji. Podróżnik dotarł do wyspy Tuamotu i udowodnił, że ludność polinezyjska pochodzi tak naprawdę z Ameryki Południowej. Heyerdahl spędził płynąc na tratwie przez Ocean Spokojny aż 101 dni. Co ciekawe, od dziecka panicznie bał się wody, nauczył się pływać dopiero w wieku 22 lat. 

rekonstrukcja tratwy Kon-Tiki w Muzeum w Oslo
foto: wikimedia.org 


Świat nauki przeważnie sceptycznie przyjmował nowe pomysły i hipotezy Heyerdahla. Ten jednak był niezłomny i zawsze dążył do wyznaczonego sobie celu. Dlatego właśnie zapisał się w historii jako niestrudzony badacz i podróżnik. Thor Heyerdahl nigdy nie stracił ciekawości świata. To ona cały czas popychała go do odkrywania tajemnic. Przyjaciele i rodzina podróżnika przyznają, że Heyerdahl interesował się dosłownie wszystkim co go otaczało. W jednej z rozmów Heyerdahl powiedział: "Nigdy nie dożyłbym tak podeszłego wieku, gdybym nie miał swobody zaspokajania mej ciekawości..."   


Nieco mniej znane, ale również ciekawe wyprawy norweskiego globtrotera to m.in. ekspedycja na Wyspę Wielkanocną, gdzie Heyerdahl próbował rozwikłać tajemnicę kamiennych posągów nazywanych Moai oraz podróż w poszukiwaniu tożsamości Odyna. Podróżnik odwiedził także takie miejsca jak m.in. Barbados, Galapagos oraz Dżibuti. 

rzeźby Moai na Wyspie Wielkanocnej
foto: wikimedia.org 


W Oslo istnieje Muzeum Kon-Tiki upamiętniające historię życia i odkryć niezwykłego norweskiego podróżnika. Jego najsłynniejsza książka „Wyprawa Kon-Tiki” została przetłumaczona na ponad 70 języków, natomiast film dokumentujący wyprawę zdobył w 1951 roku Oscara. Heyerdahl zmarł w 2002 roku, miał 87 lat. Podróżnik został pochowany we Włoszech w Colla Micheri.



źródło: snl.no, kon-tiki.no, lucjanwolanowski.com, nrk.no
źródło zdjęcia frontowego: wikimedia.org - Bjørn Fjørtoft - Creative Commons Attribution 4.0

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok