Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Czytelnia

Sezon na żmije

Klaudia Synak

01 sierpnia 2014 12:28

Udostępnij
na Facebooku
Sezon na żmije



Tego lata atakuje wyjątkowo dużo żmij.

Giftinformasjonen (organizacja podlegająca ministerstwu zdrowia, podaje informacje o truciznach) zauważyła, że tegoroczne lato należy do żmij zygzakowatych. - Spora część ukąszeń jest poważna i wymaga hospitalizacji.

Łagodna zima zapewniła wielu żmijom warunki do przeżycia wiosną i teraz jest ich wiele między ludźmi, którzy korzystają ze słonecznego lata.

- W tym roku dostaliśmy wiele telefonów o żmijach, znacznie więcej niż w poprzednich latach. W czerwcu otrzymaliśmy ponad 100 zawiadomień o ukąszeniach żmij. Zazwyczaj otrzymujemy około 70-80 takich zawiadomień w przeciągu czerwca i lipca - mówi Mari Tosterud z Giftinformasjonen.


Zasięg występowania żmii zygzakowatej w Europie

Zasięg występowania żmii zygzakowatej w Europie
wikipedia.org


Tosterud mówi, że najczęściej ofiarą ukąszeń żmii padają młodzi ludzie po 20 roku życia.

- Można zauważyć, że dorosłych jest więcej. Jest stosunkowo niewielu ludzi starszych, którzy zostali ukąszeni, jednak całkiem sporo dzieci pada ofiarą żmij. Do tej pory w 2014 mieliśmy 26 przypadków ukąszeń wśród dzieci od 1 do 4 roku życia - mówi Tosterud.

Na pogotowiu

Żmija jest jedynym jadowitym wężem w Norwegii i jej ukąszenie może być śmiertelne, jednak około 30% wszystkich ukąszeń żmii to tak zwane ukąszenia suche (ukąszenia bez użycia jadu).

Pogotowie w Sarpsborg, Rakkestad i Moss spotyka się regularnie z przypadkami ukąszeń. W Fredrikstad zauważono wzrost liczby ukąszeń przez żmije.

- Tego lata mamy znaczący wzrost przypadków związanych z ukąszeniami żmii. Nie mamy żadnych statystyk, ale można z łatwością zauważyć po ilości wypadków, że tegoroczne lato należy do żmii - mówi Arnhild Sørheim Hoff, ordynator pogotowia w Fredrikstad.


Vipera berus

flickr.com/Lars Andersson


Opuchlizna, duszności i nudności

Arnhild Sørheim Hoff mówi, że od czasu do czasu trafiają się poważne przypadki ukąszeń.

Większość ludzi ma reakcję w pierwszej godzinie po ukąszeniu.

- Jeśli ktoś zostaje ukąszony, musi spodziewać się reakcji w miejscu ukąszenia. W tym miejscu będzie bolało, pojawi się opuchnięcie i odbarwienie skóry. Jest to dość łagodna reakcja. Jednak jeśli mamy opuchliznę, trudności z oddychaniem, nudności i wymioty, to musimy udać się na pogotowie lub do lekarza - mówi Sørheim Hoff.

Dzieci najbardziej zagrożone

Mari Tosterud z Giftinformasjonen radzi, że jeśli jest się osobą dorosłą, a nie mamy żadnych szczególnych symptomów po ukąszeniu, nie bierzemy leków na choroby sercowe, ani nie jesteśmy w ciąży, to możemy obserwować reakcję na ukąszenie w domu.


żmija zygzakowata

wikipedia.org


- Jeśli dziecko jest ukąszone przez żmiję, to zalecamy aby zostało na obserwacji w szpitalu. Zazwyczaj dzieciom nic nie jest, ale wiadomo, że dzieci są łatwiej podatne na symptomy, które wymagają hospitalizacji - mówi Tosterud.

Dorośli również mogą mieć niebezpieczną reakcję na ukąszenie żmii zygzakowatej.

- Część ukąszeń żmii jest tak poważna, że wymaga hospitalizacji. Jednak w Norwegii mamy dobre antidota i opiekę zdrowotną - mówi Tosterud.

 

Źródło: nrk.no

Zdjęcie źródłowe: wikimedia.org - Zdeněk Fric - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok