Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Czytelnia

Rząd będzie chronić drewniane stavkirker

marysia@mojanorwegia.pl

07 lutego 2015 06:00

Udostępnij
na Facebooku
Rząd będzie chronić drewniane stavkirker


Rząd norweski chce w tym roku przeznaczyć ogromne pieniądze na ochronę prawie 1000-letnich drewnianych kościołów.

Ogień jest największym zagrożeniem dla niezwykle starych i zabytkowych budynków, jakimi są kościoły klepkowe w Norwegii, nie tylko ze względu na materiał, z jakiego są zbudowane, ale również na ich wiek. W 2015 roku rząd chce zwiększyć wysiłki w walce z pożarami drewnianych budynków i kościołów.

- Priorytetem rządu jest ochrona drewnianych budowli i kościołów klepkowych przed ogniem, przeznaczy na ten cel budżet 20 milionów koron - mówi Tine Sundtoft, minister ochrony środowiska. 

Drewniane budynki można spotkać w całej Norwegii, przede wszystkim wzdłuż wybrzeża, zwłaszcza nad Oslofjord oraz na terenach Aust-Agder i Vest-Agder. To prawie 20 tysięcy różnego rodzaju budynków, w dużej mierze prywatnych domów. 

Pożar w Lærdal, który miał miejsce ostatniej wiosny, zwrócił uwagę na podatność na ogień zabytkowych domów i kościołów. Dlatego w tym roku rząd chce szczególnie zająć się ochroną tych dóbr. Fundusze zostaną zainwestowane w lokalizacje o największej wartości, którym brakuje odpowiedniego zaplecza przeciwpożarowego. 
- Konieczny jest wspólny wysiłek, by zabezpieczyć cenne zabytki na przyszłość - mówi Sundtoft.

Stavkirke Lærdal
Kościół w Lærdal, fot. commons.wikimedia.org

Niedawno pojawił się artykuł o tradycyjnych drewnianych domkach, które są swego rodzaju kulturowym dziedzictwem Norwegii. Jednak to nie one są najcenniejszymi zabytkami, lecz właśnie drewniane kościoły klepkowe, tak zwane stavkirker, które wznoszono w Norwegii od X do XVIII wieku. Są one niezwykle ważne dla norweskiej kultury, ponieważ obrazują mieszanie się wiary chrześcijańskiej z pozostałością wierzeń pogańskich - istotny proces społeczny i kulturowy okresu średniowiecza. 

Ciekawostką może być to, że budowniczymi drewnianych świątyń byli zazwyczaj budowniczy statków. Wiele takich kościołów naprawdę przypomina okręty! Wystarczy odpowiednio przyjrzeć się kształtom i ornamentyce. 

Według badań archeologicznych i historycznych w średniowieczu wzniesiono około tysiąca stavkirker. Do dziś przetrwało tylko 28 budynków - rząd norweski dołoży wszelkich starań, aby te ostatnie świątynie mogły w idealnym stanie prezentować istotną część norweskiej architektury i historii. 

Świątynia Wang
W Karpaczu znajduje się świątynia Wang, przeniesiona z Norwegii, fot. wikipedia.org

Zobacz jeszcze:


Źródła: norwaypost.no, wikipedia.org, wiedzaiedukacja.eu, norweski-notes.blogspot.com 
Zdjęcie frontowe: wikimedia.org - kirq (Tomasz Halszka) - Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5




Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok