Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Czytelnia

Rosyjskie sankcje nie szkodzą Norwegii

Joanna Irzabek

03 czerwca 2015 14:23

Udostępnij
na Facebooku
6
Rosyjskie sankcje nie szkodzą Norwegii


Stosunki między Rosją a Zachodem są najgorsze od czasów zimnej wojny. Ale sankcje przeciwko Moskwie nie zaszkodziły norweskiemu łososiowi.


Wojna handlowa


Kiedy Norwegia przyłączyła się do europejskich sankcji przeciwko Moskwie, ta odpowiedziała pięknym za nadobne i wprowadziła zakaz importu norweskich ryb. Spekulowano wtedy, że na antyrosyjskich sankcjach istotnie ucierpi jedna z najważniejszych branż eksportowych królestwa. Nic z tych rzeczy.

Czasy przyjaźni 


Przed sankcjami firmy norweskie zarabiały na Rosjanach miliardy. W 2013 r. Rosja była najważniejszym rynkiem eksportowym dla norweskich owoców morza - szczególnie łososia, pstrąga i śledzia. Rynek rosyjski stanowił wtedy 11 proc. całego eksportu norweskich połowów - a łosoś i pstrąg odpowiadały za jego 81 proc. 

Eksport norweski do Rosji przed sankcjami


Jednak wkrótce po wprowadzeniu sankcji w 2014 r. handel między Rosją a Norwegią - podobnie zresztą jak między Rosją a innymi krajami UE - wyraźnie się załamałSpecjalny wysłannik prezydenta Rosji, który odwiedził wtedy Norwegię, ostrzegał wprost w wypowiedzi dla norweskiej telewizji NRK
- Jeśli będziecie kontynuować sankcje, to poszukamy innych partnerów. Jest wielu chętnych: Chiny, Korea Południowa i inne kraje. 

Tymczasem w Polce...


Konflikt na Ukrainie mocno dał się we znaki także polskim przedsiębiorcom - a szczególnie polskim jabłkom. Eksport do Rosji tuż po sankcjach spadł o całe 10,5 proc. rok do roku, informował GUS. 

Eksport do Rosji to w sumie tylko około 5 proc. polskiego eksportu, ale po sankcjach jeszcze zmalał. Poważne spadki zanotowano w eksporcie części i akcesoriów do pojazdów silnikowych (-34 proc.), świeżych jabłek i gruszek (-30 proc.) oraz obuwia (-20 proc.). 

Dotkliwie ucierpieli polscy eksporterzy owoców i warzyw. W ubiegłym roku ich eksport do wschodniego sąsiada zmniejszył się aż o 40 proc. z 976 tys. ton do 561 tys. ton. Najgorzej wypadły na tym polskie jabłka.

Dla pocieszenia, niemiecki eksport do Rosji także się załamał: tu wywóz towarów do Rosji na początku 2015 r. spadł o blisko 35 proc., według danych Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden. 

Niemcy eksportują do Rosji przede wszystkim maszyny, pojazdy i produkty chemiczne.

Łosoś na szerokich wodach 


Ale skutki sankcji nie są wcale jednoznaczne. Gospodarcza "żelanza kurtyna" zmusiła wielu eksporterów do inwencji, dzięki której w handlu międzynarodowym nastąpiły przetasowania. 

Na przykład Islandia, która nie musi przestrzegać embarga, wywozi teraz do Rosji więcej śledzia; z kolei śledź norweski migruje na rynki, z których Islandia się wycofała. Podobnie norweski łosoś: on także znalazł sobie nowe rynki zbytu.

- Mamy tę wielką zaletę, że nie jesteśmy zależni od jednego dużego rynku - powiedział dyrektor ds komunikacji w Norges sjømatråd, norweskiej radzie ds. przetwórstwa rybnego - Owoce morza eksportujemy do 143 krajów, a łososia do ponad 100 krajów - chwalił się w wywiadzie dla portalu E24.

Gazowanie 


Norwegia zyskuje także na wojnie cenowej między Rosją a Ukrainą. Przed sankcjami Gazprom sprzedawał Ukrainie gaz po preferencyjnych cenach, ale w wyniku konfliktu politycznego zaczął domagać się wyżej ceny. Tymczasem Norwegia przejęła od Rosji pałeczkę największego dostawcy gazu do Europy Zachodniej. 


Czytaj także: Norwegia bije Rosję w eksporcie gazu.

Wojna cenowa między Rosją a Ukrainą

Sytuacja jest dodatkowo korzystna dla Norwegii dzięki osłabieniu korony - norweski śledź stał się przez to tańszy dla zagranicznych żołądków. 

Niech żyją sankcje 


Także polska gospodarka doskonale poradziła sobie z kryzysem na Wschodzie - uważa wicepremier Janusz Piechociński cytowany przez portal bankier.pl. Potwierdza to rosnący eksport i wzrost sprzedaży polskich towarów na rynkach, na których jeszcze niedawno polskie firmy były 
obecne tylko symbolicznie. 

Pojawiają się także głosy, że nawet sama Rosja skorzysta na sankcjach, bo dzięki blokadzie będzie zmuszona do poszukiwania nowych intratnych rynków zbytu.


zdjęcie: wikimedia.org - MARIAJONER - Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


pawel piotr

05-06-2015 16:15

ciszej ,bo jeszcze amerykany wprowadza demokracje w norwegi
tak jak w Wietnamie


Krystian Kozyra

05-06-2015 15:28

Rosyjskie sankcje nie szkodzą Norwegii...aha. Amerykańskie sankcje poprzez dramatyczny spadek cen ropy ostro wala w....Norwegow. Pytanie za 1 karmionego brązowymi kulkami łososia morskiego: kto jest szkodnikiem dla Norwegów?

Agnieszka Miller

04-06-2015 22:02

Wszystkim, którzy chcą znaleźć korepetytora rosyjskiego w Krakowie albo poszukują pracy jako nauczyciele tego języka polecam ten portal gdzie można zamieszczać i przeglądać ogłoszenia dotyczące nauki języków preply.com/pl/krakow/oferty-pracy-dla-nauczycieli-języka-rosyjskiego Polecam zwłaszcza tym, którzy chcą dzięki znajomości rosyjskiego zwiększyć swoje szanse na małopolskim rynku pracy, naprawdę warto!

rosjanie kupują za pośrednictwem litwy i łotwy także finlandii, cała rybe , i dzieki temu ruszyły firmy transportowe i handlowe w tych krajach. A co sie stanie jeśli rosja wycofa sie całkeim z tego posrednictwa? To jest właśnie element ekonomicznego szantażu , który pozwala na przyporzadkowanie sobie ekonomi krajów popeierających embargo , w całości lub częsciowo. I tyle wyszło z tych sankcji. Rosjanie jeszcze bardziej umocnili swój ekonomiczny w pływ w krajach dawnych republik....

pawel piotr

03-06-2015 21:48

Rosyjskie sankcje nie szkodzą Niemcom ,USA Francji Angkli
Wlochom Hiszpani


czyli starej uni szkodza tylko polskie rolnikom

Jan .

03-06-2015 15:25

Czyli wszyscy wlacznie z Rosjanami skozystali na ograniczeniu wymiany handlowej.
Jakis taki model matematyczny na tej podstawie trzeba by wybudowac.
Potem napisac ekonomie od nowa.
Obronic swe tezy.
I Nobel z teorii ekonomii murowany.

Det går bra.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok