Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytelnia

Rosnące bezrobocie wśród imigrantów

agnieszka.kujawa@mojanorwegia.pl

07 kwietnia 2015 12:15

Udostępnij
na Facebooku
3
Rosnące bezrobocie wśród imigrantów



Z danych przedstawionych pod koniec marca 2015 wynika, że 36,2% ludzi bez pracy w Hordaland to osoby przyjeżdżające do Norwegii w celach zarobkowych. 


Natomiast w całym Sogn og Fjordane 484 z 1246 zarejestrowanych bezrobotnych ma pochodzenie imigranckie. NAV szacuje, że ta wartość będzie rosła, szczególnie wśród imigrantów zarobkowych z krajów należących do OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju). 

– Sytuację na rynku pracy może poprawić ułatwienie dostępu imigrantom zarobkowym do nauczania języka obowiązującego w naszym kraju – twierdzi Tommy Johansen z NAV Hordaland w wywiadzie dla Vest24.

Osoby dobrze władające norweskim mają większe szanse na zdobycie zatrudnienia oraz większą elastyczność przy wyborze ofert. Nie jest to odosobniony pogląd. Podobne zdanie ma również Knut Steinar Eitumgjerde, dyrektor NAV w Sogn og Fjordane. 

– Możemy przytoczyć bardzo wiele przykładów, które poparłyby tezę, że nauka języka daje dużo większe możliwości ludziom chcącym zdobyć pracę w Norwegii – mówi Eitmugjerde. 

kandydaci czekający na rozmowę o pracę
fot. fotolia.com

NAV uważa, że do wzrostu parametru bezrobocia, nie tylko w Sogn og Fjordane, w dużej mierze przyczyniły się dwie grupy imigrantów przyjeżdżających do Norwegii. Do pierwszej zaliczają się ludzie pochodzący z krajów należących do OECD, którzy w głównej mierze przybywają do krajów skandynawskich głównie w celach zarobkowych. Natomiast drugą grupę stanowią osoby starające się o przyznanie azylu. Uchodźcom przysługuje prawo do chodzenia na nieodpłatne zajęcia z języka norweskiego, co ma ułatwić późniejszy proces asymilacji. Pierwszej grupie emigrantów nie przysługuje jednak takie przywilej . Według niektórych ekspertów z NAV to może być jedną z przyczyn rozbieżności również przy szukaniu zatrudnienia. Pod koniec marca bezrobocie wśród osób, które uzyskały azyl wynosiło 16,4%. W grupie emigrantów zarobkowych pochodzących z państw należących do OECD wartość ta stanowiła 19,8%. W przypadku drugiej grupy parametry stale rosną, co niepokoi NAV.

– Imigranci mają prawo do świadczeń socjalnych, które sobie wypracowali. Celem otwarcia rynku pracy w ramach działań OECD nie było jednak aby imigranci zarobkowi przyjeżdżali korzystać tylko ze świadczeń socjalnych, a wiemy że i takie sytuacje się zdarzają. NAV zbiera dane dotyczące pracowników głównie z Polski, Litwy i Estonii aby potem przeprowadzić analizę co dzieje się z tymi grupami na rynku pracy – mówi Johansen.

Problemy ze znalezieniem pracy mogą mieć imigranci mieszkający w okręgu Telemark. Na początku 2015 roku było tam zarejestrowanych 3476 bezrobotnych aż 955 z nich stanowili imigranci. Wzrost wskaźnika bezrobocia może również według przewidywań NAVu wzrosnąć w Rogaland i Vest-Agder.


źródło: vest24.no, ssb.no, nav.no
źródło zdjęcia frontowego: fotolia.com - royalty free


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


pawel piotr

07-04-2015 21:13

i kilkunasty na zwolnieniu lekarskim ,kilkadziesiat na APP
i kilkaset na socjalu i rencie /alkocholowej/
no i oczywiscie jeszcze ci co pracuja na ringvikar
jeden dzien w tygodniu albo w miesiacu

Jan .

07-04-2015 20:37

A ja mam takie ciekawe spostrzezenie.
BEZROBOTNY w statystykach, to osoba zarejestrowana w NAV jako ktos, kto TWIERDZI ze bardzo by chcial pracowac, ale akurat teraz nic nie moze sobie znalezc. W wielkim uproszczeniu oczywiscie.

I teraz mam pytanie do kazdego Polaka ktory to czyta. Wyobraz sobie, ze tu gdzie teraz mieszkasz w Norwegii mieszkasz... od momentu swego urodzenia. Ze twoja rodzina to sami rdzenni Norwegowie. Ze masz wielu przyjaciol Norwegow i setki znajomych. Znasz doskonale wszystkich w okolicy. Szkole skonczyles w Norwegii, dyplom tez tu robiles... Po norwesku mowisz jak po polsku, jednym slowem WYOBRAZ SOBIE, ZE JESTES NORWEGIEM. Otacza cie rodzina, przyjaciele, znajomi, rdzenni Norwegowie, a wiekszosc z nich bardzo chce Ci pomoc.

Wyobraziles to sobie?

Teraz pytanie. Gdyby tak bylo, ile czasu zajelo by Ci znalezienie sobie pracy?

Prosze teraz zwrocic uwage na liczby podane w artykule. Pomimo tego, ze Norweg jest Norwegiem, w kazdym regionie Norwegii na kazdego bezrobotnego emigranta przypada kilku bezrobotnych Norwegow.

Pozostawiam do przemyslen bez dalszego komentarza.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok