Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytelnia

Pijani rodzice – wakacyjny koszmar

marysia@mojanorwegia.pl

09 lipca 2015 11:29

Udostępnij
na Facebooku
Pijani rodzice – wakacyjny koszmar


Razem z początkiem wakacji w Norwegii wzrasta spożycie alkoholu. Jak co roku, trzeba przypominać dorosłym, żeby nie narażali swoich dzieci na trudne doświadczenia związane z obecnością pijanych rodziców.


Nie dla każdego dziecka lato kojarzy się z wakacjami i wypoczynkiem. Okazuje się, że niektórzy ze strachem czekają na ciepłe dni - bo one oznaczają imprezujących rodziców, którzy nie zamierzają pić z umiarem. 

- Dzieci dobrze widzą, kiedy rodzice piją - mówi Sylwia Obuchowicz, pracownik Alarmtelefonen - są świadkami kłótni i zdają sobie sprawę z tego, że mogą być wykorzystystywane. 

Dodaje również, że dzieci, które dzwonią, są przestraszone i nie czują się bezpiecznie. 

Whisky z kostkami lodu
fot. MN

Wypowiedź Sylwii Obuchowicz ilustrują również statystyki. A te nie wyglądają dobrze. Organizacja AV-OG-TIL, która zajmuje się pomocą dzieciom pijanych rodziców, informuje, że co drugi norweski rodzic codziennie pije alkohol w okresie letnim. Z kolei dane opublikowane przez Ipsos MMI pokazują, że 6 na 10 rodziców w czasie wakacji pije alkohol w obecności dzieci. 

Elise Nyborg Eriksen, rzecznik prasowy AV-OG-TIL, jest zaskoczona tak wysokimi liczbami. Podkreśla, że za nimi kryją się dzieci, które nie mogą liczyć na wymarzone wakacje. 

- Bardzo często jest tak, że dzieci, które dorastały przy osobach niestroniących od alkoholu, są później przestraszone i zawiedzione, że nikt nie zainterweniował. Że nikt z nimi nie porozmawiał, choć niektórzy wiedzieli, co się dzieje w domu. 

Jednym z celów organizacji jest uświadomienie rodzicom, jak trudnym doświadczeniem dla dzieci jest obecność pijanych rodziców, oraz uwrażliwienie dorosłych na tę kwestię. 

Alarmtelefonen for barn og unge (telefon zaufania dla dzieci i młodzieży)


Źródła: tnp.no, nrk.no 
Zdjęcie frontowe: fotolia.com - royality free




Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok