Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Czytelnia

Pięć powodów, dla których zima w Norwegii zachwyca

marta.domzalska@mojanorwegia.pl

26 stycznia 2014 05:25

Udostępnij
na Facebooku
Pięć powodów, dla których zima w Norwegii zachwyca



Jest wiele powodów, dla których zachwycamy się zimowym krajobrazem Norwegii. Oto pięć, które przychodzą na myśl jako pierwsze.


wikipedia.org




1. Aurora borealis, czyli cudowna zorza polarna

Każdy, kto widział zorzę polarną zachwyca się jej pięknem, ale czy kiedyś zastanawialiście się jak to zjawisko powstaje?


zorza

wikipedia.org


Zorza jest wynikiem przepływu prądu w jonosferze, do którego dochodzi na wysokości ok. 100 km nad Ziemią. Słońce emituje tzw. wiatr słoneczny, a podczas rozbłysków wyrzuca z siebie dużą ilość cząsteczek (protony). Cząsteczki, zbliżając się do ziemi, są odchylane przez ziemskie pole magnetyczne. Cząstki są chwytane przez ziemską magnetosferę, po czym poruszają się po torze w kształcie helisy. Tor ten przebiega wzdłuż linii pola magnetycznego, która łączy przeciwległe bieguny magnetyczne. Wspomniany ruch cząsteczek jest powodem świecenia zorzowego.

Zorze są obserwowane podczas burz jonosferycznych, a wysoka wówczas jonizacja powoduje zaburzenia w rozchodzeniu się fal radiowych, a nawet ich zupełny zanik.


zorza zimą

wikipedia.org


Czy wiecie, że świecenie zorzowe może być wywołane w sposób nienaturalny?

Zorzę wywołano co najmniej dwa razy. Obie próby zostały skrytykowane przez ekologów. 1) Dokonano tego poprzez detonację ładunku jądrowego, który ogrzewał jonosferę. 2) Aparatura amerykańskiego programu badawczego HAARP również wywołała sztuczną zorzę polarną na skutek podgrzania jonosfery falami elektromagnetycznymi w zakresie fal krótkich o dużej energii skupionymi na niewielkiej przestrzeni.



Festiwal zorzy polarnej (25.01 – 2.02.2014)

Festiwal zapoczątkowano w 1988 roku. Jest to wielka muzyczna feta, która każdego roku przyciąga wielu znanych artystów. W wydarzeniu brały udział najlepsze skandynawskie orkiestry symfoniczne.



2. Zwierzęta zimowe i nie tylko


Zimą zwierzęta przyodziewają nową, ciepłą szatę. Ich futra i sierść stają się gęste i niezwykle czyste, przez co wydają się majestatyczne i piękniejsze niż zwykle.



Lisy polarne to drapieżniki z rodziny psowatych. Ich szata letnia jest koloru szaro – brązowego, zimą natomiast zwierzęta te stają się śnieżnobiałe. Daje im to możliwość wtopienia się w otoczenie i uniknięcie ataku większych drapieżników.


lis polarny

wikipedia.org



Łosie to największe żyjące współcześnie ssaki kopytne z rodziny jeleniowatych. Wyróżniają się charakterystycznym porożem i nieproporcjonalnie długimi kończynami, przez co wydają się nieco nieporadne.


łosie

wikipedia.org



3. Raj dla miłośników sportów zimowych


Norweska zima stwarza niesamowite możliwości do uprawiania sportów zimowych. Każdy, niezależnie od upodobań, znajdzie coś dla siebie. Miłośnicy śnieżnego szaleństwa z pewnością wybiorą się na narty lub snowboard. Osoby, które nie lubią lub boją się szybkich zjazdów, mogą skusić się na wyjście z dziećmi na sanki lub rodzinny kulig.

snowboard

wikipedia.org

 

narciarstwo
wikipedia.org

 

 

kulig

wikipedia.org


4. Słyszeliście kiedykolwiek o lodowym hotelu?

Budynek hotelowy wykonany jest w całości z lodu, a konkretniej z ogromnych lodowych brył, które kształtowane są w specjalnych, metalowych formach. Siedziska i łózka pokryte są skórami, które pozwalają np. na wizytę w barze i wypicie kilku drinków. Hotel jest wielką turystyczną atrakcją i każdego roku zwabia swą oryginalnością wielu gości.


 

ice hotel
wikipedia.org

 


 

ice hotel
wikipedia.org

 


5. Najprzytulniejszy domek świata na łonie natury, czyli hytta


Gdzie Norwegowie najczęściej wybierają się na ferie zimowe? Do swojej własnej lub wynajętej 'hytty' oczywiście. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do spędzania długich zimowych wieczorów. Grzejąc się przy kominku obserwowanie zaśnieżonych terenów staje się prawdziwą przyjemnością.


hytta

wikipedia.org


hytta

flickr.com




Źródła: wikimedia.org

Zdjęcie slajderowe: flickr.com




Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok