Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek za 2023

Czytelnia

Nowe technologie służą norweskim seniorom

Udostępnij
na Facebooku
Nowe technologie służą norweskim seniorom


Zapewniają samodzielność, komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Oto mieszkania idealne.


Osoby w podeszłym wieku bardzo często napotykają na swojej drodze liczne trudności związane z samodzielnym funkcjonowaniem. W wielu przypadkach, nie mogąc liczyć na pomoc rodziny lub przyjaciół, skazane są na zamieszkanie w domu opieki lub innego tego typu placówce. Norwegia, jako państwo opiekuńcze, dba o komfort seniorów i zapewnia im wszelkie udogodnienia pozwalające na godne spędzenie starości. Mowa tu o nowoczesnych technologiach, które stają się coraz bardziej popularne i wzbudzają ogromne zainteresowanie nie tylko w kraju, ale także za granicą.


Velferdsteknologien, czyli tak zwana technologia dobrobytu, może stać się prawdziwym przyjacielem seniorów, którzy chcą spędzić starość we własnym domu. Gmina Oslo przeznaczyła 20 milionów koron na rozwój wspomnianej technologii. Prace mają trwać do roku 2018.


Pomoce technologiczne adresowane do osób starszych, już od jakiegoś czasu funkcjonują na rynku. Teraz planowane jest przyspieszenie i wzrost zastosowania technologii na terenie całego kraju. Wiele gmin aktywnie zaangażowało się w akcję i systematycznie organizuje pokazy mieszkań wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt ułatwiający funkcjonowanie.


Solfrid Rosenvold Lyngroth - pielęgniarka specjalizująca się w geriatrii oraz ergonomistka Sigrid Aketun to jedne z osób odpowiedzialnych za prezentowanie nowoczesnych mieszkań, a także dokładne wyjaśnienie działania poszczególnych sprzętów.

łazienka

fot. osloby.no

Ważna jest kolorystyka wnętrz

W przykładowym mieszkaniu przyjaznym osobom starszym mieszka Alma. Jej najbliższe otoczenie naszpikowane jest technologicznymi nowinkami. Znajdują się tam czerwone meble, fioletowa pościel oraz turkusowe płytki łazienkowe, które tworzą barwne kontrasty. Dobór kolorów w mieszkaniu nie jest przypadkowy. Odgrywa bardzo ważną rolę w życiu osób zmagających się z zaburzeniami poznawczymi. Jaskrawe sprzęty i dodatki pomagają osobom z demencją w odnalezieniu się w konkretnym miejscu, niwelują także stres i poczucie niepokoju.


Samodzielność przede wszystkim

Ciągłe proszenie innych osób o pomoc jest krępujące i mało komfortowe. Zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy na pierwszy rzut oka bardzo prozaiczne. Gdzie jest toaleta? Czy jest już noc? Jaki mamy dziś dzień tygodnia? W takich przypadkach z pomocą przychodzi technologia dobrobytu, która zapewnia osobom wiekowym bezpieczne środowisko życia.


Siedząc w swoim fotelu, Alma widzi inne pomieszczenia, dzięki czemu doskonale zdaje sobie sprawę z rozkładu mieszkania. W zasięgu wzroku ma łazienkę, sypialnię oraz kuchnię – takie rozwiązanie zapewnia jej poczucie bezpieczeństwa oraz komfort psychiczny.

Jeśli w środku nocy Alma wpadnie na pomysł, by wyjść z mieszkania, na cyfrowej tablicy znajdującej się w salonie wyświetli się ostrzegawczy napis: „Jest noc. Nie wychodź.”

Gdy Alma wstaje z łózka, nacisk jej stóp na podłogę jest automatycznie rejestrowany. W skutek tego zapalają się światła mające zapobiec potknięciom i upadkom.


W zeszłym roku mieszkanie Almy odwiedziło około 1200 osób. 240 zainteresowanych przybyło z Oslo i innych norweskich gmin. Reszta przyjechała z zagranicy, między innymi z Polski oraz Danii. Nowoczesne mieszkanie mogą odwiedzać nie tylko przedstawiciele specjalistycznych przedsiębiorstw zajmujących się dostawą nowych technologii. Osoby prywatne zainteresowane tematem także mogą liczyć na fachową prezentację możliwości domostwa.

zegar

fot. osloby.no

Bezpieczeństwo

Starszym osobom zdarza się zapomnieć o zgaszeniu świecy. Pielęgniarki pracujące w prywatnych domach bardzo często przyznają, że zdarza im się zapobiegać pożarom.


Sigrid Aketun jako przykład bezpiecznego domu, podaje oczywiście mieszkanie Almy wyposażone w liczne detektory dymu. Czujniki są sprzężone z centralą bezpieczeństwa i w razie potrzeby uruchamiają się natychmiastowo. Generują wodną mgiełkę, która jest w stanie pokryć obszar około 50 metrów kwadratowych. Technologią inspiruje się coraz więcej norweskich przedsiębiorstw i stopniowo wprowadza ją również do innych domów prywatnych.


Jak nauczyć osoby starsze poruszania się w nowoczesnym środowisku?

- Bardzo ważne jest, aby zaznajamianie z technologią zacząć najwcześniej jak to tylko możliwe. W ten sposób wzrastają szanse na zapoznanie się z nowoczesnością i sprawne funkcjonowanie bez pomocy osób trzecich – wyjaśnia Aketun.


Jak dostosować mieszkanie do lokatora?

Każdy potencjalny użytkownik wyposażonego w nowe technologie mieszkania, musi być odpowiednio przebadany. Należy sprawdzić, czy takie rozwiązanie pasuje do konkretnej osoby oraz ustalić jakie w jakie udogodnienia musi być wyposażony dom. Każde mieszkanie przystosowane jest do jednej konkretnej osoby i jej indywidualnych potrzeb.

Dysponujemy tak zwanymi „rozmowami od serca”, podczas których sporządzamy dokładny wykaz potrzeb konkretnej osoby. Bardzo ważne są elementy sprawiające przyjemność, takie jak na przykład zamontowany w poduszce odtwarzacz CD, który zapewnia posłuchanie przed snem ulubionej muzyki.

tablet

fot. osloby.no

Korzystanie z najnowszych technologii zawsze wiąże się z ogromnymi kosztami. Norwegowie często mogą sobie na nie pozwolić. O takim komforcie finansowym nie można mówić niestety w przypadku polskich seniorów. Pozostaje liczyć, że w przyszłości nowinki techniczne będą tańsze, a korzystanie z nich stanie się oczywistością.


O seniorach i adresowanych do nich technologiach pisaliśmy już w artykule Jedyny taki "dom" seniora .



Źródła: osloby.no / wikipedia.org

Zdjęcie fontowe: fotolia.pl - royalty free



Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok