Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

11
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytelnia

Norweskie wpływy w Korei Północnej

Udostępnij
na Facebooku
Norweskie wpływy w Korei Północnej



Henrik Placht i Morten Traavik chcą otworzyć w  Koreańskiej Republice Ludowo-Demokratycznej... Akademię Sztuk Pięknych.


Projekt towarzyszący wydarzeniu ma się nazywać „Verdens verste diktatur” czyli „Najgorsza dyktatura świata”. Artyści na razie nie chcą zdradzać więcej szczegółów na temat swojej pracy. 


Dzięki kontrowersyjnemu związkowi z północnokoreańską dyktaturą, Morten Traavik już zdążył zająć sobie miejsce w norweskich mediach.Dzięki kontaktom z reżimem, Traavik organizował różne projekty artystyczne w Korei Północnej. Na przykład udało mi się przeprowadzić w Pyongyangu... paradę z okazji norweskiego święta niepodległości 17.05. Co ciekawe, północnokoreańskie władze już wyraziły zgodę na wykonanie nowego projektu. Artyści wyruszyli 17 sierpnia do stolicy Korei Północnej aby zacząć pracę. 


widokówka z Pyongyangu
foto: wikimedia.org


Projekt jest na razie w pierwszej fazie rozwoju. Artyści nie uzyskali jeszcze oficjalnych norweskich patronatów, które pozwoliłyby na pełną realizację planu zarówno pod względem artystycznym jak i ekonomicznym. 

– To będzie jak most między Pyongyangiem a światem – komentuje wspólny projekt artystyczny Henrik Placht. 

Obecny rektor Wyższej Szkoły Artystycznej w Bergen, Johan Sandborg jest raczej pozytywnie nastawiony do projektu Traavika i Mortena. Nie zajął jednak jeszcze oficjalnie konkretnego stanowiska. Natomiast Cecile Broch Knutsen, rektor Akademii Sztuk Pięknych w Oslo wyraziła swoją opinię dość jasno. 

– Ten projekt niesie za sobą wiele problemów. Jakość kształcenia w Korei Północnej i w Norwegii znacznie się różni. Jeśli Uniwersytet ma stać się pewnego rodzaju „gwarantem” tego projektu, systemy edukacyjne powinny być wyrównane, a na ten moment jest to niemożliwe – mówi Knutsen.

Doktorantka z Wydziału Teatru na Uniwersytecie w Oslo, Julie Rognved uważa, że ten projekt zapowiada się bardzo interesująco. 

– W tym dalekim kraju żyją ludzie, którzy nie mieszkają w nowoczesnym społeczeństwie, mają ograniczony dostęp do mediów, żyją w bardzo zamkniętym środowisku. To wszystko może jednak sprawić, że ujrzymy sztukę, która nie będzie podobna do niczego innego na świecie – twierdzi Rognved. 

Morten Traavik to norweski reżyser i artysta. Był m.in. dyrektorem teatru w Szwecji oraz w Rosji. Mężczyzna jest również znany ze swoich kontrowersyjnych kontaktów z reżimem północnokoreańskim. Jego wystawa „Power Games” uczyniła z niego pierwszego artystę, który pokazywał swoje prace jednocześnie w USA i w Korei Północnej. 


Morten Traavik podczas jednej ze swoich wizyt
foto: voanews.com


Natomiast Henrik Placht to absolwent Wyższej Szkoły Artystycznej w Bergen. Jego obrazy wystawiane były w największych galeriach na świecie. Artysta jest również mocno zaangażowany społecznie. Pomagał m.in. w organizowaniu licznych wydarzeń artystycznych w Palestynie.


Henrik Placht w swojej galerii
foto: fineart.no



żródło: nrk.no, traavik.info, henrikplacht.com 
źródło zdjęcia frontowego: wikimedia.org - Gilad Rom - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0


Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok