Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytelnia

Norweska ruletka

Udostępnij
na Facebooku
Norweska ruletka


Zdrapki, loterie pieniężne – hazard. Oto z czym boryka się ponad 20 tysięcy Norwegów.


Mniej hazardzistów

- Bardzo cieszy nas fakt, że liczba nałogowych hazardzistów zmniejszyła się w ostatnich latach. Jednocześnie musimy szanować tych, którzy walczą z konsekwencjami swojego nałogu. Należy również pamiętać, że problemy nałogowych graczy dotyczą nie tylko ich samych, ale również osób z ich najbliższego otoczenia – powiedział Alte Hamar dyrektor Lotteri- og stiftelsestilsynet.

 

Mężczyźni szczególnie podatni na uzależnienie od hazardu

Badania wykazały, że 59,1% osób w wieku od 16 do 74 lat brało w zeszłym roku udział w grach hazardowych. Wiadomo także, że kobiety były nimi dużo mniej zainteresowane niż mężczyźni. Jeśli chodzi o najpopularniejszą grę, ankietowani wskazywali najczęściej zdrapkę (skrapelodd).

 

zdrapka

wikipedia.org


Jak zdrapki, to i internet

Polem do popisu dla hazardzistów jest również Internet. 26,7% zapytanych osób przyznało, że w ciągu ostatniego roku brało udział w internetowych grach pieniężnych. Także w tej dziedzinie mężczyźni, szczególnie ci młodzi, mają przewagę nad kobietami.

Jeśli Norwegowie grają przez Internet, zamieszane są w to także wszelkie media społecznościowe – tutaj swoją działalność na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy zadeklarowało 22,6% respondentów.

 

Badania przeprowadzone jesienią 2013 roku na Uniwersytecie w Bergen wykazują, że graczy można podzielić na cztery grupy:

1. osoby grające od czasu do czasu

2. gracze znajdujący się w grupie niskiego ryzyka

3. gracze znajdujący się w grupie wysokiego ryzyka

4. hazardziści, którzy borykają się z poważnymi problemami – osoby uzależnione

 

automaty do gier

wikipedia.org


Jak swój stopień uzależnienia oceniają ankietowani?

Większość respondentów uważa, że zalicza się do pierwszej grupy. Do drugiej grupy należy 7,8% osób, 2,4% graczy sądzi, że znajduje się w grupie ryzyka. Tylko 0,6% ankietowanych zdaje sobie sprawę ze swojego uzależnienia.

 

W porównaniu z wcześniejszymi badaniami przeprowadzanymi na terenie Norwegii można zauważyć, że spadła liczba osób zarówno w drugiej, jak i czwartej – ostatniej grupie.

 

hazard

wikipedia.org


Mina Gerhardsen z ośrodka zajmującego się pomocą osobom uzależnionym przyznaje, że ten spadek jest bardzo pozytywny. Wciąż jednak niepokoją ją tego typu uzależnienia od wszelkich gier hazardowych.

 

- Widzimy, że 22 tysiące Norwegów boryka się z uzależnieniem od hazardu, a prawie 380 tysięcy plasuje się gdzieś pomiędzy punktem pierwszym a drugim. Musimy zdawać sobie sprawę, że te osoby także znajdują się w grupie ryzyka. Badania przeprowadzone w tym roku ukazują, że na Norwegię czeka jeszcze wiele wyzwań związanych z hazardem – powiedziała Gerhardsen,

 

 

 


 

Źródła: abcnyheter.no / klassekampen.no / wikipedia.org

Zdjęcie slajderowe: wikipedia.org


 


Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok