Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

6
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytelnia

Norweska służba zdrowia: młodzi pacjenci bardziej uprzywilejowani niż starsi

marta.domzalska@mojanorwegia.pl

12 listopada 2014 12:28

Udostępnij
na Facebooku
Norweska służba zdrowia: młodzi pacjenci bardziej uprzywilejowani niż starsi


„Ależ to jest oczywiste: młodzi, pełnosprawni ludzie są dla społeczeństwa dużo bardziej wartościowi niż starsi, bezużyteczni, którzy nie przyczyniają się do rozwoju gospodarczego” - pisze norweski internauta.


Prioriteringsutvalg* uważa, że wiek pacjentów ma ogromne znaczenie i powinien być priorytetowym czynnikiem branym pod uwagę przez służbę zdrowia.

Komisja działająca pod kierownictwem profesora Uniwersytetu w Bergen Olego Frithjofa Norheima już w najbliższą środę przedstawi swoje zalecenia dotyczące priorytetów w norweskiej służbie zdrowia. Jak piszą dziennikarze gazety Aftenposten, komisja przygotowała wiele propozycji, a jedna z najważniejszych dotyczy tak zwanego kryterium utraty zdrowia.

badanie

wikipedia.org

Młodsi mają większe prawo do leczenia

Oznacza to, że długość trwania choroby może zadecydować o tym, ile pieniędzy państwo przeznaczy na leczenie konkretnego pacjenta. Punktem wyjścia dla ustaleń komisji jest założenie, iż mężczyźni i kobiety w Norwegii żyją średnio 80 lat. Jak mówią statystyki, 67 lat z tych osiemdziesięciu to tak zwane dobre lata. Dowodzi to temu, że wraz z każdym rokiem „wartość” młodych ludzi, w przeciwieństwie do starszych, znacznie wzrasta.


- Osoby, które żyją długo, mają za sobą wiele dobrych lat. Natomiast ci, którzy w młodym wieku poważnie chorowali, mają w swoim cyklu życiowym dużo mniej szczęśliwych, udanych lat – mówi Ole Frithjof Norheim.

Szpital

pixabay.com/biker_becca

Internauci: to niesprawiedliwe

- Kto uważa, że to właśnie młodzi ludzie powinni mieć pierwszeństwo? Dlaczego nie mężczyzna/kobieta w wieku pięćdziesięciu lat, mający/a za sobą wiele lat pracy i płacenia podatków lub czterdziestoletni uchodźca z Syrii? Norweska służba zdrowia nie jest w stanie pomóc wszystkim potrzebującym, a według wstępnych danych, w nadchodzących latach nasz kraj ma przyjąć 10 tysięcy uchodźców. Ta sytuacja jest trudna do zrozumienia – pisze pod artykułem w gazecie vg.no Laila Hansen


Minister i rzecznik ds. polityki zdrowotnej popierają postulaty

Minister Zdrowia Bent Høie twierdzi, że komisja porusza w swoim raporcie wiele ważnych kwestii. Ważnym problemem według niego jest tendencja wśród pacjentów do przeprowadzania niepotrzebnych badań.

- Jestem bardzo pozytywnie nastawiony to tego, co słyszę. Ostateczna decyzja co do proponowanych zmian w sektorze zdrowia zapadnie jednak dopiero po obradach parlamentarnych. Nieodpowiednie byłoby podjęcie natychmiastowej decyzji, bez konsultacji – mówi Høie.

Bent Høie

Bent Høie / wikipedia.org

Pozytywnie nastawiony do propozycji zawartych w raporcie jest również członek Partii Pracy, rzecznik do spraw polityki zdrowotnej, Torgeir Micaelsen.

- Cieszę się z działań podejmowanych przez komisję i mam nadzieję na szeroką debatę w przyszłości – mówi.


Torgeir Micaelsen

Torgeir Micaelsen / flickr.com/arbeidetpartiet

Czy starsi ludzie mają umrzeć?

Zdaniem wielu członków komisji, z którymi rozmawiali dziennikarze gazety Dagsavisen, pierwszeństwo w służbie zdrowia powinny mieć przede wszystkim przewlekle chore dzieci oraz młodzież.

Z tej wypowiedzi można wysnuć następujący wniosek: służba zdrowia powinna odmówić leczenia przedłużającego życie starszych pacjentów oraz przepisywania im drogich, eksperymentalnych medykamentów.


- Ależ to jest oczywiste: młodzi, pełnosprawni ludzie są dla społeczeństwa dużo bardziej wartościowi niż starsi, bezużyteczni, którzy nie przyczyniają się do rozwoju gospodarczego. Witamy w państwie apartheidu – pisze internauta Leif Wie.

chore dziecko

flickr.com/o5com

Za młody, za stary... O co tu chodzi?

- O działaniu służby zdrowia przekonałam się, gdy cierpiałam na silny ból pleców, przepuklinę i rwę kulszową. Dowiedziałam się, że nie mogę być zoperowana, ponieważ jestem na to zbyt młoda. Teraz mam poważne problemy z kręgosłupem, a moje nogi nie funkcjonują tak, jak należy. Pomoc powinna nadejść dużo wcześniej, teraz jest już za późno!!! – skarży się internautka Edel Marie Økland.


Jakie są Wasze doświadczenia z norweską służbą zdrowia, spotkaliście się już z priorytetowym podejściem do młodszych pacjentów?


*Prioriteringsutvalg to publiczna komisja powołana przez Ministerstwo Zdrowia w celu analizowania i ustalania priorytetów w sektorze zdrowia.


Źródła: prioriteringsutvalget.stat.no / vg.no / aftenposten.no / dagsavisen.no / flickr.com/arbeiderpartiet / flickr.com/o5com / wikipedia.org / pixabay.com

Zdjęcie frontowe: pixabay.com - CC0



Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok