Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

13
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytelnia

Norwescy ekolodzy zapowiadają obronę Førdefjorden

agnieszka.kujawa@mojanorwegia.pl

20 kwietnia 2015 13:07

Udostępnij
na Facebooku
2
Norwescy ekolodzy zapowiadają obronę Førdefjorden


Rozwój przemysłu wydobywczego kosztem dbania o środowisko? Nordic Mining ma zamiar zrzucać odpady kopalniane do wody. Norwescy aktywiści nie chcą się na to zgodzić.

Engebøfjellet kryje w sobie jedne z największych złóż rutylu na świecie. Tego minerału używa się przy produkcji pigmentów do farb, plastiku, a także jako surowiec wykorzystywany do produkcji tytanu. Ten ostatni argument najczęściej jest wykorzystywany przez koncern Nordic Mining.

– Negocjacje trwały długo, ale w końcu nastąpił wielki dzień. Jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się dojść do porozumienia i że będziemy mogli nadzorować wydobycie rutylu w tej okolicy. Naszym celem jest wspieranie regionalnego, długotrwałego rozwoju. Równocześnie chcemy aby Norwegia wzmocniła swoją pozycję na rynku surowców tytanowych – mówi w wywiadzie dla NRK, Ivar Fossum, prezes Nordic Mining.

Przedstawiciele Nordic Mining zapewniają, że ekolodzy demonizują całą sprawę związaną z wyrzucaniem odpadów kopalnianych do wody. Monica Mæland, norweski minister gospodarki, zapewnia również, że poziom natężenia szkodliwych pierwiastków i ich ewentualny wpływ na wody wokół fiordu będzie cały czas kontrolowany.

Monica Mæland, norweski minister gospodarki
fot. wikimedia.org

Nordic Mining chce zainwestować w projekt około 2 miliardów koron. Ekolodzy szacują jednak, że każdego roku w wyniku pozyskiwania rutylu do wody trafi aż 6 milionów ton odpadów.

Fjord Førde, który mieści się w Sogn og Fjordane stanowi dom dla populacji dorsza i łososia. Ingerencja w naturalne środowisko fauny i flory żyjącej w okolicach fjordu może przyczynić się do zniszczenia przyrody. Rutyl ma być wydobywany z Engebøfjellet, w gminie Naustdal, znajdującej się na północ od Førdefjorden. Biologowie morscy ostrzegają jednak, że odpady powstające przez działałność kopalni zrzucane do wody w jednym miejscu, mogą negatywnie oddziaływać na organizmy żyjące w oddalonych od punktu wydobycia lokalizacjach. Naukowcy najbardziej obawiają się szerokiego rozprzestrzenienia związków kadmu, szkodliwych dla zdrowia ryb.

– Ten fiord jest pełen życia. Wyrzucając tam toksyny z pobliskiej kopalni będziemy świadkami nieodwracalnych zmian w środowisku. Nie zaprzestaniemy naszych działań dopóki fjord nie będzie bezpieczny – mówi Arnstein Vestre, przewodniczący norweskiego oddziału organizacji Young Friends of the Earth.

Czy taki obraz Førdefjorden odejdzie do przeszłości?
fot. wikimedia.org

Monica Mæland, norweski minister gospodarki zwraca uwagę na inny aspekt działalności wydobywczej Nordic Mining.


Jeśli Norwegia chce być konkurencyjną gospodarką, musi inwestować w pozyskiwanie surowców. Przemysł wydobywczy przyciągnie w ten rejon również inne firmy i da zatrudnienie większej ilości osób. Działania przemysłowe w rejonie fjordu Førde mogą sprawić, że zostanie stworzone dodatkowe 500 miejsc pracy – twierdzi Mæland.

– Jakie konsekwencje dla naszego kraju byłoby odrzucenie decyzji o pozyskiwaniu ropy, którą podjęliśmy w 1969 roku? Z perspektywy czasu, myślę, że wiele osób doceniło wybranie takiej drogi rozwoju przez rząd. Na sprawę rozwijania przemysłu wydobywczego w tej okolicy też należy patrzeć długodystansowo – mówi Mæland.


źródło: nrk.no, theguardian.com
źródło zdjęcia frontowego: wikimedia.org - Ximonic, Simo Räsänen - Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0


Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Mocarny Knur

21-04-2015 10:38

Mam nadzieję, że nikt nie będzie brał pod uwagę zdania bananowej młodzieży z Natur og Ungdom. Banda dzieciaków z najdroższych dzielnic wielkich miast bawiąca się w ratowania świata za kieszonkowe rodziców.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok