Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

5
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Czytelnia

Norwegowie świetnie sobie radzą z wykorzystywaniem zdobytej w szkole wiedzy

Udostępnij
na Facebooku
Norwegowie świetnie sobie radzą z wykorzystywaniem zdobytej w szkole wiedzy


World Economic Forum oceniło pod kątem wykorzystywania nabytej w szkole wiedzy 124 państw. Norwegia wypadła bardzo dobrze, pomimo słabej jakości tamtejszych szkół podstawowych.


W badaniu sprawdzano jak dobrze poszczególne państwa radzą sobie z osobami utalentowanymi w pięciu różnych kategoriach wiekowych.

Pierwsze miejsce, co w przypadku tego typu rankingów już nie dziwi, zdobyła Finlandia. Właśnie tam potencjał społeczeństwa wykorzystywany jest najefektywniej. W Finlandii wykorzystuje się aż 86% potencjału kapitału ludzkiego (ekonomiczna teoria zakładająca, że człowiek jest najcenniejszym elementem zasobów przedsiębiorstwa - inwestowanie w ludzi powinno przynosić dochody). W Norwegii wykorzystuje się 84 % kapitału ludzkiego.

- Chcieliśmy sprawdzić, czy w różnych państwach rozwijany jest kapitał ludzki i jak się go wykorzystuje w różnych grupach wiekowych - powiedziała Saadia Zahidi, straszy dyrektor World Economic Forum.

Słabe podstawówki


Jak wynika z raportu, nie najlepiej radzą sobie norweskie szkoły podstawowe. Wielu uczniów już na tym etapie nie nadąża za materiałem i przestaje chodzić do szkół, a co za tym idzie, nie uzyskuje nawet podstawowych umiejętności.

Zahidi podkreśla, że różnice między państwami na szczycie listy są minimalne, ale Norwegia pod kątem wykorzystywania potencjału uczniów szkół podstawowych wypada znacznie gorzej, niż reszta.

Mapa wykorzystania potencjału kapitału ludzkiego
Mapa wykorzystania kapitału ludzkiego. Państwa zaznaczone na zielono radzą sobie bardzo dobrze. Print screen: World Economic Forum

- Inwestowanie w najmłodszych zawsze wiąże się z zyskiem dla państwa. Pozytywne skutki widać wtedy nawet po 50-60 latach. Norwegia jest jednym z państw, w którym sektor ekonomiczny się starzeje, dlatego powinna inwestować w młodzież tak szybko, jak się da - dodaje Zahidi.

Zahidi dodaje, że najważniejsze jest jednak inwestowanie w uniwersytety i studentów, którzy świetnie sobie poradzą na rynku pracy.

Norwegia nie wypada jednak najlepiej, jeśli chodzi o udział młodych w rynku pracy. Pod tym kątem państwo wylądowało na 43 miejscu.

Polska w rankingu uplasowała się na 28 miejscu. Jeśli chodzi o aktywność na polu edukacji, to Polska jest na miejscu 27, do szkoły podstawowej uczęszcza ponad 98 procent dzieci. Polska radzi sobie zatem całkiem nieźle, jeśli chodzi o wykorzystywanie potencjału społeczeństwa. Pierwsza dziesiątka w rankingu to: Finlandia, Norwegia, Szwajcaria, Kanada, Japonia, Szwecja, Dania, Holandia, Nowa Zelandia i Belgia.


Źródło: reports.webforum.org, nrk.no, zdjęcie frontowe: fotolia - royalty free


Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok